Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB072 V4 14Kw + rc300 i rc100 . Jak ustawic?


arnii1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prosze o pomoc w prawidłowym ustawieniu ogrzewania i pieca a tym ograniczeniu spalania gazu.

Mam dom szkieletowy ok 120-130m2 piec Buderus GB072 v2 14Kw i 2 obiegi. Na parterze lazienka prywatna z sypialni,pomieszczenie przed garazem. Wiatrolap wc i kuchnia maja podlogowke i sterowane sa rc300 zamontowanego w pomieszczeniu przed garazem. Natomiast salon i sypialnia i cale pietro ma grzejniki. Salon otwarty i duzo okien, obieg sterowany z rc100 umieszczony na.wejsciu do salonu. W salonie grzejniki mja ustawione glowice na max otwarte natomiast reszta pomieszczen ma glowice przykrecone do 4-4.5 . Ale salon jakby byl nie dogrzany.

Jak najlepiej ustawic piec. Stsrowanie wg temp poeszczen czy sterowanie wg temp zewn??

Ograniczylem temp max na piecu na.52 stopnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wg temp zewn, o ile masz termometr na zewnątrz. Sposób sterowania określa się dla każdego obwodu oddzielnie, więc musisz mówić, o który obwód ci chodzi.

 

Jeżeli uważasz, że pokój jest niedogrzane to zmień krzywa grzania dla tego obwodu.

 

A po co ograniczyła max temp pieca? Chcesz mieć niedogrzany obwód z kaloryferami przy - 20?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam termometr zewnetrzny wiec moge miec ustawione wg pogodowki czyli tp. Zewnetrznej.

Podlogowki uzywam bardzo malo glownie na wieczor na 4 godIny zalanvzam i jest prowadzona wg temp pomieszczenia wlaczenie i wylaczenie a drugi obieg wlasnie probuje opanowac jak bedzie najlepiej czy na sterowaniu wg temp pomieszczenia czy wlasnie prowadzenie wg temp zewnetrznej. Ograniczylem temp pieca do 52 bo chyba mniej gazu bierze na rozgrzanie kotla do 52 stopni niz do 72.

Wczoraj przy -5 mialem 21.5 z docelowych 22 stopni i powrot obiefu wody do pieca z ogrzewania bul nie wiele zimniejszy od zasilania.

Tak pisze informacyjnie no juz czytam rozne watki tu na forum i ktos zalecal ze powrot ma byc zimniejszy od zasilania.

Jak poprawnie ustawic krzywa i czym sie rozni ta z prowadzenie wg temp zewnetrznej od tej wg temp zewnetrzej z pkt poczatkowym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się drobiazgiem: w tym drugim można ręcznie ustawić punkt początkowy dla +20stC. W tym pierwszym jest zafiksowany na (z tego co pamiętam) 20stC temp wody wychodzącej.

 

Wybierz z punktem początkowym, wtedy masz normalny wpływ na krzywa: na punkt początkowy (możesz go na razie nie ruszać) i punkt końcowy. Teraz jak są ujemne temperatury to podnieś punkt końcowy o np 5stC. Podaj jakie masz obecne ustawienia krzywej dla obiegu grzejników.

 

Piec powinien działać non-stop, więc nie powinno być czegoś takiego jak "mniejsze zużycie przy uruchamianiu pieca"

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione 2 czasy grzania. Od 7.00.do 13.00 ogrzewanie do 22 stopni i pozniej od 18.15 do 22.00. W pozostalych godzinach temp jest ustawiona na 21 lub 21.5 stopnia.

W diagnostyce w obiegu grzewczym podaje 21.7 stopnia..

Krzywa z pkt poczatkowym jest taka

Pkt koncowy 42

Pkt poczatkowy 26

Max temp zasilania 50

Teraz akurat grzeje i ma byc 22 stopnie w domu. na dworze jest -5.5 w domu mam na czujniku 21.5 stopnia.

A tu dane odczytane akurat z manipulatora z opcji diagnostyka>kociol

Na kotle moc palnika 36 procent temp zadana kotla 44 stopni a temp rzeczywista kotla 49.7 pompa kotlowa 28 procent temp sprzegla hybrydowego 45 temp zewnetrzna  -5.6 temp zewn tlumiona -7.

Dodatkowo mam ustawione typ budynku sredni i Tlumienie.temp >TAK

 charakterystyka PID >szybko i wplyw czujnika temp na 10K.

Ps. przepraszam za mozliwe literowki ale pisze z telefonu a tam literki bardzo male

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustaw punkt końcowy krzywej dla obwodu grzejników na 50stC I poczekaj kilka dni, aby zobaczyć jak to zmieni odczucia.

Ps. Jeszcze podaj jaka masz "min. Temp. Zewn".

Niestety idzie ciepła pogoda...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. Trmp. Zewn ustawiona jak instrukcja podaje dla polski czyli -20.

Okolo 12.00 temp na dworze wynosila -4 i w domu juz bylo 22.2 stopnia. I piec sie wylaczyl.

Mialem wczesniej ustawiony pkt koncowy na 48 ale to mi przegrzewalo bo temp mialem ustawiona na 22 a po przekroczeniu 22 piec dalej grzal. Tylko wtedy mialem krzywa bez pkt. Poczatkowego.

 

 

A co daje ustawienie zastosuj wartosc minimalna z czujnika pomieszczenia.

Wvzoraj na probe rano bo bylem w domu przelaczylem obieg na sterowanie wg temp pomieszczenia i temp max zasilania byla na 50 to piec grzal do 23 w domu i caly czas szed na maxa na 50 stopni tylko ze mialem ustawione jeszcze zastosowanie min temp w pomieszczeniu. Az go wylaczylem w koncu.

Czytam ta instrukcje do sterownika ale malo zrozumiale to jest z ta wartoscia minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zastosuj wartosc minimalna z pomieszczeń" używa się, jeżeli w danym obwodzie są dwa sterowniki (np: RC300 I rc100/RC200) umieszczone w jednym pokoju (np w jego dwóch końcach). Wtedy system bierze mniejsza temperaturę z obu sterowników. Ciebie to nie dotyczy.

Ty chyba ciągle zakładasz, że jak w pokoju w którym masz RC300 temperatura przekroczy 22stC, to piec się wyłączy. Jeżeli używasz krzywej grzewczej, to tak nie będzie. Krzywa grzewczą działa tak, że temperatura w obwodzie powinna być taka, żeby stałe utrzymywać wskazana temperaturę w pomieszczeniu ze sterownikiem. Dostarczać tyle energii ile pomieszczenia ogrzewane danym obwodem tracą.

Jezeli z jakiś powodów (np otworzysz okno, drzwi wejściowe, zaswieci światło w okno) temperatura w pomieszczeniu ze sterownikiem odejdzie od wskazanej, to na podstawie różnicy między temperatura wskazana a zmierzoną sterownik trochę zmniejszy lub zwiększy temperaturę wody wychodzącej z pieca (parametr "wpływ pomieszczenia").

Ale najpierw powinno się poprawnie ustawić krzywą grzania, a potem wpływ pomieszczenia.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samodzielnie ustawienie krzywej grzania to długotrwały proces, tego nie zrobią w jeden ranek. Poczytaj tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25741-logika-dzia%C5%82ania-automatyki-buderusa/?do=findComment&comment=352981

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. No to mi wyjasniles o co chodzi z ta temp minimalna z czujnika. No ja na kazdy obieg mam po jednym czujniku wiec nie ma co uaktywniac tej opcji. No tak wlasnie myslalem ze jak temp w pomieszczeniu dojdzie do zadanej to piec sie wylaczy bo niby po co dalej podgrzewac.

 

A o te otwarte okno to jest opcja wykrywania otwartego okna. Ze jesli temp w pomieszczeniu nagle spadnie od zadanej to piec od razu nie startuje  bo to wlasnie moze byc z wietrzenia ten spadek temp. I dopiero po godzinie.jesli nadal sie taka niska temp bedzie utrzymywac to piec startuje. Tak z.rozumialem.z.opisu w ksinstrukcji.

Ale przy kozystaniu z krzywej opcja otwartego okna chyba jest nie aktywna. Aktywna jest przy sterowaniu temp w pomieszczeniu w oparciu o cUjniki temp w pomieszczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrywanie otwartego okna jest dostępne tylko w trybach nie korzystających z termometru zewnętrznego.

Jak masz więcej niż jeden obwód, to takich trybów jest tylko jeden: wg temperatury pomieszczenia (czyli typowe wlacz/wyłącz wodę w obwodzie).

Włączanie i wyłączanie pieca dużo kosztuje. Lepiej aby on pracował ciągle na najniższej temperaturze, aby dodatkowo korzystać ze zjawiska kondensacji.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra. Ale jest do poczytania. Na telefonie ciezko to ogarnac. Na razie zostane z parametrami krzywej ktora podalem moze przyspiesze godzine drugiego wlaczania. Na razie tez dla klimatu reoche pale w kominku to skutecznie dogrzewa salon i termonawiew grzeje pietro.

 

Mysle ze dlatego kazdy ma z przegrzewaniem i ustawianiem krzywej no gdy temp isiagnie zalaozona to piec zeby sie wylaczyl bo generuje koszt pobierajac gaz i ciagle wydzielajac cieplo a przeciez w ciagu kilku-kilkunastu minut czy pol godziny czy godziny temp nie padnie o 2 stopnie zeby uzytkownik to odczul.

Moze faktycznie jest taniej zeby piec dzialal przez ten czas na 30stopni niz pozniej przez godIne na 60 az do wyrownania temperatury znow..

Wiadomo kazdemu chodzi o koszty. Rozumowanie prost:  nie dziala nie placisz.

Zmniejsze z 10 do 5 wplyw pomoeszczenia i bede obserwowal dzialanie. Tyle ze podobno beda znow temp dodatnie za kilka dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.