pjuryk Opublikowano 1 Października 2018 #1 Opublikowano 1 Października 2018 Witam Sytuacja: Piec Junkers EuroLine 21kW, świeżo po przeglądzie. Instalacja ponad 20-letnia mniej więcej tak jak na schemacie (części się domyślam bo rury są w ścianach a zbiornik wyrównawczy tuż pod dachem): Wszystkie grzejniki na 2 piętrze (5,9,10,12) są żeberkowe - bez odpowietrzników, reszta wymieniona na panelowe - z odpowietrznikami (odpowietrzone kilka razy). Problem jest taki, że grzeją tylko grzejniki z pierwszego pionu czyli 1-5, Reszta jest zimna, rurki też są obok nich zimne, z jednym wyjątkiem - ciepły jest grzejnik ostatni przed zbiornikiem wyrównawczym (nr 12). Ciepłe są rurki obok niego (obie i zasilająca i zwrotna). Im niżej tym rurki stygną i przy grzejniku 11 są lekko ciepłe. Być może do wyjaśnienia tej sytuacji pomocne będzie informacja, że zaraz przy piecu na rurze zasilającej był zamknięty zawór. Kiedy piec zaczął grzać, wzrosło ciśnienie w piecu, że wyrzucił wodę przez zawór bezpieczeństwa. Po tym fakcie dopuściłem trochę wody do obiegu przez zawór przy piecu na rurze powrotnej. Po otwarciu przepływu na rurze zasilającej ciśnienie na piecu wróciło do normy. Co może być przyczyną takiego zachowania instalacji i co zrobić, żeby przywrócić normalne grzanie. Dodam, że instalacja działała bez zarzutu przez ostatnie 10 lat. Pozdrawiam wszystkich Piotr Juryk
odpowietrznik Opublikowano 1 Października 2018 #2 Opublikowano 1 Października 2018 Sprawdź filtr osadnikowy,powinien być przy kotle na powrocie z instalacji CO.Może być instalacja zapowietrzona.Może pompa w wiekowym kotle pada.Może brak regulacji hydraulicznej instalacji(ale jak wcześniej działało to raczej nie to)
pjuryk Opublikowano 1 Października 2018 Autor #3 Opublikowano 1 Października 2018 Dzięki, Jestem kompletnym laikiem, ale czy gdyby filtr był zatkany, to nie grzałoby w ogóle? Ale oczywiście sprawdzę. Skąd jednak grzanie przy najwyższym grzejniku?
shogunzlasa Opublikowano 2 Października 2018 #4 Opublikowano 2 Października 2018 Po tym jak wyrzuciło wodę to w jej miejsce weszło powietrze. To nie działa tak, że woda w grzejnikach została - jak jej zabrakło przykładowo w rurze do naczynia to woda starała się uzupełnić tę rurę do poziomu - czyli woda z grzejników wyszła i przelała się do rury - naczynia połączone. Jak pierwszy pion miał większy opór to go oszczędziło. Masz teraz zapowietrzone kilka grzejników -. Powstał korek powietrzny który musisz rozgonić. Dopuszczasz wodę powoli na wyłączonym ogrzewaniu, pompa na max i chodzisz i na dopuszczonej wodzie odpowietrzasz grzejniki aż z każdego poleje się woda. Dopóki masz za mało wody w układzie - jak odpowietrzysz i braknie Ci wody na uzupełnienie w naczyniu - to znów brak w jednym grzejniku uzupełnisz wodą z innego itd.
pjuryk Opublikowano 2 Października 2018 Autor #5 Opublikowano 2 Października 2018 Dziękuję. Problem rozwiązał się sam. Grzejniki nie były zapowietrzone. Wielokrotnie próbowałem je odpowietrzać i zawsze leciała tylko woda. Nie wiem co się wydarzyło, ale zaczęły grzać wszystkie. Jak byłem głupi, tak zostałem głupi. Zamykam temat. Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.