Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki węgiel kupić?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Stoję przed wyborem węgla do kotła 8kW gs,miarkownik ciągu.

Kilka suchych faktów.

Dom przy -16°C według zapotrzebowania będzie potrzebował około 6kW

Mam dwa rodzaje węgla do wyboru

Orzech silesia II 27-28MJ/kg 910zł 

lub (węgiel brunatny) kosta czeska komorany 21-23MJ/kg 750zł

W obu przypadka koszt węgla wyjdzie podobny-kostki trzeba zakupić ~ 225kg więcej według wyliczeń.

Chodzi o to czy słabszy węgiel nie będzie lepszy ze względu na mniejszą kaloryczność?

Czy orzech silesia nie będzie za mocny a jeżeli będzie to czy przez to nie będzie się kisił opał/nie będą straty kominowe bo jeżeli tak to może kosta lepiej się sprawdzi i wcale zużycie nie będzie o wiele większe bo nie będzie się kisić.

Zasyp brunatnego powinien starczyć na 11h palenia przy sprawności pieca na poziomie 60%,chyba że przez to,że jest miękki to się będzie palił szybciej.

Nie wiem sam,więc pytam bardziej doświadczonych użytkowników :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszam 3/2
czeski do polskiego tj. ekogroszek
i mam popiol jak maczka

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, berthold61 napisał:

Czech ci przeleci przez ruszt zanim go wrzucisz

Ale to jest kostka o średnicy 40-100mm z tego co pamiętam,natomiast silesia ma średnicę ziarna 25-50mm.

A sam jakim węglem paliłeś?Jakiej kaloryczności.

12 minut temu, mkaczko napisał:

ja mieszam 3/2
czeski do polskiego tj. ekogroszek
i mam popiol jak maczka

Ja chcę węgiel na każde warunki pogodowe jak najbardziej uniwersalny bo to nie ja będę palił.

Latem zawsze można zmniejszyć ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Chodzi o to że czech pali się jak słoma czyli szybko i na zimę do górniaka niezbyt się nadaje , nie powinno się tymi węglami palić ale trzymają najdłużej ze wszystkich mowa o węglu koksującym , dam przykład zasypuję kocioł węglem z Ziemowita i pali się ok 7 godz fajnie i bez dymu natomiast ten sam załadunek czytaj ilość węgla z kopalni Rydułtowy pali się 15 godzin , widzisz różnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Właśnie to jest to czego się spodziewałem.

Tak,widzę różnicę,ale powiedz mi jakiej kaloryczności są oba te rodzaje węgla bo różnica jest znacząca.

Dla Was to może głupie i śmieszne pytania,ale ja mieszkam w zachodniopomorskim i węgiel zawsze kupowany był w pobliskim punkcie bez żadnych dociekań jakiej kaloryczności on jest,ale pamiętam że za każdym razem był dość mokry.

Poza tym moi rodzice raczej ufają ludziom i nigdy im nie przyszło do głowy by sprawdzić np wagę węgla.

Teraz ja postanowiłem im kupić węgiel,ale z racji że nie mieszkam na miejscu to będzie on kupowany przez neta,ale nadal nie wiem na co patrzeć bo niby silesia ma dobre parametry,ale czy on sam w sobie jest ok to nie wiem.

Jakieś rady? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Sporo zależy od kotła, instalacji czy sposobu palenia. Jak berthold pisze , kaloryczne węgle dłużej się spalają ale czasami wytwarzają sporo sadzy no a te Rydultowy mogą przysporzyć sporo problemów. Węgle słabsze plomienne palą się krócej, ale mało sadzy, za to więcej popiołu. Silesia plasuje się tak pośrodku ale "sadzi " a i popiołu nie tak mało. Dla starszych osób proponuję coś plomiennego bo spalanie będzie spokojniejsze i bezproblemowe. Sam po mordedze z Bogdanką gdzie co tydzień czyścilem kompletnie kocioł, czopuch i komin, kupuję słabszy węgiel i zero problemów. Plomiennego spalisz więcej ale jest tańszy więc kwotowo wyjdzie na to samo. U mnie w tamtym sezonie poszło 5. 5 tony słabego groszku po 590zl, gdybym chciał kaloryczny, spalilbym 4 tony po 860 zł  . Ale każdy kalkuluje jak mu tam wygodniej. 

Wsad groszku o wielkości 20 kg u mnie spala się ok. 12 godzin średnio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, witek1234 napisał:

. Plomiennego spalisz więcej ale jest tańszy więc kwotowo wyjdzie na to samo

Mógłbym prosić abyś coś polecił :)

W zasadzie kupić coś przez internet w dobrej cenie jest ciężko i w zasadzie miałem już wybrany węgiel 24MJ/kg,ale cena była taka sama jak silesi,więc chyba mało opłacalne.

Swoją drogą,chciałbym węgiel za 6 stówek a tymczasem trzeba na składzie dać koło 800zł i myśleć czy aby na pewno Cię nie oszukają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że węgle grube przez internet będą droższe,niż na składach. A 6 stówek jest nierealne od wielu lat, nawet za ruska,o ile nie kupujesz 24t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Obawiam się, że węgle grube przez internet będą droższe,niż na składach.

Zapewne masz rację,ale piszę tak ponieważ nie znam ceny węgla w tych składach w których do tej pory był kupowany.

Poza tym obawiam się kombinowania ze strony sprzedających a nie mam czasu pilnować przy załadunku.Z drugiej strony węgiel w workach łatwiej załadować do garażu-kurier to zrobi,więc dla rodziców to też ułatwienie.

Znam już odpowiednie rodzaje węgla,więc dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu dobry OrzechI 950 pln, Silesia i rusek 850. Zważywszy najniższe wydobycie w historii, szykuje się rzeź. 

Zwróć też uwagę na zapisy w regulaminach sklepów internetowych-zwykle załadunek do garażu nie wchodzi w grę, a samochody to często auta powyżej 20t, które nie mieszczą się na podwórkach lub mają zakaz wjazdu na osiedlowe uliczki. Możesz wpaść z deszczu pod rynnę, zapłacić 250 pln za transport i nadal nie mieć węgla ( bo spedycja zawróci przed zakazem 12t lub nie zmieści się w bramie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Harry ma rację, sam kiedyś kupiłem testową tonę z Prestige i koleś odmówił dojazdu do domu bo było ograniczenie tonazu a on przyjechał 16 tonowym dużym autem. Podwiozl pół kilomera paleciakiem pod bramę i ugrzązł w trawie . Musiałem przewieźć tą tonę na wózku ok. 100m pod garaż, dobrze że to była tylko jedna tona. Wegiel kaloryczny z internetu kupowałem z firmy WegloSmyk, orzechIl w zielonych workach podobno z Wieczorka za 800zl . Obecnie pewnie z 1000 zł bo doliczają transport. Jakościowo Ok . Sam w tym roku kupiłem rosyjski za 700 zł tona wiosną, jakie ceny obecnie, nie wiem. Spalenie trzech próbek wypadło dobrze ale dopiero sezon pokaże jak się będzie sprawował. Zakup rosyjskiego to często loteria, nie wiesz co to jest, czy będzie kamień , jaka ilość popiolu itp. Ale za te pieniądze się skusilem. Wpadł mi do głowy jeszcze węgiel o nazwie Sztajger bodajże, ludzie chwalą ale cena wysoka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HarryH napisał:

zwykle załadunek do garażu nie wchodzi w grę, a samochody to często auta powyżej 20t, które nie mieszczą się na podwórkach lub mają zakaz wjazdu na osiedlowe uliczki.

Zdaję sobie z tego sprawę,lecz się o to nie martwię bo podwórko mam bardzo duże i całe z płyt betonowych-również pod sam garaż.

Spokojnie kilka tirów się mieści i jest zrobiony wjazd/wyjazd (10-15m) po obu stronach podwórka,które jest prywatne bez żadnych zakazów :)

12 godzin temu, HarryH napisał:

We Wrocławiu dobry OrzechI 950 pln, Silesia i rusek 850.

W takim razie w zachodniopomorskim taniej nie będzie.

Znalazłem sklep,który ma dość dobre opinie i sprzedaje silesie w workach po 20kg za 860zł już z transportem,więc chyba zaryzykuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Nie wiem czy mogę wrzucać tutaj linki,więc nie będę tego robił jak i nie będę reklamował firmy (moge na pw wysłać link),ale jest ona z pyskowic koło gliwic,więc i cenę może mają mniejszą.Opinie ma dobre,więc można zaryzykować.

W każdym bądź razie w większości składów które sobie upatrzyłem silesia wychodzi podobnie.

Aha,te 650zl/t to węgiel luzem kupowany u nich na składzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

@up

Nie wiem czy mogę wrzucać tutaj linki,więc nie będę tego robił jak i nie będę reklamował firmy (moge na pw wysłać link),ale jest ona z pyskowic koło gliwic,więc i cenę może mają mniejszą.Opinie ma dobre,więc można zaryzykować..

THMH, moim zdaniem możesz brać bez większego ryzyka. Byłem tam na placu osobiście, brałem próbki, kolega z forum też tam kupował i jego ojciec również:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/?page=29&tab=comments#comment-371923

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/?page=29&tab=comments#comment-371963

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/?page=28&tab=comments#comment-371447

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/?page=28&tab=comments#comment-371287

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/?page=27&tab=comments#comment-370774

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtekkowal napisał:

THMH, moim zdaniem możesz brać bez większego ryzyka. Byłem tam na placu osobiście, brałem próbki, kolega z forum też tam kupował i jego ojciec również:

Dokładnie o nich chodzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem od nich na przelomie marca kwietnia 1 tone czeskiego ekogroszku workowanego

wegiek plus woda gratis 12% zmierzone :-)

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2018 o 13:27, Jamjestcichy napisał:

@up

Nie wiem czy mogę wrzucać tutaj linki,więc nie będę tego robił jak i nie będę reklamował firmy (moge na pw wysłać link),ale jest ona z pyskowic koło gliwic,więc i cenę może mają mniejszą.Opinie ma dobre,więc można zaryzykować.

W każdym bądź razie w większości składów które sobie upatrzyłem silesia wychodzi podobnie.

Aha,te 650zl/t to węgiel luzem kupowany u nich na składzie.

Słyszałem o niej wiele dobrego. Mój znajomy ma od nich węgiel i sobie chwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Bartexu, wziąłem z obi na próbę worek Rubina i worek black power. Jedyny minus to ilość wody.

Poza  tym black power na lato lepszy, nawet lepiej się spala  niż zeszłoroczny retopal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.