Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kom-Ster Negros + Ślimakowy 20Kw - Jak Ustawić


Trawal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich na forum :)

 

Jest to mój pierwszy post, pewnie jak większość tutaj :D Mam problem z ustawieniem pieca oraz kilka pytań dotyczących ogólnych zasad pracy takich kotłów. Może na początek pytania:

 

1. Zakładając że w piecu już się pali, mam ustawioną temperaturę 55 stopni, to ile czasu (chodzi o rząd wielkości, wiadomo że w każdym domu jest inaczej) piec powinien utrzymać tą temperaturę ( - histereza) nie przechodząc do procedury dogrzewania

2. Ile czasu powinno zająć piecowi powrót do zadanej temperatury po jej spadku?

3. Przedmuch - w takim piecu służy do wyrzucenia gazów czy podtrzymania żaru?

 

Pytania te nasunęły mi się przez sytuację u mnie w domu którą opiszę poniżej.

 

Może najpierw dane:

 

Piec - 20 kW - firma Kessel o ile ma to znaczenie

Sterownik: Kom-ster Negros

Podajnik: Stalkot ślimakowy

Pojemność instalacji CO - ok. 120-140 litrów - instalacja na cienkich miedzianych rurkach

Powierzchnia grzania - grzeje tylko parter więc około 90m2, dodatkowo mam poddasze o pow. ok. 75m2, ale tam nie ma instalacji CO ale docelowo ma być, dlatego piec 20kW.

Dom - nieocieplony, jednak ściany grube (ok. 60cm) okna PCV, poddasze ocieplone wełną mineralną.

Opał - ekogroszek o wartości opałowej ok. 27 MJ - przynajmniej tak sprzedawca zapewnia

 

Piec mam około 2 miesiące. Początkowo próbowałem palić miałem ale to była lipa. Teraz kupiłem eko-groszek, próbowałem różnych ustawień i ich skutkiem zazwyczaj był spory żużel i niedopalone paliwo w podajniku ale opiszę ostatnie.

 

Czas podawania - 10 sek.

Czas przerwy między podawaniem - 1 min 50 sek.

Moc dmuchawy - 45%

Przerwa między przedmuchem - 9 minut

Krotność podawania - 2

Obroty dmuchawy w stanie nadzoru - 10%

Czas przedmuchu - 20s

 

Przy takich nastawach, piec po osiągnięciu zadanej temperatury, utrzymywał ją około 10-13 minut, po czym przechodził w stan dogrzewania który trwał około godzinę. Niby popiołu mniej, niby dopalone paliwo ale nie wydaje mi się żeby piec musiał godzinę pracować żeby osiągnąć temperaturę i trzymać ją tylko 10 minut. Jest też taki problem, że po każdym przedmuchu, nawet jak on trwa 15-20 sekund a moc dmuchawy jest na 15-25%, to momentalnie zaczyna spadać temperatura i piec przechodzi w tryb grzania. A wydaje mi się że przedmuchy to powinny podtrzymać temperaturę a nie ją obniżać.

 

Wchodziłem na stronę producenta i pobrałem ten poradnik odnośnie optymalnych nastaw. Oni niby nie zalecają żeby zmieniać domyślną przerwę w podawaniu, która wynosi 1 min 30 sek. - sugerują żeby zmieniąć tylko czas podawania i obroty dmuchawy.

 

W którą stronę Wy poszlibyście z nastawami? Dodam jeszcze że u mnie w piecu nie ma zainstalowanego regulatora ciągu kominowego w czopuchu ani w piecu - myślicie żeby zainstalować coś takiego? Ew. na czopuchu połozyć jakąś cegiełkę żeby ograniczyć ciąg?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.