Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

hubi78

dobór kotła domek 84m jaki kocioł gazowy.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

witam.

proszę o poradę jaki kocioł gazowy wybrać do takiego domku,projekt z64.84 metry mieszkalnej.

wybudowany z porotherm25+12 grafitu

kona trzy szybowe

w posadzce styropian 8cm.

na stropie 10 styropianu+wylewka

połacie dachu wełna 15cm+jakieś tam wykończenie,pewnie płyta osb,albo podobne coś.

wentylacja grawitacyjna

w salonie piecyk koza na zimowe wieczorki

ogrzewanie całość podłogówka.

piecyk chciałbym dwu funkcyjny, bo nie przewiduje bojlera na cwu.domek będzie zamieszkiwany jako urlopowy 2-3 miesiące w roku maksymalnie.proszę o porady jaki piecyk jaka moc.

planowo miał byś tam pellet ale nie będzie i zdecydowałem sie na gaz z butli,bo puki co podłączenia z sieci nie ma.pellet i wszelakie inne paliwa stałe odpadł z powodu moich nieobecności na miejscu co za tym idzie braku możliwości kontroli .

Edytowane przez hubi78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy kotle dwufunkcyjnym moc grzewcza CO to temat drugorzędny . Istotny jest dobór mocy do grzania przepływowego CWU a ta zazwyczaj mieści się w przedziale 20 -24 kW w zależności od ilości punktów poboru CWU . Moc grzewczą na CO ustawia serwisant przy pierwszym uruchomieniu kotła . Jedyne na co warto zwrócić uwagę przy rozwiązaniu na jakie się zdecydowałeś to możliwość współpracy kotła CO z programatorem pokojowym lub pogodowym bo z tego co piszesz wnioskuję że układ ma sam pilnować temperatury w budynku podczas nieobecności domowników .

W przypadku LPG istotne stają się również inne szczegóły na które zazwyczaj nie mamy wpływu . Jednym z nich jest możliwość dojazdu cysterny , jakość drogi , jej nośność w zgodzie z istniejącymi lokalnie ograniczeniami . Warto się zorientować w temacie dróg lokalnych i ich nośności bo LPG raczej w bańkach nie będziesz dowoził . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Należy pamiętać że nie każdy kocioł podejmie pracę przy zaniku i ponownym powrocie gazu. - trzeba szukać takiego, który to potrafi .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dziękuje za rady.domek choć nie zamieszkiwany będzie miał nadzór w postaci moich teściów czy rodziców.nie ukrywam,że chciałbym zdjąć z nich tę odpowiedzialność do minimum.Kwestje dojazdu i wszelakich innych spraw sprawdził dla mnie mój kierownik budowy .co mnie zastanawia w kotłach dwu funkcyjnych to kompromis pomiędzy co. a cwu.bo mój mały domek w mrozy rzędu -15-20 będzie miał maksymalne zapotrzebowanie na ciepło 6-7kw.A przy uruchomieniu prysznica to wiadomo,że moc będzie miał pełną i im mocniejszy tym lepszy jeśli chodzi o prysznic.Natomiast do grzania co. znowuż chciałbym,żeby kocioł miał możliwość jak najniższej modulacji i trudno mi to wszystko pogodzić.Jeśli się pogubiłem to proszę o sprostowanie.No i cena tez było by fajnie jak by nie kosztował powyżej 5.000 Ale do naprawdę dobrego sprzenta byłbym skłonny coś dołożyć. proszę spójrzcie Panowie na ten kociołek i powiedzcie mi czy to sensowny kierunek? 

https://www.termet.com.pl/produkt/ecocondens-gold-plus/63

mam na myśli kociołek o mocy 20kw.tylko czy te 9 litrów wody na minute wystarczy na solidny prysznic?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na solidny prysznic trzeba  25kW a moce minimalne 20 i 25 są praktycznie takie same,  poszukaj też u Immergasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@hubi78 musisz mieć świadomość, że komfort użytkowania 2 funkcyjnego kotła przy większej liczbie użytkowników i dwóch, trzech, czterech punktach poboru wody jest raczej mocno średni. Ważnym aspektem jest również odległość kotła od punktów poboru wody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez erson
      Cześć.
      Na jesień padł mi piec z Biecza "ogniwo". Udało się się go pospawać i wytrzymało to nawet zimę. Po pewnej przerwie wiosennej okazało się ze piec już leje i jest do wymiany.
      Szukam coś teraz dla siebie najbardziej optymalnego, rozsądnego w obecnym czasie. A to najlepsze forum żeby o takie sprawy zapytać, temat pewnie wielokrotnie wałkowany. Ja sam teraz czytam i przeglądam bo moja wiedza w tym zakresie to znikoma(choćby piece dolnego albo górnego spalania). Do tej pory nie miałem takiej wiedzy czy też sposobu palenia.
      Dom mam jedno rodziny beż ocieplenia itp. Zakładam ze powierzani użytkowej ma w okolicy 200m2, (jak by liczył strych  to więcej) ale do ogrzania to raczej max 200. Instalacja grawitacyjna wspomagana pompką. Grzejniki większości panelowe i trochę aluminiowych(żeberkowych). Wysokość komina około 10m.
      Nastawiam się na palenie węglem i drzewem jak do tej pory. 70% do 30% dla drewna.
      Jeśli już taki temat gdzieś się przewiną to proszę o link.
      Z racji ceny i możliwości zakupu od reki wybrał bym kocioł firmy Setlans Air 18Kw w cenie około 2.8xx to jest do negocjacji.
      Dużo jest pisane o kotłach firmy MPM DS. tylko cena też dość wysoka.
      Co o tym sądzicie?, co doradzicie, być może znacie aktualne ceny.
      Dziękuję.
    • Przez MastaMari
      Witam czeka mnie modernizacja CO i CWU w tym roku, ostatecznie decyduje sie na kocioł na Pellet moc wyliczona to około 13 kw ( http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2j2o )
      kozioł bedzie pracowac na 2 pompach, moc grzewcza grzejników to 10kw, każdy grzejnik będzie posiadał termostat 
       CO  CWU zasilanie CO na powrocie + zawór termostatyczny do utrzymania temp 3D
      CWU to 140l bojler dwupłaszczyznowy grzany do 50-55 stopni 

jaki kocioł wybrać ? budżet ~11tys za sam piec 
      dodatkowym atutem kotła będzie mozliwosc spalania gorszej jakości Pelletu jak i Biomasy tzn pelletu ze słomy który możemy robić w przyszłości sami 
      jak i wentylator wyciągowy w kotle badz mozliwosc jego zamontowania jako opcja 
      z interesującyh modeli mam te: 
      http://www.cichewicz.pl/kotly-peletowe-compact-8-20-kw
      https://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Mini_Bio_Luxury_B_12_21kW_NOWOŚĆ
      https://www.fuego.pl/zebiec-agat-10-kw.html
      https://www.kostrzewa.com.pl/#1000491
      http://sanitsystem.pl/id,2084/prod,kociol-edilkamin-termika-12-kw+montaz

• Przez Keroth
      Witam.
      Chciałbym prosić o pomoc w wyborze kotła. Kocioł 5 klasy na dofinansowanie, ok 18 kW.
      Dom z lat 50, 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ocieplony styropianem 10cm. 
      Wynik z ciepło właściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/448d
      Obecny kocioł to Żywiec zasypowy dolnego spalania 22kW, który po ociepleniu domu 3 lata temu, ma za dużo mocy. 
      Łatwo wodę zagotować w grzejnikach, palenie na minimalnym dopływie tlenu, sadza, dym i generalnie się odechciewa ;)
      Po rozmowie z dwójką różnych instalatorów, polecono mi:
      - RBR-K - z tym, że moc 15 kW lub 20 kW , brak pośredniej. Z plusów to chyba system czyszczenia wymiennika i sterownik.
      - Defro sigma E - tu moce 16 kW i 20 kW, podobny system czyszczenia.
      - Seko Bawaria K5 18kW
      Wysokość kotłowni to ok 185cm więc piec taki, który będzie można bez problemy wyczyścić w takich warunkach.
      Pytanie, jak z palnikami w tych piecach. W RBR-K jest Batory, o którym różne opinie można przeczytać. W Seko obrotowy, sprawdza się to?
      Pytanie mam jeszcze o sterowniki, który najlepiej się sprawdzi? 
      No chyba, że polecicie jeszcze jakiegoś innego producenta. W sklepie, w którym będę najprawdopodobniej kupował, mają jeszcze piece Stalmark, Kamen, Tekla.
      Jaki jest orientacyjny koszt takiej modernizacji wraz z bojlerem ok 120 l do CWU? Instalacja jest już w miedzi. Więc zawory, pompy, rozdzielacze.
      Obaj instalatorzy powiedzieli, że całość to ok 13000 - 14000.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi.

• Przez MrozikEg
      Witam Was serdecznie. 
      Potrzebuję pomocy w doborze kotła gazowego do CO i CWU, ponieważ jak w temacie już napisałem jestem w tej dziedzinie kompletnym głąbem:)
      Mieszkanko jest na 2 piętrze w kamienicy z 1910r. 41m2 wysokie na 2,80m. Dwa pokoje i kuchnia z łazienką (szkic dołącze). Posiada jedną tylko ścianę zewnętrzną - niedocieploną o gr. ok.40cm. Nad mieszkaniem jest strych, na którym właśnie położyli nową dachówkę i docieplili wełną. Grzejniki wymyśliłem tak:   mały pokój 10m2 - płytowy CV22x600x800; duży pokój 20m2 - 2x płytowy CV22x500x1000; i w łazience grzejnik łazienkowy ok.1300x600. W kuchni nie planuję grzejnika bo licho z miejscem.
      Właśnie załatwiłem opinię kominiarską i mam zgodę na zamontowanie kotła gazowego dwufunkcyjnego. Problem, że nie wiem jaki: z otwartą komorą? z zamkniętą? jakieś turbo? kondensacyjny?  Tu właśnie liczę na Waszą pomoc. Jakbym jeszcze za mało szczegółowe informacje podał  - piszcie to się poprawie.  Chatka cała skuta do tynków, bo robie dla siebie i wolę na tym etapie wszystko położyć, żeby później zaoszczędzić sobie kucia:) 
      Oczywiście mam już kociołek, który sobie "na początku" wymyśliłem po poczytaniu, ale jak zaczełęm wypytywać to....co osoba to inna opinia, dlatego tu wiem, że znajdę fachowców co rozwieją moje wątpliwości. ...myślałem o takim: TERMET ECOCONDENS SILVER 20.
      Z góry dziękuję tym co zechcą podzielić się swoją wiedzą.

• Przez Chasim
      Dzień dobry.
      Mam dylemat odnośnie wyboru kotła. Generalnie byłem zdecydowany na Defro Sigma E 12 lub 16kw (zastanawiam się czy klasa spalania C a B ma znaczenie?). Jednak wczoraj zobaczyłem Ogniwo eko plus 20. Z opisu wydaje się lepszy niż Defro - elementy żeliwne, sterownik z dostępem do internetu w standardzie czujniki temperatury itp. Jednak nie znam się na piecach i czekam na opinie. 
      A może warto dołożyć i kupić Sas efekt 17?
      Dom nowo budowany ocieplony będzie 15cm grafitem, 180m2.
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.