Skocz do zawartości
IGNOROWANY

koszty ogrzewania w wynajętym mieszkaniu


akazielona

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze,

Od 1,5 roku wynajmuję mieszkanie z instalacją CO jak na zdjęciu w załączniku. Ponieważ pierwszy raz spotykam się z takimi rozliczeniami i tak wysokimi (dla mnie) opłatami, bardzo proszę o zerknięcie, czy sytuacja wygląda normalnie czy coś może jest nie tak z tymi kosztami.

Mieszkanie to 2 pokoje (po 1 grzejniku) na ostatnim 4. piętrze w bloku z 2005 r., kuchnia (1 grzejnik) i łazienka (1 grzejnik), pow. 45 m2. Okna plastikowe.
Zaliczki za CO wyglądają następująco: opłata stała 58,57 zł + opłata zmienna 56,00 zł.
Dotychczasowe rozliczenia wyglądają następująco, podaję jedynie opłatę zmienną:
01.01.2017-31.05.2017 (5 miesięcy): 985,84 zł
01.06.2017-31.12.2017 (7 miesięcy): 966,70 zł
01.01.2018-31.05.2018 (5 miesięcy): 1024,69 zł

Dodam, że odkręcany były tylko grzejniki zimą: w sypialni na kilka godzin po pracy i przed kąpielą w łazience na "3", na noc zakręcane. W mieszkaniu generalnie było raczej ziemno, szczególnie jak wracałam z pracy, także posiedzieć przy komputerze mogłam tylko w śpiworze i kapturze, a rano pobudka z zimną twarzą.
Czy zatem śr. 234,00 zł miesięcznie (opł. stała + zmienna), to normalne przy takim użytkowaniu?

Pozdrawiam,
"zielona"

co_instalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Gdyby kolezanka zastosowala zasade stalej temperatury przez cala dobe to podejrzewam, ze rachunki by nie wzrosly. Ale napewno zniknalby efekt zimnej twarzy po przebudzeniu. Polecam lekture ponizsza lekture. Co prawda Kolezanka nie ma pieca czy kotla. Ale jest tam przystepnie opisane jak grzac ekonomicznie przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Pozdrawiam

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-ogrzewac-by-sie-ogrzac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nic nie mowi! Tyle samo w roku "ja" place za 52m2 ktore wynajmuje rodzinie. Ile kwh zuzylas, dostalas przeciez rozliczenie. Do tego dochodzi koszt CO "wspolny" i straty np. klatka schodowa, piwnica, strych itd.

50 minut temu, Visitor1230 napisał:

Gdyby kolezanka zastosowala zasade stalej temperatury przez cala dobe to podejrzewam, ze rachunki by nie wzrosly.

Ta zasada jest nieaktualna. Obecne budownictwo w wiekszosci pozwala na zachowanie kmfortu temp. przy zmiennej dobowej.

Niestety ale mity stalej temperatury i oszczednosci beda kopiowane przez nastepne pokolenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zakrecanie grzejnikow na noc to jest mit i mityczne przekonanie o oszczednosciach. Co widac u zalozycielki tematu. Tez kiedys stosowalem obnizenia nocne zeby oszczedzac. Po porzuceniu tego sposobu, zuzycie opalu spadlo o pi razy drzwi 20%. A w domu przyjemne 22 stopnie cala dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci ludzie w blokach to nic nie wiedza o ogrzewaniu . Wystarczy odkrecic kaloryfer na 3 lub 4 w pazdzierniku i skrecic w maju zeby zaplacic 20% mniej za ogrzewanie (pi razy drzwi).

A tak na powaznie to ceny za CO w blokach (tzw. cieplo systemowe) to zdzierstwo. Koszt kwh to czesto 30% wiecej niz w budownictwie jednorodzinnym. Wszelkie straty przesylowe + utrzymanie infrastryktury cieplowniczej + tzw. dostep do ciepla placisz Ty. Nie wiem ile zarabia prezes  PEC lub zarzadca ogrzewaniem. Niewiele mozesz z tym zrobic. Oplaty stale to 1/4 kolejne 1/4 to ogrzewanie czegos co jest wspolne (klatka schodowa, piwnica, strych). Pozostaje czastka na ktora defacto masz wplyw a kolega @Visitor1230 pracuje chyba w PEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jeszcze 3 lata temu mieszkałem w bloku i rocznie stałe opłaty wynosiły 2500 zł z tzw oszczędzaniem ale jak by grzać non stop wszystkie pokoje to trzeba by doliczyć dodatkowe ok 1500-200 a to powierzchnia 60m2 . teraz ogrzewam dom stary ale docieplony i rocznie wychodzi ok 1500zł za 120m2 łącznie z ciepłą wodą za którą w bloku miesięcznie płaciłem ok 300zł bo 1 m3 to wtedy 33zł . na ale z drugiej strony olewałem kotły instalacje kupno i składowanie opału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kolega Visitor pracuje w branzy biegunowo odleglej od PEC. A zdzierstwo dostacow to temat na inna bajke i nie ma nic wspolnego z idea stalego grzania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie tu coś nie gra - piszesz ze wynajmujesz to mieszkanie,a z kim rozliczasz się za ogrzewanie? CO to jest ta opłata stała? .Ja mam mieszkanie podobne 48,5m2 a zaliczki na przyszły rok będę płacił 135zł miesięcznie( W TO WCHODZĄ WSZYSTKIE KOSZTY) ,po rozliczeniu rocznym zawsze mam jakiś mniejszy lub większy zwrot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953 mnie pytasz? Wroce do domu to przedstawie Ci rozliczenie CO na przykladzie SM Sochaczew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ciebie ,a autora wątku.Ja rozliczenie za ten rok będę miał na dniach ,obecnie wymienili mi podzielniki wyparkowe na elektroniczne.A tak na marginesie ,rozliczanie ciepła w budynkach wielomieszkaniowych to ściema .Te podzielniki i ciepłomierze w mieszkaniach to niepotrzebne koszty.Cala robotę w oszczędzaniu zrobiło zamontowanie sterowania pogodowego i pokojowego w bloku.Mam dwa identyczne mieszkania w sąsiednich blokach i w bloku w którym nie ma indywidualnych pomiarów syn za ogrzewanie placi mniej niż ja .No ale to rozliczanie musi zrobic firma ,a to kosztuje ,podzielniki też 3 kosztowały mnie ponad 120 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielniki maja na celu wskazanie czyli " nauczenie " oszczedzania. Ich pomiar jest tak daleko niedokladny ze powinny w ogole nie byc brane do rozliczenia. Bez tych dodatkow hulaj dusza piekla nie ma. Po co ja mam oszczedzac jak sasiad rozkrecil kaloryfer i wietrzy mieszkanie.

Ciekawostka: SM czy PEC pobierajac wysoka zaliczke od ludzi zauwazyl ze to nie boli. Ludzi boli jak maja cos "doplacic". Wiec wiekszosc spoldzielni wycwanila sie i na poczatku biora wiecej zeby pozniej pokazac szarakom. Popatrzcie RAZEM tyle zaoszczedzilismy. Hipokryzja do potegi!

Na oszczedzanie ma wplyw np. tak prozaiczna rzecz jak zamykanie drzwi od klatki schodowej czy np. obecnosc szyby w oknie piwnicy. Smieszne ale bardzo zyciowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.