Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Dgp Graw. Wentylacja Pytania, Dylematyy


cmatix

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam kilka dylematów przy przygotowaniu swojej instalacji kominka Z DGP grawitacyjny oraz wentylacją w domku.
Na obrazku poniżej zaznaczony jest na czerwono kominek na niebiesko miejsca przez które nie będe mógł sie przebić oraz na zielono przewody grawitacyjne kanały150x50 i wyjścia w ścianach na piętrze jako że górę chce dogrzewać w okresach prześciowych weekendy.
I tu kilka pytań:
1. Czy kratki wentylacyjne moge wykonać tylko od przodu kominka z komór dekompresyjnych bo jak widać na zdjęciach po bokach ich wykonać nie moge.
2. Czy przy doprowadzeniu zimnego powietrza z zewnątrz też musze wykonać kratke pod kominkiem.
3. Jeden kanał mam blisko od kominka 1m i rozejście na dwa pomieszczenia wiec dość blisko i je puszcze jendym kanałem. Druga lini a ma 3m wiec chce puścić po osobnym kanale . Czy to dobre rozwiązanie a na końcach będą anemostaty fi125 bo i tak będą miały wiekszy przekrój pola niż kanał.
4. Wyczytałem że przy wentylacji grawitacyjnej jaką będe posiadał trzeba zapewnić spokojny dolot ciepłego powietrza jak i wylot. Cz y dobrze rozumiem że powinienem mieć w każdym takim pomieszczeniu wylot wentylacyjny. Czy wystarczy podcięcie drzwi i kratka wentylacyjna w łazience do której raczej drzwi będą otwarte cały czas z przerwami na kąpiel i itp.
5. czy napowietrzniki v40 w oknach Fakro nie będą się gryzły z brakiem wylotów wentylacyjnych w pokojach i systemem DGP. Chce uniknąć efektu skraplania się wody na oknach czy suficie lub zbytniej wilgotności.
To na razie tyle pewnie następne pytania przyjdą z ew. odpowiedziami i podpowiedziami

post-76020-0-87736800-1519683927_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały 150x50 to za mało do grawitacyjnego grzania. Powinny być 200x90. Dodatkowo przepustnice na końcach każdego kanału w celu regulacji przepływu.

Do tego obudowa wkładu powinna być zbudowana z jakiegoś ciężkiego materiału (szamot, wermikulit) aby przejąć nadmiar wyprodukowanego ciepła.

ad. 1 Otwory komory dekompresyjnej muszą być dwa.

ad. 2 zimne powietrze powinno być doprowadzone do wkładu, a nie kończyć się pod kominkiem. No chyba, że nie przeszkadza Ci mróz i szron w okolicach kominka.

Powietrze do DGP grawitacyjnego powinno mieś swobodny przepływ. Najprościej na dole obudowy zostawić możliwie największą "dziurę".

ad. 3 Zapomnij, że ciepłe powietrze pójdzie ci do pomieszczenie na parterze z sufitu. Do góry bez problemu.

Ja mam najdłuższy kanał ok 6m w poziomie i dgp działa jak trzeba. Nie musisz puszczać osobnych kanałów bezpośredni z obudowy. Możesz je rozdzielać. Do regulacji przepływu masz przepustnice na końcach.

ad. 4 Wentylacje zrób zgodnie ze sztuką. Wlot świeżego powietrza w pomieszczeniach, a wylot w korytarzu, łazience.... Szczeliny pod drzwiami być powinny do prawidłowego działania wentylacji. 

ad. 5 Wody na oknach w okresie zimowym w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie unikniesz. A nadmiaru wilgoci pozbywasz się wietrząc pomieszczenia. Nie chcesz się w to bawić zrób wentylację wymuszoną (mechaniczną)

 

W razie co pytaj, podpowiem.

polecam jako lekturę dział kominki z forum muratora. Tam dowiesz się dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimn  powietrze  będzie  do prowdzane z  zewnątrz  do wkładu kominka  od  dołu.

Powietrze z  DGP ma iść na  piętro kanałami , rysuek przedstawiłem jako parter by było widać w  jakim miejscu jest kominek i że z  boków nei  moge  zrobić  kratek  bo mam komin i  ściane  żelbetową ( słup). Przewody mają 1,2m  a  długi 2x3m  każdy  wylot  zakończe  anemostatem fi125.

Tak  wentylacja  będzie przez napowietrzniki  z  okien  dachowych  a  wylot  w  łazience  i  zrobie jeszcze  chyba w  korytarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewniki  będą w  oknach  dachowych  oraz   w  oknie  na taras  i   kuchnia  lub  spiżareczka. + zimne  powietrze  z  zew. do paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.