Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moderator Vento Eko 20 KW - podłączenie pompy cyrkulacyjnej.


JacekSz82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy  w sprawie podpięcia pompy cyrkulacyjnej do regulatora Plum ecoMAXX 800 R3. Mianowicie zgodnie z instrukcją muszą ją podpiąć według załączonego schematu stosując przekaźnik i podstawkę RELPOL. I zgodnie z nim zaciski 30,31 łączę z zaciskami A2,A1. Przewody z pompy podpinam pod zaciski 21,11.Natomiast nie wiem skąd idą przewody N, L (rozumiem że jest to zasilanie) podpięte pod zaciski 24, 14. Proszę o podpowiedź oraz wyrozumiałość gdyż nie jestem specjalistą w tej branży. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciski L i N do zasilanie zewnętrzne do przekaźnika - potrzebuje 230V.  Przekaźnik będzie sterował pompą (będzie dostawał sygnał z sterownika) - przy osiągniąciu zadanego parametru wyłączy ją, gdy parametr się zmieni (zadana temperatura spadnie) to załączy ją z powrotem.

Zalacam użycie przewodu 2x1,5mm2 do podłącznia pompa-przekaźnik, tak samo zasilanie. Pomiędzy przekaźnikiem, a sterownikiem wystarczy 2x0,75mm2. 

 

Styk A1/A2 tylko przesterowuje pompę, zwiera styk (praca pompy) lub rozwiera (pompa wyłączona).

 

Nie wiem jak wygląda u Ciebie konfiguracja wyjścia H w sterowniku. Nie wiem jakie są tam parametry by regulować tą pompę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po prostu L I N wyprowadzam na zewnątrz do gniazdka sieciowego... dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z gniazdka 230 V podajesz zasilanie na przekaźnik. Oczywiście o ile otrzymasz przekaźnik zgodny z powyższym rysunkiem, bo są też przekaźniki do urządzeń 12V i w takim przypadku podłączając do niego 230V spaliłbyś go.

Musi być przekaźnik 230V, bo pompa którą steruje potrzebuje 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Co dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, tomek3216 napisał:

Zaciski L i N do zasilanie zewnętrzne do przekaźnika - potrzebuje 230V.  Przekaźnik będzie sterował pompą (będzie dostawał sygnał z sterownika) - przy osiągniąciu zadanego parametru wyłączy ją, gdy parametr się zmieni (zadana temperatura spadnie) to załączy ją z powrotem.

Zalacam użycie przewodu 2x1,5mm2 do podłącznia pompa-przekaźnik, tak samo zasilanie. Pomiędzy przekaźnikiem, a sterownikiem wystarczy 2x0,75mm2. 

 

Styk A1/A2 tylko przesterowuje pompę, zwiera styk (praca pompy) lub rozwiera (pompa wyłączona).

 

Nie wiem jak wygląda u Ciebie konfiguracja wyjścia H w sterowniku. Nie wiem jakie są tam parametry by regulować tą pompę.

 

Pozdrawiam

Tzn. tam jest tak, że jak podłączę pompę cyrkulacyjną to w menu sterownika uaktywnią się wszystkie opcje do programowania pracy pompy. W załączeniu DTR

ecoMAXX-800R3_DTR_PL_wydanie-1.1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym ją podpiąć do zacisków 14,15 bez przekaźnika jednak mam tam wpięty siłownik mieszacza i dlatego muszę skorzystać z wyjścia H przy pomocy przekaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem pobieżnie DTR i z tego co wyczytałem jeśli wszystko poprawnie połączysz, to na wyjściu H musisz ustawić obsługę popmy cyrulacyjnej i już poszczególne parametry od pompy cyrkulacyjnej pokażą się w ustawieniach serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeżeli podłączyłbyś pompę cyrkulacyjną pod zaciski 14,15 to nie zadziałałoby, bo oprogramowanie jest przygotowane pod obsługę siłownika, który podaje zasilanie w zależności od tego w którą strone ma się siłownik ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak piszesz. Obecnie pompę cyr. mam podpiętą pod sterownik do paneli solarnych jednak do regulatora ecoMAXX 800 R3 posiadam moduł internetowy ecoNET 300 dzięki któremu mogę wszystkim sterować zdalnie i dlatego chcę wpiąć tą pompę doregulatora kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek3216 napisał:

Myślę, że jeżeli podłączyłbyś pompę cyrkulacyjną pod zaciski 14,15 bo oprogramowanie jest przygotowane pod obsługę siłownika, który podaje zasilanie w zależności od tego w którą strone ma się siłownik ruszać.

Nie za bardzo zrozumiałem. Mógłbyś rozjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styk 14,15 nie będzie działał odpowiednio do pompy cyrkulacyjnej - jak podepniesz tam pompę to sterownik nie będzie wiedział, że to pompa i nie będzie jej uruchamiał tak jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... czyli dobrze kombinuję z tym przekaźnikiem i wyjściem H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym zrobił to przez wyjście H. Tak że wszystko powinno grać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ten przewód zasilający 2x1,5 lepiej dać linkę czy drut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkę będzie Ci się łatwiej podłączało. Znaczenie drut czy linka ma dopiero przy wysokim obciążeniu, np.pompy kilkadziesiąt kW itp. Ja jako że pracuję jako elektryk/automatyk drut zaczynam stosować w pracy od przekroju 25mm2.

Jeszcze jedno co zauważyłem na Twoim rysunku to jest, że nie ma oznaczonego przewodu ochronnego z zasilania 230V przekaznika. Wypadałoby przynajmniej pompę uziemić przewodem żółto zielonym, albo najprościej podłączając 230V z gniazdka użyć wtyczki z uziemieniem, kabel 2x1,5 + żz (żyła ochronna) i spiąć ją razem z żyłą żz z pompy byś był chroniony przed przepięciami na obudowę - jako że jest metalowa i ma kontakt z wodą.

Przepraszam, że zapomniałem o tym wcześniej wspomnieć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to coś da jak w tej części domu gdzieś stoi kocioł jest stara instalacja TN-C?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo w instrukcji pompy wygląda jakby był użytku przewód 2x a we wtyczce trzecie gniazdo zaślepione.

20180914_090919.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne ale ok. Pisałem o tym tylko ze względów bezpieczeństwa. Jeśli w pompie jest zaślepiony styk ochronny to na nic Ci trzecia żyła żółto zielona.

 

Podłączaj tak jak było opisane na początku. 2 żyły ze sterownika do nowego przekaźnika na A1,A2, kabel 2 żyłowy 230V (L i N do 14,24) do przekaźnika i 2 żyły do pompy z przekaźnika (11,21).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i podłączone. Cyrkulacja działa jak trzeba. I o to mi chodziło... Teraz mam nad nią nadzór z poziomu ecoNET 300.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2018 o 08:51, JacekSz82 napisał:

Witam.

Potrzebuję pomocy  w sprawie podpięcia pompy cyrkulacyjnej do regulatora Plum ecoMAXX 800 R3. Mianowicie zgodnie z instrukcją muszą ją podpiąć według załączonego schematu stosując przekaźnik i podstawkę RELPOL. I zgodnie z nim zaciski 30,31 łączę z zaciskami A2,A1. Przewody z pompy podpinam pod zaciski 21,11.Natomiast nie wiem skąd idą przewody N, L (rozumiem że jest to zasilanie) podpięte pod zaciski 24, 14. Proszę o podpowiedź oraz wyrozumiałość gdyż nie jestem specjalistą w tej branży. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Bez tytułu.jpg

Mimo ze schemat producenta, to nie jestem przekonany o rozlaczaniu 0 na przekazniku. Ja zrobilbym 0 na stale z pominieciem przekaznika, zwlaszcza gdy pompa nie ma PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa domyślnie musi mieć przewód ochronny PE.

Natomiast rozłączenie oby przewodów zasilających jest zalecane gdyż często nie wiadomo jak naprawdę jest podłączone np przez zwykłą wtyczkę do gniazdka.

A po włączeniu dodatkowo przez przedłużacz może zostać faza na urządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zera nie rozlaczamy, szczegolnie przy TN-C. Instalacje elektryczne powinny wykonywac osoby majace po pierwsze uprawnienia a po drugie troche oleju w glowie. W hydraulice podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę tylko gdzie ja teraz znajdę tych ludzi bez oleju w głowie żeby mi ją przerobili na TN-S skoro dom z lat 70. Mało tego... ten sam problem mają wszyscy ludzie którzy budowali chałupy w tych latach a nawet jeszcze później. Wtedy to był problem żeby dorwać cokolwiek do budowy... nie wspomnę o kablach miedzianych, niemal wszędzie aluminium. Ja na szczęście mam miedź tylko przewody bez zróżnicowania na kolory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.