Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Plus i palenie od góry


gadom92

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od tygodnia zacząłem palić w piecu od góry. Paląc od dołu strasznie mi się kopciło i z komina i trochę w kotłowni. Od góry i piec tak nie zachodzi i dymu tylko przy rozpaleniu. Palę w piecu Defro Komfort Plus 15kW z nadmuchemm - sterownik Tech st22. Mam pytanie odnośnie ustawień sterownika. Obroty mam ustawione na najniższym biegu ale pytanie mam odnośnie pracy przedmuchu oraz jego przerwy. Aktualnie mam ustawione 30 sek a przerwę na 10minut. Czy są odpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duża przerwa, zbyt duża. Optymalne ustawienia to: przedmuch 5-6 sekund, przerwa 1-2 minuty. Oczywiście kocioł nie może zaciągać lewego powietrza na postoju dmuchawy. Wiedz, że przy paleniu w kotle na miarkowniku ciągu, musi być zawsze szczelina ok. 2 milimetry i dlatego lepiej dać częsty przedmuch - nie będą wtedy zbierać się gazy palne w komorze, które po 10 minutach mogą wybuchać, gdy włączy się przedmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewe powietrze jest wtedy, gdy, np. dmuchawa nie pracuje i kocioł mimo to zaciąga powietrze przez jakieś szczeliny - niedomykająca się klapka przy wentylatorze, nieszczelne drzwiczki, rozetka w górnych drzwiczkach itd. To musisz obserwować ten ciężarek i albo go wyregulować, gdy ma on taką możliwość, albo wydłużyć o 1-2 sekundy przedmuch. Po prostu obserwować i korygować metodą prób i błędów. To normalna sprawa, gdy ma się nowy kocioł lub przyszło go samemu obsługiwać i trzeba go ujarzmić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden się już przeprowadził do kotłowni, aby jak najlepiej pomajstrować przy kotle :)

Jeśli jest nawiew w kotłowni lub kratka wentylacyjna, to może się tak zdarzać przy silnych podmuchach wiatru na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie skutek lewego powietrza - ciągłe przeciąganie temperatury ponad zadaną i to czasem sporo przy nieszczelnościach, np niedomknięta klapka od wentylatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gadom92 napisał:

no właśnie jak dmuchnie to się podnosi, ale czasem zdarza się tak że nie chce opaść. Idę dzisiaj do kotłowni a tam prawie 80'C bo ciężarek nie opadł, a dokręcić dalej nie mogę. Chyba że nakrętkę dokręcę

Nakrętki powinny być na początku gwintu aby dociążały dobrze  klapkę. Jeśli to za mało, dokręć trzecią nakrętkę ale wówczas z kolei może być tak że będzie za ciężko i klapka będzie się słabo unosić. Ratunkiem jest podniesienie mocy nadmuchu ale to też złe wyjście bo nie o to chodzi by dmuchało na full. Ja mam w ogóle zdjęte nakrętki i działa wszystko dobrze z samym tylko ramieniem klapki. Nawet przy wietrznej pogodzie klapka sama się nie unosi. Sprawdź też oś klapki czy lekko i bez oporów się waha, nie jest ugięta czy zarośnięta popiołem. To musi pracować lekko i być wyczyszczone, mam na myśli dźwignię, klapkę i wirnik wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

producent defro ,umiescił wentylator na górze obudowy kotła, oczywiscie kanałem powietrze do popielnika ,regulacja przesłony za pomoca sruby i nakretek, jak to w kotłowni bywa ten system sie zaciera naoliwisz bedzie jeszcze gorzej

mam inny piec bo zasypowy miałowy ,ale co zauważyłem moj producent kotła w latach 90-ch zrobił nadmuch bezposrednio w popielnik z przesłoną która zwisa sobie na osi ,jej ciezar powoduje że zawsze sobie zwisa(grawitacja)nie ma tu zadnych ciezarkow

dopiero ruch wentylatora powoduje jej otwarcie

jesli chodzi o zasysanie powietrza przy wietrznej pogodzie .... u mnie znikome ze wzgledu na rodzaj paliwa, miał daje duży opór dla powietrza ,przesłona sobie zwisa i tylko ustawic parametry sterownika

mam nadzieje ze bedzie to temat do przemyslenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch mam ustawiony na najniższy bieg cały czas, nie zmieniam tego bo według mnie i tak za mocno nawet na najmniejszej mocy dmucha.

Patent z płytą CD trochę pomógł. Teraz za każdym razem po pracy nadmuchu zapadka opada, trochę się schodzi ale zawsze opada. 

Przez strach przed tym lewym powietrzem palę dzisiaj samym drewnem. Paląc węglem będzie większy opór dla powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie mniejszy?

Jeśli pytasz o złoże paliwa to tak, ale tylko początkowo. W miarę spalania opór będzie malal. Jeśli chodzi o zaciąganie lewego powietrza to nie. Jeśli gdzieś jest nieszczelnośc to kocioł im bardziej się rozgrzewa, tym mocniej zasysa i kocioł się rozbiega coraz bardziej. Musisz sprawdzić wszelkie możliwe miejsca tj. uszczelki, czopuch blachy w popielniku itp. i ewentualnie je usunąć. Jeśli ciągnęło tylko przez czerpię wentylatora to zasłaniając płytką wlot, sporo ograniczyłeś to zjawisko.

Nie masz możliwości ustawienia mniejszych obrotów więc staraj się odpowiednio ustawić te przedmuchy. 

Jaki metraż ogrzewasz i jakie masz ocieplenie domu? Może być tak, że kocioł jest przewymiarowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam sasa uwt też palę od góry któryś już sezon i jestem zadowolony, piec przewymiarowany w środku 10 cegieł szamotowych

sterownik ST-22 a przedmuchy  5 sek. co 20 min.,

biegi od 1 do 6, aktualnie mam na 2, na 1 zostaje trochę koksików, na 2 wypala się do końca, węgiel Mysłowice Wesoła po 920 zł/t   ;/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. ..

W instrukcji piszą że jest to dodatkowa regulacja oprócz tej w sterowniku. 

Widział ktoś żeby używać  samą dmuchawę  bez żadnej regulacji?Toż by rozwaliło kocioł gdyby kręciła na 100 %. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słyszę o tym ustrojstwie pierwszy raz..Miałem na myśli taką sytuację: załóżmy tak hipotetycznie że np. muszę mieć ustawiony start wentylatora na powiedzmy 3 bo poniżej wentyl buczy. Może jak oni tam piszą w instrukcji , powgrywali jakieś tam oprogramowania i może dzięki nim dało by się zejść niżej z rozruchem, to by już coś pomogło. Jeśli wentyl startuje  z 1-ki to faktycznie nie wiadomo czy ma to jakiś sens. Zaznaczam że marnie ogarniam sprawy oprogramowań. Najlepiej by było zadzwonić po szczegółowe info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.