Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Dolnego Spalania Na Drewno + Bufor (Dolniak Z Większą Komorą)


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Nie jestem zbyt doświadczony jeśli chodzi o dobór kotła zasypowego, więc zwracam się o pomoc.

Założenia:

Zapotrzebowanie domu 6-7 kW
Bufor 1000 litrów
Kocioł dolnego spalania

Opał: Właściciel ma dostęp do drzewa miękkiego, iglastego - odrzynka zwana tzw. okrajkami za darmo. Co do suchości to tu bym miał wątpliwości.
Wiem, że drewno trzeba sezonować, ale ja w tym palić nie będę.

I tutaj pytanie co dobrać do takiego niskokalorycznego drzewa, ściętego na 25-30 cm czasem w szerokich kawałkach. Pewnie w zimę trzeba to będzie przesypać trochę węglem.

Cel to rozpalić kocioł, puścić na 80 stopni, potem dorzucić przed spaniem i niech się to pali, a jak się wygasi to bufor niech się rozładuje. Przy dobrych wiatrach z 24 godziny może to będzie trwało.

Ceny MPM DSa trochę wysokie, tak samo konstrukcje Przemysława p2ar. W MPMie też wielkość komory zasypowej nie zachwyca.
Jest coś w miarę niezłych pieniądzach z rozsądną komorą spalania? Czy lepiej brać MPMa i nie narzekać? Któryś HEF, DAKON?

MPM ma też 5tą klasę co może być istotne, a także możliwość łatwego założenia palnika pelletowego w górne drzwi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEF i Dakon odpuść sobie,totalnie nie nadają się do drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich rzeczy za małe pieniądze już chyba nie kupisz,trzeba będzie trochę kasy za wygodę wywalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogun powiem Ci że mpm jak na dolniaka wcale nie wypada drogo w porównaniu z innymi wynalazkami z tą klasą a ma przynajmniej przyzwoitą konstrukcję jeśli chodzi o czyszczenie a i ze sprawnością nie jest źle w tych pionowych wymiennikach . Jeśli ma być bufor to 1000 będzie ciut mały ale najwyżej trochę użytkownik częściej dosypie w większe mrozy . Miękkie drewno to również smolne drewno czyli lubi wysoką temperaturę a ceramika w pierwszym kanale i sam palnik digipetia powinny dobrze z tym drewnem współpracować . Problematyczna jest jedynie struktura takich oszastów czy oflisów przy spalaniu bo to prawie jak deski i jak się źle ułoży to może zatkać palnik i kicha z palenia . Pasowało by ładować klepki wzdłużnie na ruszt albo przynajmniej naprzemiennie żeby to powietrze miało którędy przez paliwo do palnika trafić . 

 

Co do mocy to musi być przynajmniej 2x tyle co dom potrzebuje czyli ok 14-15 kW przy 1000 l bufora to przy ok 0*C na zewnątrz powinno starczyć na ok 1 dobę ale przy obliczeniowym to trzeba będzie 2x rozpalać na dobę . Nie liczyłem dokładnie ale tak powinno to m/w wyjść . Pozostaje jeszcze manewr temperaturą ładowania ale to już powinien sobie użytkownik wypraktykować . 

Tylko ten baniak będzie ogromny pewnie ze 100 litrów trzeba będzie doliczając instalację . 

Co do planów Przema i certyfikatów to trudno coś powiedzieć , dawno nie zaglądał ale zapytać zawsze możesz ma swoją stronę z cenami nawet . 

https://www.p2ar.pl/

Myślę że MPM 14 powinien załatwić sprawę a jak ciąg dobry w kominie to można brać z klapą od góry i spróbować szczapy pionowo pakować ( niech chłopaki podpowiedzą czy się sprawdza przy takim załadunku ) to by na pewno załatwiło sprawę zatykania palnika w razie czego .

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html

Niczego innego bym raczej nie szukał a popytał w gminie o dotację powinno się z MPM -a sporo zwrócić bo ma kwity na 14-ke w takim rozwiązaniu z buforem 

http://www.mpm-kotly.pl/certyfikaty.html

Jak dla mnie to w tej chwili najporządniejszy kocioł z zasypowców z V klasą chyba że jeszcze się coś pojawi w przeciągu 2 ch najbliższych lat ( niektórzy mają plany )

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wywalacie masę kasy na dolniaka a da się kupić za 1/3 ceny też dolniaka , przypuszczam że też będzie się sprawdzał ,  czy to koniecznie trzeba tyle kasy wywalić ? czy to warte aż tyle za zasypowca wydawać ? przecież dołożysz ciutkę grosza i masz podajnikowca , MPM pod 4 tys dochodzi i mowa tu o maluchach bo większy taki do bufora to już ponad 4,5 tys więc dkładam tysiaka i mam podajnikowca pleszewskiego ludzie chwalą ,

natomiast na przeczekanie ciężkich czasów i jak ktoś ma apatię do górniaka to za jedną trzecią ceny mpm masz też dolniaka

https://www.olx.pl/oferta/piec-kociol-c-o-10-kw-uniwersalny-wszystkopalny-producent-CID628-IDaeUGn.html#7b78d3400c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że podajnik wygodniejszy ale tu chyba sęk tkwi w paliwie i jego dostępności . Poza tym ktoś nas zmusił do szukania niekoniecznie dobrych rozwiązań bo zaczął się liczyć świstek papierka .Jak dom nowy to niestety 5 klasa z całym tym bagażem ( certyfikaty i ceny niestety ).

@shogun pewnie temat potrzeb i możliwości inwestora zna lepiej więc niech mu coś przedstawi .

Przy samym drewnie można by jeszcze pomyśleć o HG z południa ale cena jeszcze wyższa .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 - dokładnie o to chodzi. Paliwo - inwestor ma dostęp do takiego nie innego, więc na tym to się musi opierać. Dodatkowy plus MPMa jest taki, że nawet drzwiczki pod palnik Kipiego robią (jak na ostatnim zdjęciu na stronie). Wymiennik do pelletu też nie wygląda źle. Jak się drzewo skończy to ładujemy palnik kipiego i tyle jest przeróbek - dlatego też bufor ponad 1000L to już by było przegięcie, więc skłaniam się właśnie w MPMa 14 + taki bufor i na przyszłość KIPI. Nawet lato można drzwiczki ściągnąć i założyć zwykłe i znów przepalamy drewnem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet o palniku nie myślałem tylko to paliwo mi utkwiło a  wymienniki pionowe  nie szukając daleko nawet w 3-ej klasie miały niezłą sprawność o wygodzie czyszczenia nie wspominając . Jak go nie zasmoliłeś to wystarczało trącić szczotką i cały syf lądował w dolnej wyczystce . Oj miałem kiedyś górniaka z takim wymiennikiem i miło go wspominam pod tym względem .

Powodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.