Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł nie może osiągnąć temp powrotu


qwertykokos

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry. Posiadam kocioł Defro na ekogroszek oraz ogrzewanie podłogowe.  Instalacja wygląda tak :

Z kotła jest wyjście na pompę CWU oraz na zawór 4 drożny. Pompa CWU jeszcze nie dział. Za zaworem 4D  jest pompa na ogrzewanie podłogowe. Przy listwach są pompy z zaworami 3 drożnymi którymi reguluje temperaturę na ogrzewanie parter i piętro.

W kotle mam temperaturę zadaną 65 stopni a powrót ma mieć 55. Gdy ustawię za zaworze 4D by temperatura powrotu miała 55 stopni  (ok 3 na skali) na ogrzewanie płynie bardzo chłodna woda może 25 stopni. Gdy zmienię ustawienie na zaworze 4D np na 4, wtedy spada temperatura powrotu a rośnie temperatura na ogrzewanie. By utrzymać odpowiednią temp na ogrzewaniu musiał bym mieć temperaturę powrotu w granicach 25-30 stopni a skalę ustawioną między 6 a 10.

Czy problemem jest brak pompy obiegowej na powrocie do kotła?

Opublikowano

Zawór 4D nie zapewnia jednocześnie wysokiej temperatury powrotu i pożądanej regulacji temperatury C.O. Założenia Twego układu są błędne. Jeżeli masz tylko ogrzewanie podłogowe to w szafkach nie powinno być pomp z zaworami 3D a jedynie rozdzielacze z rotametrami. W kotłowni winna być wydajna pompa (obliczona do przepływów podłogówki) z zaworem 3D z siłownikiem sterowanym przez sterownik pogodowy. Do zapewnienia wysokiej temperatury powrotu instaluje się pompę obiegu kotłowego.  Gdybyś tu był zanim układ wykonano to byś sporo zaoszczędził. Teraz musisz zainstalować kolejną pompę pomiędzy zaworem 4D a powrotem kotła, która ma pracować stale.

Opublikowano

Czyli w takim układzie jak jest teraz potrzebuję dodatkowej pompy na powrocie do kotła? Wtedy temperatura powrotu będzie osiągana?

Układ składa się jeszcze z grzejników w łazienkach jednak nie wspominałem o tym ponieważ jeszcze nie są podłączone. Na razie działa tylko ogrzewanie podłogowe.

Opublikowano

W obecnej instalacji sąi tak 2 pompy w szeregu - pompa za 4-D i pompy za 3-D.

Wystarczy przenieść tą pompę z wyjścia 4-D na powrót kotła i będzie OK.

Natomiast do grzejników łazienkowych wystarczy wstawić pompę od cyrkulacji CW wprost z kotła - tak jak grzanie CW.

Opublikowano

Sambor dobrze pisze. Przy rozdzielaczach i tak są pompy które zaciągną wode. Przenieś pompę na powrót z 4d i będzie git.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Grzejniki łazienkowe to można podłączyć do obiegu ładowania cwu. Będą grzały wtedy, kiedy będzie pracowała pompa cwu, albo przy ciągłej pracy pompy cwu bedzie dogrzany powrót kotła i łazienka :). Latem i w okresach przejściowych można wysuszyć też ręczniki.

Bywają takie rozwiązania, choć nie w "książkach" :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.