Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

MateuszKonopelski

dobór kotła kocioł na paliwo stałe: ekogroszek i pelet z auto zapalarką i modułem internetowym

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, 

jak w temacie szukał kotła co z poniższą charakterystyką:

1. 3 rodzaje paliwa: ekogroszek (głównie) oraz pelet, drewno (może być na jakimś dodatkowym ruszcie)

2. moduł internetowy

3. autozapalarka (zintegrowana z modułem aby można uruchamiać kocioł gdy nie będzie nikogo w domu)

4. moc około 16 KW

Ciekawy kocioł, który znalazłem to

- Defro Comfort Eko

- ELEKTROMET EKO KWP MDP 15KW

ale dzowniłem do producenta i już go nie mają. Podobno ogólnie jest problem z dostępnością takich kotłów ponieważ zmieniają się jakieś regulacje prawne i już nie będą dostępne. 

Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego kotło jeśli mógłbym znaleźć go gdzieś LUB podpowiedzieć inny kocioł o tej charakterystyce? 

Dziękuję z góry za szybką odpowiedź bo właśnie się buduję i kwestia kotła jest dla mnie teraz priorytetem. 

Mateusz

Edytowane przez MateuszKonopelski

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Niestety uniwersalność której poszukujesz się już skończyła . Moduły internetowe ma większość konstrukcji ( na życzenie ) w zależności od zastosowanego sterownika  kotła . Do wyboru pozostały kotły 5-ej klasy ale nie spotkałem się wśród nich aby miały zapalarkę oczywiście do węgla . Jeżeli szukasz kotła z zapalarką to pozostaje kocioł 5-ej klasy na pellet . W tym zakresie wybór jest dość duży jak  i zakres cenowy . 

Jeśli chodzi o zapalarkę do wegla to wydaje się zbędna z punktu widzenia zakresu pracy kotła ( temperatury i moc )jak i sposobu ogrzewania budynku . Pelet to zupełnie inne paliwo i inne palniki do jego spalania jak i temperatury w jakich kocioł powinien pracować . 

Musisz się zastanowić sam co wybrać biorąc pod uwagę rynek lokalny i dostępność dobrych paliw . Kocioł staje się w tym przypadku tematem drugorzędnym bo jest w czym wybierać . 

Konstrukcje które wymieniłeś utraciły prawo produkcji  na rynek  RP i mogą być jedynie sprzedawane z zapasów magazynowych ale i tak za 10 lat powinny zostać wymienione na kotły 5-ej klasy .

Pozdrawiam 

Edytowane przez mac65

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kotły z zapalarką robi Metal Fach.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No znalazł się rodzynek tylko ciekawe ile odpaleń wytrzymuje . W sumie przy takich funkcjach sterownika zwłaszcza samo przełączanie lato zima to po co mu ta zapalarka . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Palnik oparty o retortę jest na węgiel jako paliwo podstawowe, do tego został wykonany. Samo podtrzymanie żaru na retorcie przy węglu to 1 do 1.3kg/24h tu zapalarka nie ma ekonomicznego sensu bytu, komplikuje sprawy i jest kolejnym zbednym elementem serwisowym. Na tym predzej czy później zarobi serwis. 

Tak jak w palniku strikte peletowym rurowym, czy też bardziej kwadratowym z czyszczeniem jak ecomat czy też tzw grawitacyjnym (moim zdaniem najtrwalszym i najmniej wymagajacym serwisu)  odpalenie paliwa zajmie np 45sekund,tak odpalenie węgla zajmie jakieś 5-7minut... A to ustrojstwo jest na prąd... 

Bez prądu retorta potrafi się podnieść po 8h a przy dobrym ciągu komina palnik może wstać nawet pp dluzszym postoju... 

Nie rozumiem pomyslu zapalarki przy weglu.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zmieniłem w takim razie trochę moje oczekiwania.

Czy moglibyście mi w takim razie powiedzieć coś o kotle DEFRO AGRO DUO?

Czy jest to sprawdzony model, ewentualnie czy są znane z Nim problemy?

https://www.fuego.pl/pl/defro-agro-duo-uni-r-15-kw.html?z-ceneo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam taki kocioł,tylko mój wygląda inaczej niż na stronie sklepu,posiadam go trzy sezony,nie mogę na prace kotla narzekać,teraz będę wstawiać palnik z zapalarką,pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wierch
      Witam
      Dostałem dotacje na wymianę kotła na ekogroszek i mam dylemat co wybrać>
      mam trzy pozycje nad którymi sie zastanawiam
      -Ekomatic Kołtona 19kW  http://www.kolton.pl/kotly-z-podajnikiem-na-ekogroszek/ecomatix
      -Defro Komfort lux 20 kW https://www.defro.pl/p,183,komfort-eko-lux.html?idk=33
      -Kamen Multi K5 20 kW http://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-5-klasa/kamen-multi-k5/

Defro i Kamen podobna konstrukcja ciekawi mnie Kamen ponieważ ma palnik ekoenergii http://ekoenergia.eu/palnik-retortowy-producent/ nie wiem w czym  lepszy by był od pozostałych dwóch.
      Ecomatic z kolei ma wymiennik pionowy z czyszczeniem podobnym jak w defro Sigma E tylko obawiam sie retorty jest troche inna od typowych i mało informacji na jej temat w sieci.

Najmniej jestem przekonany co do pozycji defro
      Moze ktoś użytkuje któryś z nich i podpowie co nieco.
      Pozdrawiam

• Przez cbs
      Chcę wymienić piec c.o..Ale nie wiem czy wybrać na ekogoszek czy na biomasę i  jakiej mocy ma to być piec. Chcę przy tym skorzystać z dofinansowania WFOŚiGW (do pieców na biomasę wyższa dotacja). Jakie byłyby przybliżone koszty realizacji takiej inwestycji (razem z demontażem i montażem nowego)?
      Dom zbudowany był w latach siedemdziesiątych (120 m kwadratowych), słabo ocieplony, grzejniki żeberkowe żeliwne (wiekowe, nie były wymieniane od momentu ich zamontowania).
      Jedynie w 2006 r. wymiana starego pieca - na kocioł z podajnikiem tłokowym o mocy 25 kW z Zgoda - Wieprz ( zużycie w sezonie zimowym ekogroszku 4,5 t). Wówczas również remont komina w celu dostosowania do wymogów pieca. Proszę o pomoc przy wyborze.

• Przez punto03
      Witam noszę się z zamiarem kupna kotła na ekogroszek do nowego domku o powierzchni 90m2+250l CWU  Czy moglibyscie mi coś polecic,jakiej firmy wybrac o jakiej mocy,zalezy mi tez aby wymiary tego ktła były jak najmniejsze gdyż posiadam małą kotłownie,najlepiej jak by szerokosc zestawu nie przekraczała 100cm  Gaz nie wchodzi w gre -brak sieci
      dziekuje i pozdrawiam
    • Przez Kazimierz1983
      Witam,
      Proszę o pomoc w doborze kotła. Zastanawiam się nad następującymi modelami:
      1. Galmet Genesis KPP 16 KW
      2. Galmet Genesis + KPP 15 KW
      3. EG Pellet Mini 16 KW
      4. Sas Bio Solid 14 KW
      5. Pereko KSP Pellet 20 KW
    • Przez Marc9017
      Witam wszystkich ! 

Stoję przed wyborem kotła do ogrzania mojego domu i chciałbym prosić Was o pomoc w podjęciu decyzji. 
      W zasadzie to kocioł został już wybrany, jak w temacie czyli będzie to Defro Sigma E, kwestia sprowadza się tutaj do doboru mocy pieca.
      Aktualnie dom jest ogrzewany starym kotłem zasypowym Zębiec 21KW.
      Co do samego domu, to jest to stary budynek z początku lat 60 - tych którego użytkuję od niedawna. 
      Powierzchnia do ogrzewana 168 m2, jednakże niestety  ściany o grubości 42 cm wykonane są z pełnej cegły, a miejscami nawet z kamienia. 
      Okna dwukomorowe, ale też nie najnowsze, podobnie jak drzwi. Strop na piętrem wyizolowany wełną o grubości 20  cm z lambąa 0,035. 
      Dom jest w trakcie termomodernizacji,  styropianem 12 cm, grafitowym, jednakże proces zakończy się dopiero latem przyszłego roku, a więc 
      najbliższy sezon grzewczy tj. 2018/2019 będzie bez pełnej izolacji, jednakże zależy mi na doborze kotła, który będzie odpowiedni do tego domu, po modernizacji. 
      Poniżej dokładne dane budynku, w stanie jaki będzie w przyszłym roku po dociepleniu ścian. :
      http://cieplowlasciwie.pl/wynik/441v

Do powyższego wyniku podchodzę z dużą rezerwą. 
      Natomiast audyt wykonany na potrzeby mojego budynku, przy założeniu zakończenia termomodernizacji,  wykazał iż maksymalne zapotrzebowanie na ciepło wyniesie 17 KW + 2 KW na CWU czyli razem zalecana moc kotła 19 KW. Bojler będzie miał poj. 140 l, oczywiście będzie też zawór 4d. Instalator dosyć mocno upiera się aby zastosować kocioł 16 KW, gdyż twierdz żei audyt ten jest robiony z bardzo dużym zapasem ( audyt jest robiony w ramach programu walki z niską emisją, przez firmę wybraną przez gminę), co stwierdził po innych budynkach liczonych przez tych audytorów. Ponadto twierdzi, że dodatkowo specyfika tych kotłów powoduje to, że 20 KW, będzie za duży i w okresach przejściowych pojawią się skutki przewymiarowania. Instalator nie jest dla mnie kimś z ulicy, tylko osobą do której mam pewne zaufanie. Jednakowoż mam pewne obawy czy 16 KW wystarczy, zwłaszcza w silne mrozy, ale wiem też że za duży kocioł może sprawiać spore kłopoty. 
      Proszę was o rady, czy waszym zdaniem posłuchać instalatora i zdecydować się na 16 KW, czy jednak kierować się audytem i iść w 20 KW ? Mi zależy po prostu na dobrze dobranym kotle. 

Pozdrawiam 

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.