Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzanie wody w jacuzzi podgrzewaczem gazowym przeplywowym


Kaczore

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jacuzzi ogrodowe o pojemności około 800litrow. Dotychczas wodę w jacuzzi grzałem kopytem zamontowanym w kominku ogrodowym. Chciałbym przejść na gaz. Myśle nad przenośnym ogrzewaczem przepływowym tylko pytanie czy to zadziała: pompa pobierze wodę z jacuzzi , ogrzewacz podgrzeje i woda wróci do jacuzzi. Podczas „startu” nie widze problemu ( pobierana woda jest zimna). Zastanawia mnie problem taki ze woda po pewnym czasie będzie miała powiedzmy 30 czy 40 stopni. Czy tak ciepła woda pobrana przez pompę do ogrzewacza nie spowoduje jego uszkodzenia i w końcu czy nie zostanie przez niego „zagotowana”? Jakie widzicie inne opcje podgrzania wody ( z butli gazowej ) ? Może inny piec ?

3F0644BC-A3FF-4CC4-A28E-B696DB4BD4C8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę.

Problemem będzie ogrzanie takim urządzeniem, gdyż przepływ wody w takich urządzeniach jest stosunkowo niewielki,(kilka kilkanaście litrów na minutę).  Drugim problemem jest trwałość wymiennika ze względu na zanieczyszczenie wody biologią, która bardzo szybko narasta i w końcu zablokuje wymiennik w urządzeniu. Zaraz kolega powie że woda w jacuzzi będzie przecież czysta.... tak ale do momentu pierwszego zamoczenia ciała. Ciało zdrowego człowieka jest wielką pożywką bakterii, wszelkiego rodzaju drożdży i grzybów oraz dostarczycielem pożywki (nabłonka skóry, limfy, wydzielin) która dostaje się do cieplutkiej wody gdzie zaczyna się gwałtowne rozmnażanie... dalej kończyć nie będę. Raczej wymiennik z obiegiem wody z jacuzzi i z drugiej strony prosty ogrzewacz gazowy mały kocioł sprawę załatwi ... no i moc tego urządzenia musi być aby szybko nagrzać wodę.

Pozdrawiam .YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kaczore napisał:

Mam jacuzzi ogrodowe o pojemności około 800litrow. ,,,,

By podgrzać 800 litrów wody od temperatury początkowej 20*C do temperatury końcowej 40*C (to chyba max. dla zdrowia człowieka) w rozsądnym czasie do dwóch godzin, potrzebujesz urządzenia o mocy 10 000 W.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o kwestie techniczne odnośnie tego czy gorąca ( wstępnie podgrzana woda np do 35 stopni) zaszkodzi piecowi i czy piec nie zagotuje wody. Grzałem wode kopytem w kominku ogrodowym z zamontowana pompa basenowa o wydajności 2000 litrów na godzinę. Czas nagrzewania do temp 40st około 3 godziny. Przepływ wody przez junkers zależy tylko i wyłącznie od wydajności zastosowanej pompy. Można zamontować pompę hydroforowa która daje przepływ jak „z kranu”. Poza tym nawet wolny przepływ spowoduje szybsze podgrzanie a nie wolniejsze... co do bakterii : woda jest oczyszczana w jacuzzi chemicznie ( chlor) i mechanicznie ( filtr). Mam tez basen zewnętrzny 4x8 metrów 1,5 głęboki i woda jest krystalicznie czysta od maja do dnia dzisiejszego. Tak wiec nie obawiam się teorii spiskowych odnośnie syfu, grzybów itp jak również mam pewność ze podgrzewacz gazowy ma odpowiednia moc do ogrzania wody. Pytam tylko o to co napisałem powyzej: czy podgrzewanie „wstępnie nagrzanej” wody zaszkodzi? Popsuje cos? Odnośnie kolegi który napisał ze potrzeba 10000 watt to masz racje. 10000w to 10kw. A piece przepływowe maja 14 , 20... skoro kopyto dało rade to znaczy ze taki system działa ( kopyto miało chyba moc 7kw). Chodzi tylko o techniczne aspekty działania pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ..... dużo wody kolega ma.. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta temp to ciężka sprawa, ale jak przyjmiemy że wlatuje zimna woda i określimy jej parametry wg normy to mamy 0-34C - takie są widełki tzw zimnej wody.

Czyli piec/terma musi działać do temp zasilania 34C.

Ja podejrzewam że piecyk/terma  będzie prawidłowo działał do 40C na wejściu.

Natomiast ciśnienie wody dolotowej  musi wynosić nie mniej niż 0,2 bara, co może być problemem przy słabej pompie.

PS

Dlaczego nie zadzwonisz z takim pytaniem do Działu technicznego producenta takich term np Termetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.