Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cwu W Moim Domu


ryszardz57

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar wykonac w domu cyrkulacje cwu.

Bede miał boiler około 250-300l, oddzielny piecyk do cwu, prawdopodobnie w przyszłości założe kolektory słoneczne ale to inna bajka.

Jak pisałem w moim poprzednim temacie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2495

gdzie zamieszczone są rzuty budynku posiadam dosyc duzy dom z 3 łazienkami jedna nad drugą i jedna duża kuchnia.

W związku z denerwująca mnie sytuacja gdzie obecnie mieszkam gdzie ciągle trzeba upuszczać dużą ilośc wody aby wypłyneła w koncu ciepła, postanowiłem w moim nowym domu to zmienić i zamontować rure cyrkulacyjną.

Chciałbym aby obieg w niej był samoistny aby nie trzeba było montować pompki obiegowej - czy to jest możliwe, wiem, że trzeba by to zrobić ze spadkami ale ja bym wykonał tylko pion cyrkulacyjny ponieważ pion bedzie tak usytuowany że max 1m od niego bedzą baterie do urzadzen, więc bez sensu chyba jest dociągac cyrkulacje do bateri.

 

Druga sprawa jaka mnie męczy i denerwuje gdzie mieszkam to to gdy ktoś urzywa ciepłej wody w łązience na dole to w łazience u góry jak wiadomo jest jej mało. Również chciałbym temu zapobiec i znaleśc jakieś rozwiązanie na ten problem.

Czy montowanie do każdej łazienki osobnego pionu zasilającego z rurki miedzianej 18mm i wykonanie jednego pionu powrotnego z rurki miedzianej 22mm bedzie dobrym rozwiązaniem, czy bedzie konieczne montowanie pompki obiegowej, bo to jednak koszty w energii. Oczywiście w rurki bedą izolowane, bedzie duża strata.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no spokojnie mozez to na grawitacji zrobic robisz pion z rury 22 i od tegoi po 15 do kranu ,oraz od samej gory do dołu rura 15 jako cyrkulacja ,zamiastpompy to zamontuj zawór z siłownikiem zeby na noc wylaczac cyrkulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, to jest możliwe, ale nie jest pewne. Cyrkulacja grawitacyjna będzie działać, jeśli jest różnica temperatur, a rurki będą zaizolowane - różnice w ciężarze wody ciepłej i zimnej w instalacji i opory hydrauliczne nie będą większe niż "wytworzone podciśnienie" różnicą masy wody. Dodatkowo jeśli zaczniesz pobierać wodę to którą rurą będzie dopływać woda do kranu, cyrkulacyjną o dużej średnicy, czy zasilaniem z bojlera? Oczywiście można dać zawór zwrotny na cyrkulacji aby temu zapobiec, ale wtedy zapomnij o sprawnej cyrkulacji.

Ja bym nawet się nie zastanawiał pompka będzie chodzić co 10 minut przez 2-3 minuty, zwykły włącznik czasowy z programatorem załatwi sprawę zużycie prądu to mały koszt, a działanie jest pewne.

Druga sprawa - przepływy. wszystko znowu w oporach hydraulicznych masz trzy kondygnacje jeśli wyprowadzisz pion w rurze 22 mm i na piętrze po rozwidleniu (np. fi 15) do łazienki zredukujesz na poddasze 22/18 mm to wg. mnie nie będzie problemu zanikającego ciśnienia ciepłej wody.

To jest moje zdanie tak na oko niczego nie liczyłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widac kolego ze jeszcze nie robiłes grawitacji na cyrkulacji ,zawór zwrotny mosiezny bez sprezyny ,i woda krązy bez zadnych zachamoowan nawt w pozionie do 20m i w pionach ile chcesz ,w momencie pobierania wody zawór zwrtotny sie zamyka ,po chwili otwiera i wszytko krazy ,i dodatkowa zaaleta na grawiacji to taka ze woda niepotrzebnie nie krazy bo jak razno istalacja zemna i właczymy cyrkulacje otwierajac zawór juz po minucie masz taka samą temp w kranach co w zasobniku ,i woda przestaje krazyc luz krazy bardzo powoli generalnie same zalety a w dodatku jak ma takie usytuowanie budynku to nierozsądnym by było nie kozystac z takiego dobrodziejstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Samoczynna cyrkulacja c.w.u. jest jak najbardziej możliwa i będzie działać na zasadach podobnych do grawitacyjnego ogrzewania c.o. Czyli muszą być wykonane odpowiednie spadki natomiast sam zasobnik musi być przystosowany do samoczynnej grawitacji ( jest to każdy zasobnik c.w.u. z wyjściem ciepłej wody w górze i króćcem cyrkulacji mniej więcej w połowie ). Jeśli chcesz mieć samoczynną cyrkulację na samym pionie to wykonaj ją w ten sposób, że wyjście z zasobnika do szczytu pionu musi być wykonane z średnicy większej ( najlepiej o 1 - 2 wielkości w typoszeregu średnic rur żeby pobierana ciepła woda płynęła "główną" rurą a nie cyrkulacją - mniejsze opory hydrauliczne ) niż średnica rury cyrkulacji - ta wystarczy 15 mm lub 1/2" i oczywiście musi być podłączona do króćca cyrkulacji w zasobniku. Jeśli ktoś chce korzystać z cyrkulacji wymuszonej to musi być wykonany tylko obieg z pompą - bez żadnych spadków.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od "rozległości" i tego ile w poziomie ma instalacja cyrkulacji. U mnie instalacja testowana w ten sposób ( tylko poziom i pion na 1 kondygnacji ) nie pracowała już przy 4 - 5 m poziomych rur. Problem jednak znikł po podniesieniu ich, czyli wykonaniu spadków o 15 cm.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam zasobnik i z sasobnika rury ida pod sufitem bezposrednio przykrecone i 20m idzie w poziomie ale pewnie dlatego ze w innym miejscu jest poion zrobiony na wysokosc 6m i dzieki stopniowaniau to działa zasada podcisnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże na rysunk jak to będzie dokładnie. Z tymi srednicami rury macie racje faktycznie popłynie cyrkulacyjną bo srednica większa, ale jakie wykonać piony bo cyrkulacyjna no to niech będzie ta 15mm (nie za mała)

ale jakie zasilanie zrobić. Pszecie że nie trzeba wielu pionów do każdej łazienki osobno, więc zrobić tak jak na rysunku?

 

Nie będa za małe średnice w zasileniu i bedzie przez to brakować wody, boje sie ze ta cyrkulacyjna bedze za mała średnica i nie bedzie obiegu, napiszcie gdzie jakie zawory montować itp

post-2-1236771031_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg cyrkulacyjny rurą 15 mm powinien spokojnie wystarczyć. Zainstaluj gdzieś w okolicach zasobnika na rurze cyrkulacyjnej zawór zwrotny klapowy ( proponuję 3/4" z redukcjami na 1/2" lub z łączkami mosiężnymi 15 mm miedź na 3/4" gwint zewnątrz ). Przy zasobniku na rurze cyrkulacji zainstaluj jeszcze zawór odcinający kulowy z śrubunkiem lub sam zawór plus śrubunek.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem od zasobnika 22 w poziomie i do pierwszego kranu łazienka do łazienki wyzej 18 i do tej najwyszej te 18 dopiero redukowac na rozejsciach pod ujecia wody cyrkulacja oczywiscie 15 i reszte opisał kolega piotrek co dozaworu zwrotnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u znajomego na budowie i widziałem że robi cwu w PE i strasznie mnie na to namawiał, tak zasiał we mnie znowu pytanie co lepsze miedz czy PE.

Miedz ma dla mnie wartoś taka, że jak zagotuje mi piec to wytrzyma, a rurki PE maja wytrzymałośc jak mówił te bez wkładki 70st a z wkładka 95st,miedz wytrzyma spokojnie dużo wiecej tak sądze.

Napewno PE bedzie taniej ale czy lepiej, co doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie PE tylko PP nie polecam do domu duze kompensacje ,ogrromna rozszezalnosc (zeby ze sciany nie wyszło)co do zastosowanie do cwu i piony podłogówki to mozesz ,do CO nie polecam bo kociołek moze o raz zagotowac wode za duzo i bedzie płacz i zgrzytanie zebów ,idealne roziazanie do przepmysłu oraz do instalacji zasilanych gazem ,lejem (mozliwosc ustawienia temp max na 80st i brak mozliwosci zagotowania wody )co jednak w najlepiej zabezpieczonym kotle na paliwo stałe moze sie zdazyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE ( polietylen ) ma ciśnienie dopuszczalne przy 70 st C 4 - 6 bar w zależności od firmy i jakości wykonania. Problemem stojącym na drodze samoczynnej cyrkulacji mogą być łączki do PE ( a może PP - polipropylen? ). W zasobniku c.w.u. mogą powstać temperatury do jakichś 85 st maks a ciśnienia w zależności od ciśnienia wody w sieci 3 - 5 bar. Proponuje jednak miedź a nie łatanie innymi systemami, choć są one łatwiejsze w wykonaniu. W jakości trochę mniej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.