emigrant Opublikowano 20 Kwietnia 2018 #1 Opublikowano 20 Kwietnia 2018 Witam, Możecie polecić jakiś dobry, markowy manometr w zakresie 0-6 bar, 1/4 cala do wody zimnej? Znalazłem jakieś po 11 złotych, ale czy to nie jest zbyt tani manometr? Nie chcę jakiś chińskich co za chwilę się rozleci.
emigrant Opublikowano 6 Lutego 2019 Autor #2 Opublikowano 6 Lutego 2019 Czy manometry wypełnione gliceryną można stosować do instalacji wody użytkowej/pitnej?
KubaSko Opublikowano 6 Lutego 2019 #3 Opublikowano 6 Lutego 2019 Glicerynowe stosuje sie w instalacjach gdzie sa duze wibracje lub przeciazenia. Kup zwykly manometr i do tego kurek manometru. Jak chcesz miec wypasiony to kup manometr przemysłowy. Swoja droga to samo g... teraz robią. Mam manometry ktore maja po 20-30 lat i dzialają bez zarzutu jakby ci taki wpadł w rękę to bierz w ciemno ☺
emigrant Opublikowano 6 Lutego 2019 Autor #4 Opublikowano 6 Lutego 2019 Wiem po co służą glicerynowe. Zadałem pytanie, czy wypełnione gliceryną można stosować w instalacjach wody użytkowej/pitnej? Jest jakieś ryzyko przedostania się gliceryny do wody? Czy to kompletnie jest nie możliwe? Od razu mogę napisać, że tu chodzi tylko i wyłączonie o manometr WIKA(KFM). Żadne chińskie, Afriso, itp. Np. taki https://www.meraserw5.pl/sklep/manometry/glicerynowe-wstrzasoodporne/glicerynowe-63-tylne/m63tg-10bar
emigrant Opublikowano 6 Lutego 2019 Autor #5 Opublikowano 6 Lutego 2019 Z tego co udało mi się wyczytać to wypełnienie manometrów to gliceryna+woda. Według wikipedii gliceryna jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Do tego jest organicznym związkiem stosowanym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, itp.
mac65 Opublikowano 6 Lutego 2019 #6 Opublikowano 6 Lutego 2019 Szukasz cudów a praktycznie wszystkie działają tak samo . Kup normalny manometr a przed nim załóż zawór kulowy który będzie normalnie otwarty . Jak się popsuje to zawór zamkniesz a manometr wymienisz i cała filozofia .
emigrant Opublikowano 6 Lutego 2019 Autor #7 Opublikowano 6 Lutego 2019 Ale ja nie nawiązuje do pierwszego postu. Zadałem pytanie a Wy kompletnie o czym innym. Pierwszy post jest z 20 kwietnia 2018, prawie sprzed roku.
KubaSko Opublikowano 7 Lutego 2019 #8 Opublikowano 7 Lutego 2019 Jest bezpieczny. Żebyś umarł musiałbyś zjeść ok. 5 kg gliceryny takze tu nie masz racji ze jest całkowicie zdrowa choc jakbys zjadl 5 kg czegokolwiek to umarlbys z przejedzenia ☺. Jak mowi stara zasada: tucizne od leku odróżnia tylko dawka
emigrant Opublikowano 7 Lutego 2019 Autor #9 Opublikowano 7 Lutego 2019 To gliceryna roślinna. Nawet jak przedostanie się do wody to w takiej ilości jaka jest w manometrach nie powinna wpłynąć na stan zdrowia. Z tego co się dowiedziałem manometry w obudowie ze stali nierdzewnej i wypełnione gliceryną mają atesty PZH. Jak najbardziej można stosować takie manometry dla instalacji wody pitnej. Info dla tych co by czytali ten temat i mieli jakieś wątpliwości. Manometry które mam aktualnie zamontowane mają tylko pół roku i jeden kosztował kilkanaście złotych. Nie będę wymieniał marki, ale już zaczynają "brzdękać". Coś tam w środku już się dzieje... tego nie było wcześniej. Oczywiście są nadal sprawne i poprawnie wskazują ciśnienie. Są 3 sztuki - jeden przed filtrami wstępnymi wody, drugi za filtrami wody i trzeci za zmiękczaczem wody. Z racji tego, że w domu wszystkie krany są tzw. "szybkie" to telepie wskazówką w manometrze. Telepie także podczas regeneracji złoża w zmiękczaczu wody. Stąd pomysł zamontowania coś markowego i zalanego gliceryną. Cena 60-70 złotych za jedną sztukę mnie nie rusza, więc spoko. Do tego te co są teraz zamontowanie to manometry 0-6 bar. Nie sądziłem, że z wodociągów będę miał ciśnienie nawet do 5,5 bara. Tu jest duży błąd. Według sztuki dobór manometru to 75% wskazania na manometrze maksymalnego ciśnienia z instalacji. Czyli, mając zamontowany manometr 6 bar to spodziewane ciśnienie jakie powinien maksymalnie wskazywać to jego 75% zakresu, czyli 4,5 bara. U mnie prawie się zamyka, brakuje 0,5 bara do 6... Prawidłowo powinienem mieć zamontowany manometr w zakresie 0-10 barów. 10 x 75% = max 7,5 bar. Sytuacja - pęka membrana w naczyniu przeponowym, załóżmy, że ZZ przepuszcza, ZB 6 bar. Rośnienie ciśnienie w bojlerze podczas grzania do 6,7 bara, bo tak działają ZB 6 bar. Takie ciśnienie też będzie na manometrze za reduktorem ciśnienia. Manometr do 6 barów. Zamyka się cały. Co się dzieje z manometrem? Mają one jakieś zabezpieczenia? Te tanie pewnie nie. Rozpieprzy pewnie rurkę bourdone'a, albo coś innego się uszkodzi. W bojlerze akurat mam zamontowany termo-manometr KFM(WIKA) 80 mm do 10 barów i temp. 120 stopni. Tu jest prawidłowo.
KubaSko Opublikowano 7 Lutego 2019 #10 Opublikowano 7 Lutego 2019 Jeśli tak ci zależy na żywotności manometru to kup kurek manometrowy i otwieraj go tylko jak chcesz odczytać pomiar, a po odczycie go zamykaj i upuszczaj ciśnienie. Jeśli chcesz mieć pomiar cały czas no to tak jak piszesz kup glicerynowy. Możesz też kupić zwykły i daj przed nim rurkę syfonową skoro masz uderzenia i wibracje. Dobierz według metody jak opisujesz.
emigrant Opublikowano 7 Lutego 2019 Autor #11 Opublikowano 7 Lutego 2019 Odczyt muszę mieć cały czas. Nikt tu nie będzie się bawić w zakręcanie i odkręcanie kurka manometrowego. Przed manometrami są zaworki kulowe. Wszystko wskazuje na to, że glicerynowy to będzie dobre i prawidłowe rozwiązanie. Na pewno gliceryna zwiększy żywotność manometru. Rurka syfonowa niestety nie wchodzi w grę.
KubaSko Opublikowano 7 Lutego 2019 #12 Opublikowano 7 Lutego 2019 Chyba jesteś człowiekiem lubiącym komplikować sobie życie. Trzy manometry i co ty z nich czytasz non stop ?? Pana Tadeusza :)? Przed reduktorem i na reduktorze to wszystko co potrzeba w domu jednorodzinnym, jak nie ma reduktora to jeden na dojściu. Boję się zapytać ile masz termometrów :)
emigrant Opublikowano 7 Lutego 2019 Autor #13 Opublikowano 7 Lutego 2019 Hehe... Nawet mam termoparę przymocowaną do rurki miedzianej od grzejnika przy biurku. To jest dość praktyczne. Poprzez swoją powtarzalność temperaturową, wiem kiedy już przygasa w kotle, albo coś innego się dzieje. W końcu muszę podpiąć w kotłowni lan kontroler.... http://tinycontrol.pl/pl/lan-kontroler/
KubaSko Opublikowano 7 Lutego 2019 #14 Opublikowano 7 Lutego 2019 Jak lubisz takie rzeczy to ciepłomierz bym sobie założył na twoim miejscu można się wiele z niego dowiedzieć. Sam myślałem go sobie założyć bo mam sztukę ale nie mam kiedy
emigrant Opublikowano 10 Lutego 2019 Autor #15 Opublikowano 10 Lutego 2019 Nie, ciepłomierza nie potrzebuję. Bardziej mnie korci zamontować manometr w naczyniu przeponowym, żeby monitorować jakie w danej chwili jest ciśnienie wstępne w przeponie. Za bardzo nie wiem jak ruszyć temat. Nie ma chyba manometrów, żeby wkręcić bezpośrednio w wentyl.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.