Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obudowanie SAS UWT z TECH ST850


SlowMan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, od 2014 posiadam w domu piec SAS UWT 23KW wraz ze sterownikiem TECH 850. Niestety sytuacja uległa zmianie i potrzebuję w miarę niskim kosztem usprawnić instalację. Obecnie mam instalację klasyczną, z pionami, z możliwością odcięcia kotła i grzania tylko CWU, jedna pompa CO. 

Mój pomysł na ulepszenie instalacji to:

1. dołożenie zaworu 4D Afrizo

2. dołożenie siłownika do zaworu 4D STZ120

3. dodanie sterownika pokojowego ST 280

4. dodanie pompy CO elektronicznej KELLER, przełożenie obecnej pompy CO do CWU.

Zależy mi na maksymalnej automatyzacji tego co mam w domu, aby przetrzymać do wymiany na piec z podajnikiem. Potrzebuję uzyskać taki efekt, aby mama mogła sobie ustawiać temperaturę w pokoju rzędu 23-24 oraz temperaturę CWU i piec dostosowywał się do tych warunków. Ustawiam na piecu 65C, a sterownik poprzez zawór 4D sam sobie dobiera stopień otwarcia zaworu. Sterownik pokojowy jest z komunikacją RS, czyli można wybrać tryb dynamiczny w sterowniku pieca. Głownie chodzi o to, aby piec sam wytrzymywał 24h i więcej w zimie, co wieczór będę przychodzić i ładować go do oporu. 

Co do kwestii finansowej i bezsensowności obudowywania tego pieca taką ilością elektroniki, to dla nas nie jest to problem, gdyż to zostanie już pod piec z podajnikiem.

Chciałbym się dowiedzieć jakie są zagrożenia z tego płynące? Gdyż w jednym sklepie mówiono mi, że kocioł zagotuje wode, a monter, że będzie ok. Na helpdesku TECH-a poinformowali mnie, że to wszystko będzie dobrze działać. Sterownik ma zabezpieczenia, jeśli temperatura przekroczy 78C, to sam odpala pompy i otwiera zawory, aby zejść z temperaturą. 

Obecnie palimy twardym drewnem, PID ustawiony na drewno i sterownik w trybie letnim i przy pełnym załadunku drewna mamy 2 dni ciągłego palenia i temperatura kotła nie przekracza 60C, CWU ustawione na 48C. Proszę o obiektywne uwagi i rady, o czym zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni pali się jeden załadunek drewna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja  ***  tego jeszcze nie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koledzy abstrahując od tego ile się pali u mnie jeden załadunek drewna :) Czy to co opisałem w pierwszym poście ma sens? Z racji tego iż hydraulik który równocześnie umiał by mi ustawić sterownik jest niedostępny, konfiguracją sterowników będę się bawić sam. Bardzo bym prosił o wypowiedzenie się o zasadności takiej zmiany i ewentualnych zagrożeniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromym zdaniem jeżeli chesz mieć piec zasypowy bez kontroli-   bez zainstalowania bufora cała ta przeróbka jest bezsensu. Ale  masz 3 inne rozwiązania:

-przeżałować to ze kupiłeś nowy kocioł i po 4 latach idzie na złom bo na jego miejce leci podajnik. 

-zostawić stary piec dołożyć bufor 1000l i miec spokój - ciepło w domu bedzie 2 dni.( ok 3kzł + zmniejszenie miejsca w kotłowni -i czy jest na to miejsce)

-Twój stary kocioł nie jest taki zły konstrukcyjnie- wiec można by go stuningować i dokrecić mu jakąs uzywaną retortę i + dobry sterownik techa i przerobić go tym samym na podajnikowca  no i  do tego rozwiązania nie trzeba bufora - osobiscie ja bym poszedł tą drogą. (ok 1,5-2kzł  zasypujesz podajnik i masz spokój na kilka dni), Warto spytać SAS'a czy nie było do tych piecy/lub ich klonów wersji z podajnikiem - gdy nie było jeszcze spin na 5 klase - bo może można dokupić zestaw p&p np. https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uOTJ/

Pisze to bo moja siostra ma podajnikowca kieleckiej firmy Kawah i tam przekrój wymiennik jest bardzo podobny jak twojego pieca SAS.  Tak samo jak powierzchnia grzewca - twój ma 2.0m2 , tam przy 20kw jest 2.5m2. 

kdc-eco-2d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik STZ 120 raczej nie będzie pasował do zaworu Afriso, do ESBE owszem ale po co tak kombinować?dlaczego siłownik nie tej samej firmy co zawór?czyli siłownik Afriso ARM do zaworu ARV.Jeżeli koniecznie upierasz się przy zaw.4D to od razu dodatkowa pompa pomiędzy zaworem a kotłem na powrocie.

4D ..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, mikkei napisał:

Moim skromym zdaniem jeżeli chesz mieć piec zasypowy bez kontroli-   bez zainstalowania bufora cała ta przeróbka jest bezsensu. Ale  masz 3 inne rozwiązania:

-przeżałować to ze kupiłeś nowy kocioł i po 4 latach idzie na złom bo na jego miejce leci podajnik. 

-zostawić stary piec dołożyć bufor 1000l i miec spokój - ciepło w domu bedzie 2 dni.( ok 3kzł + zmniejszenie miejsca w kotłowni -i czy jest na to miejsce)

-Twój stary kocioł nie jest taki zły konstrukcyjnie- wiec można by go stuningować i dokrecić mu jakąs uzywaną retortę i + dobry sterownik techa i przerobić go tym samym na podajnikowca  no i  do tego rozwiązania nie trzeba bufora - osobiscie ja bym poszedł tą drogą. (ok 1,5-2kzł  zasypujesz podajnik i masz spokój na kilka dni), Warto spytać SAS'a czy nie było do tych piecy/lub ich klonów wersji z podajnikiem - gdy nie było jeszcze spin na 5 klase - bo może można dokupić zestaw p&p np. https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uOTJ/

Pisze to bo moja siostra ma podajnikowca kieleckiej firmy Kawah i tam przekrój wymiennik jest bardzo podobny jak twojego pieca SAS.  Tak samo jak powierzchnia grzewca - twój ma 2.0m2 , tam przy 20kw jest 2.5m2. 

kdc-eco-2d.png

Kolego, mnie nie chodzi o piec zasypowy bez kontroli, tylko taki aby w zimie wytrzymał 24h, tak jak napisałem, a co do przeróbki na podajnikowca, ciekawa opcja, ale jak mu ten podajnik zainstalować bez rozbebeszania pieca? Bufor ciepła odpada, bo nie mam miejsca. To ma być rozwiązanie przejściowe przed przejściem na piec z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem sterownik Techa ST- 850 nie obsługuje pompy kotłowej w tej sytuacji można by pompę kotłową spiąć razem z pompą na grzejniki albo zastosować dodatkowy sterownik tylko dla tej pompy,ewentualnie termostat przylgowy ale on mało precyzyjny.Może sterownik przyszłego kotła będzie posiadał opcję sterownia tego typu pompą.Nadal sugeruje rezygnację z zaworu 4D na korzyść zaw.3D.Sterowanie pogodowe (czujnik zewnętrzny)ST-850 ma taką opcję.Przy proponowanym rozwiązaniu wszystkie obiegi są sterowane niezależnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem, sterownik ma wejście na czujnik powrotu i pompę dodatkową i opcję ochrony powrotu.

2. Ustawienia pompy zaworu. Opcja ta pozwala dokonać wyboru trybu pracy pompy. Pompa będzie załączać się: zawsze (pompa pracuje przez cały czas niezależnie od temperatur), powyżej progu (pompa załącza się powyżej ustawionej temperatury załączenia). Jeżeli pompa ma się załączać powyżej progu, to należy również ustawić temperaturę progu załączenia pompy (temperatura mierzona na czujniku CO).

 

Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego obiegu, która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten sposób, że gdy temperatura jest zbyt niska, to zawór przymyka się do czasu, aż krótki obieg kotła osiągnie odpowiednią temperaturę. Funkcja ta chroni również kocioł przed niebezpiecznie wysoką temperaturą powrotu by nie dopuścić do zagotowania wody.

 

A dlaczego uważasz, że 3D będzie lepsze niż 4D? Koszty ? Szczerze nie znam się aż tak, aby się wypowiadać, ale mówią, że 4D będzie lepszy dla takiej zautomatyzowanej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.