Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji pod kocioł gazowy i zasobnik


klaudiuszd

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich

Pisze z prosba o pomoc w modernizacji swojej instalacji grzewczej. Moze pare slow o tym co jest aktualnie plus schemat. Zainstalowany kociol to Zebiec KWKD15-1 o mocy 15KW .. ma juz swoje lata, a tak sie zlozylo ze zrobili przylacze gazowe wiec postanowilem z tego skorzystac. Dom z lat 70 tych o powierzchni grzania jakies 160m2 do tego CWU 80L (spalnie 3.5T sredniej jakosci wegla przy 21-22 stopniach). Jesli chodzi o ocieplenie to jest na scianach zewnetrznych styropian 10 cm, w podlodze gdzie sie dalo tez 10cm i moze w tym roku uda mi sie polozyc welne skalna 30cm na strop jesli cos z budzetu na wymiane zostanie. Grzejniki aluminiowe dobrane na zasadzie 100W/m2 z Armatury .. lacznie jest ich 11 (+1 w przyszlosci dojdzie) przy czym nie na wszystkich sa termostaty.

W kwestii samego schematu instalacji wyglada to tak:

https://i.imgur.com/CqBBDW7.png

Po przeczytaniu postow kilku madrych ludzi z forum zdecydowalem sie na zastosowanie kotla gazowego 1F z zasobnikiem. Wstepnie padlo na TERMET ECOCONDENS SILVER 20KW + ZASOBNIK 100L TERMET SG 100. Czy taka moc bedzie wystarczajaca dla mojego zastosowania? Jeden z instalatorow poleca wziecie 25KW i zmodulowanie na 15KW - wtedy ma wydajniej pracowac. Co o tym sadzicie? Natomiast ja wolalbym przeniesc calosc do innego pomieszczenia i zrobic wylot spalin przez sciane. Wtedy mozna zamontowac max 21KW z tego co wyczytalem na forum. Ogolnie to mam bardzo zniszczony komin dlatego obmyslilem taka alternatywe - przy okazji bedzie taniej jesli chodzi o materialy.

Przechodzac do nowego schematu wstepnego:

https://i.imgur.com/Gw06d5d.png

Ze starej instalacji zostaje mi pompa Grundfos Alpha 25-60 z AudoAdaptem oraz jakis starego typu Turdus + zawor 3D Afriso (ktory sie jakos srednio spisywal, bedzie teraz potrzebny w ogole?) W nowym piecu bedzie juz wbudowana pompa cyrkulacyjna do C.O. bodajze Wilo jesli dobrze slyszalem. Niestety instrukcja Termeta nie jest szczegolowo opisana dlatego tez postanowilem podpatrzec jak to wyglada u konkurencji - w tym przypadku Immergas. Ponizej wklejam link odnosnie polaczenia pieca z zasobnikiem: https://www.immergas.pl/?module=documents&action=download_doc&id=7224 (strona 7) Czym mozna sie nia posluzyc jako przyklad do instalacji zasobnika Termetu? Tutaj zawor 3D i pompka sa zamontowane powrocie z C.O./CWU.

Jeszcze pozostaje kwestia doboru naczynia wzbiorczego, niby wedlug instrukcji Termeta do instalacji o pojemnosci do 105L nie jest wymagane. Jakies sugestie? Wczesniej pisalem tak po krotce i jeden z bardziej doswiadczonych kolegow na forum zalecal 24 litrowy.

Potrzebne do tego ukladu bedzie sprzeglo czy jakies inne wynalazki? Jeszcze mnie interesuje sprawa w jakie czujniki zainwestowac .. pogodowy wystarczy? Nie zalezy mi na sterowaniu piecem smartfonem itp. wystarczy zeby dogrzewal dobrze dom i tyle.

Prosze o sugestie co mozna poprawic, dodac, jak rozmiescic najwazniejsze elementy jesli chodzi o schemat. Dzieki za dotrwanie do konca .. wole opisac wszystko jak najbardziej szczegolowo bo chce aby to wszystko dzialalo na lata i nie bylo takich kwiatkow jak w aktualnej instalacji polaczenie rury bezpieczenstwa z zasileniem C.O...

Dzieki za jakakolwiek pomoc.

Opublikowano

Wg.mnie kocioł 20kW wystarczy do współpracy z zasobnikiem 100l.zwłaszcza ze chcesz dać rurę powietrzno-spalinową przez ścianę.O dziwo Termet w odróżnieniu od innych producentów kotłów  zaleca spadek rury powietrzno-spalinowej od kotła ok.3%

Nie potrzebujesz żadnych sprzęgieł,dodatkowych pomp, zaworów 3D .Instalacja z samymi grzejnikami nie jest "wymagająca"

Wystarczy czujnik zewnętrzny (zainstalowany najlepiej na północnej ścianie budynku) aby móc sterować pogodowo(ustawienie odpowiedniej krzywej grzewczej)

Ewentualnie dodatkowe naczynie przeponowe do CO ale tu trzeba znać pojemność instalacji (kocioł+rury+grzejniki)Natomiast powinno być naczynie przeponowe do CWU powiedzmy 8l

 

Opublikowano

Dzieki za odpowiedz.

Obliczylem ilosc wody w calej instalacji:

Grzejniki ~40L | PEX16 ~36L | CU28 ~15L = ~91L + te pare rurek miedzy piecem, a zasobnikiem

Jakie naczynie przeponowe bys proponowal? I co najwazniejsze gdzie jest zamontowac w systemie? Prosze o szczegoly.

Czyli przy piecu/zasobniku same zawory odcinajace + filtry do wody na wejsciu wody tak jak jest to opisane w instrukcji? Na innych schematach tego typu widzialem jeszcze miejsce na zawory zwrotne .. czy w moim przypadku trzeba je gdzies dac?

 

 

 

Opublikowano

Ja bym dał do CO  minimum naczynie 12l, ale 24l też będzie dobre.

Zawory zwrotne nie są potrzebne w inst CO i grzania CW.

To co masz na schemacie podanym przez ciebie to wystarczy.

Opublikowano

Dodatkowe naczynie przeponowe przed kotłem na powrocie.Należy ustawić ciśnienie wstępne w naczyniu w kotle(jeżeli najwyższy grzejnik jest <10m nad przyłączem naczynia to ciśnienie wstępne=1bar) i taką samą wartość w naczyniu dodatkowym.Potem uzupełnić wodę w instalacji do wartości=1,3bar

Przed kotłem na powrocie również musi być filtr osadnikowy najlepiej magnetyczny

Filtr magnet..jpg

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Chciałem odświeżyć temat ponieważ co raz bliżej montaż kotła. Odnośnie schematu to mam jedno pytanie .. udało mi się znaleźć instrukcję na stronie Termeta ( model Silver 20 1F) oraz schemat instalacji. Zastanawiam się jakiego rodzaju zawór ma być zamontowany pod pozycją #12 (schemat po prawo) i czy w ogóle jest dołączony do kotła. No chyba raczej nie taki Afriso 3D który mam w starej instalacji bo przy nim jest jedynie tylko niepotrzebne kręcenie...

 

 

 

termet1f.png

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Napotkałem problem przy ewentualnym montażu zasobnika na wodę. Otóż linia zimnej wody jest zrobiona przy użyciu pex16. To chyba za mały przekrój aby cała grupa bezpieczeństwa wraz z naczyniem przeponowym działała prawidłowo, zgadza się? Jeśli już przerabiać w pexie to na 25 mm.

Swoją drogą to naczynie przeponowe o jakiej pojemności do takiego zasobnika 120L? 1/10 objętości czyli 12L wystarczy?

Opublikowano

Właśnie jest taka kwestia, że po drodze tej dosyć krótkiej linii jest kilka złączek zaprasowywanych które trochę szkoda teraz wyrzucic zwyczajnie do kosza. A wchodzi w grę zrobienie takiego objeścia w postaci zrobienia przejścia pex16 - pex25 na samym koncu odcinka potrzebnego do wpięcia grupy bezpieczeństwa i naczynia. Przejdzie takie coś czy trzeba wszystko od nowa robić?

 

przerobkapex25.png

Opublikowano

Otrzymałem złączki do alupexa 25 zaciskanego i niestety przekrój w nich się sporo zmniejsza. Na zwężeniu robi się jakieś 15 mm. Nie bardzo mnie to przekonuje szczerze powiedziawszy. Miedź natomiast jest dość droga .. metr bieżący fi 22 kosztuje około 30 pln + kształki (dwa lata temu za tyle można było kupić fi 28).

Moje pytanie jest następujące: czy w grę wchodzą rury pp fi 25 wzmacniane włóknem szklanym (są też jakieś z wkładką aluminiową tylko czy warto dopłacać przy krótkich odcinkach)? Zgrzewarka kosztuje 100 parę złoty i nawet udało mi się znaleźć w komórce jakieś kawałki takich rur oraz parę kształtek do przećwiczenia. Ogólnie to planowałbym zrobić po stronie zasobnika cwu i kotła na gaz w ten sposób instalację. Widziałem nawet takie rozwiązanie w ofercie jakiejś tam firmy z serwisu gdzie można dodawać zlecenia do wykonania. Co o tym sądzicie?

Ewentualnie proszę o polecenie sprawdzonego producenta. Najczęściej przewija się na serwisach aukcyjnych Sigma Li .. jednak nic mi to nie mówi.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.