Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 199M, Podłogówka 160M2 - Jakie Rozwiązania Zastosować


pitersc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dom projekt Darlena (rodzina 4 osoby)  lekko rozciągnięty w sumie cała użytkowa wraz z garażem 199m2, podłogówka zrobiona prawie wszędzie (garaż też) w sumie 160m2 na (łącznie parter z poddaszem).

 

Parter chyba w sumie 3 strefy sterowane plus reszta mieszana:

- Parter salon otwarty na kuchnie 3 pętle + wyprowadzony przewód na termostat pogodowy

- Pokój biurowy +wyprowadzony przewód na termostat pogodowy

- Garaż +wyprowadzony przewód na termostat pogodowy

 

Wiatrołap (tu rozdzielacz), maleńki wc (w wc dodatkowo grzejnik) i korytarz to strefa mieszana.

 

Poddasze:

4 pokoje każdy po dwie pętle + wyprowadzony przewód na termostat pogodowy

Łazienka jedna pętla + wyprowadzony przewód na termostat pogodowy +grzejnik

 

Korytarz + pralnia strefa mieszana (w pralni rozdzielacz + grzejnik)

 

Dodatkowo w salonie kominek z DGP na 4 pokoje na poddaszu i łazienkę (turbina dospel).

 

Parter cały w gresie, poddasze panele + gres pralnia i łazienka. Położony jest dodatkowy obieg pod cyrkulację.

 

Co chcę osiągnąć - komfort terminy w każdym pomieszczeniu poustawiać wszystko i w miarę możliwości nie wracać do tego (i nie męczyć się z naprawami), ale mam już mętlik w głowie bo każdy instalator mówi co innego (grzejniki nie są dla mnie krytyczne jako dodatkowa strefa, mogą dawać tym co podłoga):

 

1. Deweloper: Broetje WBS 22kw + zasobnik 120 litrów, wszystko na jednym obiegu i ponoć ma starczyć skoro są sterowniki na zaworach i termostaty.

2. Instalator nr 2 też ta sama droga, że nie ma co wydawać kasy bo styknie jeden obieg, co prawda może wystąpić przegrzew, ale wystarczy dać na piecu max 45 na podłogę żeby ograniczyć to zjawisko:

Vaillant VC 246/5-5, Moc: 5,7 – 26,5 kW, VIH R 120 o poj. 120 litrów +multiMatic VRC 700 +sterowniki salus +termostaty Tybox 117

Dodatkowo padł komentarz, że nie warto robić dodatkowy zestawów pompowych na gratach Viessmann bo siedzi tam wilo, które się ponoć sypią.

3. Instalator nr 3 z największym zaangażowaniem (ale odpada z uwagi na tragiczny kontakt):

 

Proponuje skorzystanie z zestawu pompowego z podmieszaniem dla parteru i zestawy bez podmieszania dla piętra. dzięki temu mamy doprowadzić do precyzyjnego sterowania temperaturą zasilania CO piętra i parteru osobno.
Aby uniknąć dużych wahań temperatury pomieszczenia po odcięciu przepływu ogrzewania podłogowego zaproponowano założenie siłowników do sterowania ogrzewaniem tylko na jednej pętli ogrzewania podłogowego, czyli
-w salonie sterowałbym tylko 30% podłogówki (tu mam 3 pętle)
-na pietrze w pokojach sterowałbym 50% podłogówki (tu 2 pętle)

 

Graty
-Kocioł Vitodens 200 z komunikacją Vitoconect Opto+ Vitocell 100L
-Zestawy pompowe (2 kpl.)
-sprzęgło, belka rozdzielcza + rozszerzenie automatyki
-pompa cyrkulacyjna do CWU
-rozszerzenie do sterowania ciepłem nadrzędnym (komunikacja z kominkiem-wymagany przewód 2x1mm2-brak możliwości sterowania bezprzewodowego),
-sterowniki salus przewodowe (7 szt.) + moduł przyłączeniowy
-siłowniki do rozdzielacza (7szt.)

 

3 opcja wydaje się logiczna, ale jest prawie dwukrotnie droższa od pozostałych, totalnie zwariowałem, prośba o opinię i porady, jestem z okolic Grodziska pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak tak uważa to chyba ma dowód. Jest to dość proste czyli porównanie wymaganych przepływów w instalacji z wydajnością pompy kotła. Jeden obieg grzewczy na 199 m2 to marny pomysł 

2. To niestety brednie

3. Nie rozumiem tej koncepcji mieszania systemów. Instalator niestety też próbuje wciskać jakiś kit 

- kocioł ok ze sterownikiem Vitotronic 200 bo tylko ten jest pogodowy.  Vitoconect Opto - jak potrzebna jest Ci komunikacja z kotłem przez internet to ok dla mnie to przerost formy nad trescia

- divicony ok

- sprzęgło + dodatki ok

- pompa cyrkulacyjna - bzdura Podgrzewacz 100l nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji

- rozszerzenie do sterowania ciepłem nadrzędnym.... - kolejna bzdura. Raz nie wiadomo o jakie urządzenie instalatorowi chodzi, dwa na pewno nie jest to urządzenie Viessmanna a jak jest obce to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że sterownik kotła z nim nie współpracuje. Chyba że chodzi o samo sterowanie pracą kominka i nawiewami to może to być

- sterowniki salus i siłowniki - niestety bzdura nie widzę sensu stosowania sterowania pętli podłogówki poza tym układ nie współpracuje ze sterownikiem kotła

Osobiście instalację podzielił bym nie na dwie ale na 3 strefy grzania, bo w garażu nie jest Ci potrzebne 20o C do tego do sterowania temperaturą zdalne sterowanie. Jak instalacja cwu jest rozległa i potrzebna jest cyrkulacja to radzę zastanowić się nad większym  podgrzewaczem który posiada króciec do podłączenia pompy cyrkulacyjnej.  A kominek weź prosty taki żeby popatrzeć na ogień.

To co opisałem dostaniesz prawie u każdego producenta kotłow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W osprzęt się nie mieszam tylko w logikę działania.

1. Jeden obieg odpada - chyba że go puścisz rurą od hydranta.
2. Wyprowadzenia na termostat pogodowy to też nie są bo nie chcesz by pogoda sterowała termostatami w pętli - temperature pętli zamyka temperatura w POMIESZCZENIACH nie na zewnątrz...
3. Najlepiej:

Piec -> Sprzęgło z którego robisz 2-3 obiegi. Przyjmijmy parter, poddasze, garaż gdzie chłodniej. Do każdego obiegu zwykły zawór 3D + pompa na każdy obieg. Na zaworach 3D ustawiasz warunki początkowe każdej pętli. Krzywa grzania ustawia temp. sprzęgła więc podnosi się temp. na każdym obiegu, tak samo się obniża wg krzywej grzania na piecu czyli wg pogodówki. Jak masz termostaty - zrób sterowanie pokojowe (np do każdego pokoju mały sterownik, jakaś centralka - co tam chcesz) - tam już wyznaczysz dokładnie temp. Działałoby to i bez termostatów - trzeba tylko dobrze przepływ wyregulować. Jak poustawiasz dobrze krzywą grzania, jak ma być ustawiony zawór 3D (np troche cieplej na poddasze) to masz wywalone na cały świat. Możesz też zarządzać temp. w pokojach poprzez termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wielkie za fachowe informacje, jako amator oczywiście mam kilka pytań:
 
Na czym polega koncepcja mieszania systemów, masz tu na myśli zastosowanie Opto? Rzeczywiście komunikacja z piecem wifi jest zdecydowanie zbędna :)
 
Podgrzewacz ma zawisnąć docelowo ma zawisnąć biawar 140l w otulinie polistyrentowej, czy tak będzie już ok pod cyrkulację?
 
Co do tego sygnału z ciepła nadrzędnego to tak mi to wytłumaczono: jak piec będzie normalnie chodził i dowalę kominkiem z DGP to pokoje się będą przegrzewać bo zanim podłoga odpuści to temperatura mocniej skoczy, a tak chciał dać sygnał typu odpalono kominek i drogi piecu zacznij odpoczywać lub działać na min swoich możliwości, wydaje się to być ciekawe ale może jest to nie do zrobienia?
 
Co do stref to właśnie tu mam spory ból głowy bo deweloper zrobił na dole 3 strefy, na górze 5 (plus zasilanie tych stref na rozdzielaczach) +sterowniki np salus w pokojach i strefach, z kolei ostatni hydraulik stwierdził, że to debilny pomysł ze względu na bezwładność i dlatego żeby nie było skoków chce zrobić tak że te termostaty w pokojach będą zarządzały tylko jedną z dwóch pętli żeby nie było skoków temperatury i żeby obieg był cały czas na chodzie. Deweloper chciał odcinać całe pokoje (strefy) zaworami i tyle.
 
Już totalnie zgłupiałem dlatego prośba o dalsze wsparcie :)
 
23658760_1564644930265786_12590504381214
23549988_1564644896932456_72808572492009
23550085_1564644890265790_87768604292875
 

1. Jak tak uważa to chyba ma dowód. Jest to dość proste czyli porównanie wymaganych przepływów w instalacji z wydajnością pompy kotła. Jeden obieg grzewczy na 199 m2to marny pomysł
2. To niestety brednie
3. Nie rozumiem tej koncepcji mieszania systemów. Instalator niestety też próbuje wciskać jakiś kit
- kocioł ok ze sterownikiem Vitotronic 200 bo tylko ten jest pogodowy. Vitoconect Opto - jak potrzebna jest Ci komunikacja z kotłem przez internet to ok dla mnie to przerost formy nad trescia
- divicony ok
- sprzęgło + dodatki ok
- pompa cyrkulacyjna - bzdura Podgrzewacz 100l nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji
- rozszerzenie do sterowania ciepłem nadrzędnym.... - kolejna bzdura. Raz nie wiadomo o jakie urządzenie instalatorowi chodzi, dwa na pewno nie jest to urządzenie Viessmanna a jak jest obce to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że sterownik kotła z nim nie współpracuje. Chyba że chodzi o samo sterowanie pracą kominka i nawiewami to może to być
- sterowniki salus i siłowniki - niestety bzdura nie widzę sensu stosowania sterowania pętli podłogówki poza tym układ nie współpracuje ze sterownikiem kotła
Osobiście instalację podzielił bym nie na dwie ale na 3 strefy grzania, bo w garażu nie jest Ci potrzebne 20o C do tego do sterowania temperaturą zdalne sterowanie. Jak instalacja cwu jest rozległa i potrzebna jest cyrkulacja to radzę zastanowić się nad większym podgrzewaczem który posiada króciec do podłączenia pompy cyrkulacyjnej. A kominek weź prosty taki żeby popatrzeć na ogień.
To co opisałem dostaniesz prawie u każdego producenta kotłow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W osprzęt się nie mieszam tylko w logikę działania.

 

1. Jeden obieg odpada - chyba że go puścisz rurą od hydranta.

2. Wyprowadzenia na termostat pogodowy to też nie są bo nie chcesz by pogoda sterowała termostatami w pętli - temperature pętli zamyka temperatura w POMIESZCZENIACH nie na zewnątrz...

3. Najlepiej:

 

Piec -> Sprzęgło z którego robisz 2-3 obiegi. Przyjmijmy parter, poddasze, garaż gdzie chłodniej. Do każdego obiegu zwykły zawór 3D + pompa na każdy obieg. Na zaworach 3D ustawiasz warunki początkowe każdej pętli. Krzywa grzania ustawia temp. sprzęgła więc podnosi się temp. na każdym obiegu, tak samo się obniża wg krzywej grzania na piecu czyli wg pogodówki. Jak masz termostaty - zrób sterowanie pokojowe (np do każdego pokoju mały sterownik, jakaś centralka - co tam chcesz) - tam już wyznaczysz dokładnie temp. Działałoby to i bez termostatów - trzeba tylko dobrze przepływ wyregulować. Jak poustawiasz dobrze krzywą grzania, jak ma być ustawiony zawór 3D (np troche cieplej na poddasze) to masz wywalone na cały świat. Możesz też zarządzać temp. w pokojach poprzez termostaty.

 

1. Hehehe :) 2. To pewnie literówka, chodziło oczywiście o termostaty z wyświetlaczem :)

 

3. W miarę chyba rozumiem, że generalnie ta 3 opcja jest sensowna, ale co sądzisz o tym, że wg opinii fachowca błędem jest odcinanie całych stref za pomocą termostat>zawór bo ze względu na bezwładność będą zbyt duże lagi i wahania temperatur dlatego też padła propozycja by wycinać tylko po 1 pętli z każdego pomieszczenia a reszta by chodziła na stałe?

 

Chcę mieć wywalone na cały świat, ale ciągle nie jestem pewien jak to osiągnąć pewnie ze względu też na niski poziom wiedzy w tej branży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 3.

Albo chcesz regulować temp. pomieszczeń - albo nie. Jeśli chcesz mieć stałą temp. w pomieszczeniach to przy dobrej regulacji przepływu TERMOSTATY NIE SĄ CI POTRZEBNE (jeśli rury ktoś z głową pozakładał to reszte zrobi sterownik pieca).

Jeśli chcesz regulować to musisz odciąć ogrzewanie - odcinanie 1/3 pomieszczenia regulacją bym nie nazwał...
Jeśli pętle nie są aż tak długie to podłogówka swoją bezwładność ma - jak termostat zareaguje szybko - tragedii nie będzie.

Kolega ma taki układ - 3 obiegi i regulacja temp sprzęgła. Ma też wyprowadzenie pod termostaty - które jak twierdzi może kiedyś założy i tak mu ciągle schodzi bo tego nie potrzeba.

Jak będzie dobrze policzone to będzie ganiać i nie będzie drogie. Pytanie czego dokładnie oczekujesz, co już masz i czy to się nada...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za fachowe informacje, jako amator oczywiście mam kilka pytań:

 

Na czym polega koncepcja mieszania systemów, masz tu na myśli zastosowanie Opto? Rzeczywiście komunikacja z piecem wifi jest zdecydowanie zbędna :)

 

Podgrzewacz ma zawisnąć docelowo ma zawisnąć biawar 140l w otulinie polistyrentowej, czy tak będzie już ok pod cyrkulację?

 

Co do tego sygnału z ciepła nadrzędnego to tak mi to wytłumaczono: jak piec będzie normalnie chodził i dowalę kominkiem z DGP to pokoje się będą przegrzewać bo zanim podłoga odpuści to temperatura mocniej skoczy, a tak chciał dać sygnał typu odpalono kominek i drogi piecu zacznij odpoczywać lub działać na min swoich możliwości, wydaje się to być ciekawe ale może jest to nie do zrobienia?

 

Co do stref to właśnie tu mam spory ból głowy bo deweloper zrobił na dole 3 strefy, na górze 5 (plus zasilanie tych stref na rozdzielaczach) +sterowniki np salus w pokojach i strefach, z kolei ostatni hydraulik stwierdził, że to debilny pomysł ze względu na bezwładność i dlatego żeby nie było skoków chce zrobić tak że te termostaty w pokojach będą zarządzały tylko jedną z dwóch pętli żeby nie było skoków temperatury i żeby obieg był cały czas na chodzie. Deweloper chciał odcinać całe pokoje (strefy) zaworami i tyle.

 

Już totalnie zgłupiałem dlatego prośba o dalsze wsparcie :)

 

23658760_1564644930265786_12590504381214

23549988_1564644896932456_72808572492009

23550085_1564644890265790_87768604292875

 

Dlaczego twierdzę że mieszają systemy? Dlatego że z jednej strony kocioł ma być sterowany pogodowo a z drugiej na pętlach podłogówki maja być siłowniki połączone z salusami. Jedno z drugim się nie komunikuje,

Biawar może być ale stojący do kotła gazowego a nie wiszący. A najlepiej kupić zestaw kocioł gazowy z podgrzewaczem.

Jakieś brednie Ci z tym sterownikiem nadrzędnym opowiadają. Niech lepiej powiedzą o jakie urządzenie chodzi.

Nie wiem czy o tym samym myślimy pisząc o strefie grzania, A to co opowiadają to są bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzę że mieszają systemy? Dlatego że z jednej strony kocioł ma być sterowany pogodowo a z drugiej na pętlach podłogówki maja być siłowniki połączone z salusami. Jedno z drugim się nie komunikuje,

Niby dlaczego? Pogodówka to pogodówka - przy odpowiednich ustawieniach cały system gania dobrze, ale jak chcesz mieć kontrolę nad temp i gdzieś obniżyć - masz termostat - zamyka Ci pętlę i schładza pomieszczenie np o 1 stopień. To są 2 różne systemy i nie muszą się komunikować. Pogodówka działa na układ jako całość, termostaty na strefy - pomieszczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki był zamysł, ale przez chwilę złapałem stresa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to widzę tak kocił victrix 4000 sprzęgło spawane brak mieszacza jedna pompa grundfos magna 3 np 32/100 system salus zasobnik galmet i modulacja na pokrętło najniższa temp ot cła filozofia.(tak mnie tu jeden facet nazywa pozdrawiam go :-) ) w niemcach na ogół siedzi wlio bo wspierają swój przemysł!!!! Vaillant też ma wilo i pięknie się sypią. wszędzie siłowniki  i moduł do salusa do załączenia kotła i pompy. jeden regulator tygodniowy a reszta dobowe. po co mieszać wodę o temp. 28c jak to wystarcza do prawidłowego działania instalacji. a jaka prostota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ro robię np tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa 2 szafki dużo podłogówki nic nie mieszane 1,5 m3 gazu dziennie żłopie tylko na grzanie domu ile by zjadł mniej jak by miał te cale dodatki 1,48 a może 2,48 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jedna pompa grundfos magna 3 np 32/100 system salus zasobnik galmet i modulacja na pokrętło najniższa temp ot cła filozofia.

 

To bzdura a nie filozofia, taką pompę 32/100 to mam na biurowcu 8 pięter i jeszcze nie ma co robić.

 

Galmet chłam, a salus to odlot, dobry dla instalacji na wysokie temperatury , czyli do węgla.

 

Co to znaczy modulacja na pokrętło? - stoi facet i kręci ?  potrzebna instrukcja w którą stronę i jak szybko ma kręcić.

 

To filozofia - wybacz nie chcę cię urazić - chłopka nierozropka. 

 

Takich instalacji jest na forum pełno, i wiesz dlaczego?

 

BO ŹLE DZIAŁJĄ !

 

To, że u ciebie coś tam działa wcale nie znaczy , że u innego też będzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jakoś działa lepiej niż orginały. a pompa pracuje w auto adapt. pobiera 50W  i spoko jest ,wiem że gotowe rozwiązana są dobre jak ktoś ma full portfel i lubi sponsorować skoki narciarskie niech to robi. ja nie mam zamiaru. mam pytanie jakiej firmy Pan kotły montuje/ sprzedaje ?  to skoro to nie działa tak jak powinno wg Pana to dlaczego taki małe zużycie gazu? jak do tej pory rozwiązania się sprawdzają i nie zrezygnuje z tego co działa. Jedna firma robi dobre kotły , inna zasobniki, inna pompy, tak to jest  ja działam gdzie indziej , Pan ma swoich klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm im dłużej czytam tym większe wątpliwości :)

 

Nie wypowiadam się bo to nie moja branża, na logikę rozdzielenie obiegów powinno mieć sens bo być może będą różne zapotrzebowania na temperaturę i łatwiej dostarczyć im coś szytego na miarę, czy te wszystkie dodatkowe urządzenia i ich pobór prądu np nie zeżre tego co oszczędzimy na paliwie?

 

Ta prostota - tego tym bardziej nie potrafię ocenić, być może jak wszędzie będą zawory i termostaty to nie będzie strat poza podróżą ogrzanej wody do danego rozdzielacza gdzie odbije się od zamkniętych zaworów, ale może gadam głupoty więc proszę moje wypowiedzi traktować z przymrużeniem oka :)

 

PS

czy jest na forum ktoś z mazowieckiego (domem jest pod grodziskiem) kto ma doświadczenie i może zaproponować coś sensownego i to wdrożyć?

 

PS2

wszyscy nakazują kłaść kocioł 26kw, dom nie jest pasywny, ale jest naprawdę bardzo ciepły - na ciepło właściwe wychodzi mi 16kw (przy czym gaz wskazują na >19kw):

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2yu2

 

Tu też zgłupiałem, może rzeczywiście te 26kw to zbyt duży kaliber?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł dostosowuje sobie moc od do te 26 kw to jest jego max moc. Normalnie pracuje np na 19kw. Sprawność jest tym wyższa im niższa temperatura pracy ogrzewania. O to chodzi w moich układach aby calość pracowała na jak najniższej możliwej temperaturze na wytwórcy ciepła czyli kotle. Podnosząc temp. Np do 60 stopni na kotle i mieszanmy ją np trójdrogówka to straty pomosimy wieksz z dwuch powodów kocioł nie kondensuje i zeby uzyskac wyższa tempe. Używa wiekszej mocy to tak jak pedał do spodu w samochodzie. Układ ze zdjęcia ogrzewa sobie dom większy niż u Pana i dziala bez problemu pompa ma zapas mocy ale jak była to jest . Zużycie prądu to inna rzecz nie każdy zwraca na to uwage. Kocioł pobiera wg tabliczki 76w pompa 50w auto adapt. Inny układ gdzie jest kilka pomp i silowników to odpowiednio wiecej są klienci co zwracaja na to uwage.no i to ze jak jest wszystkiego napchane w kotłowni to panuje straszny upał bo strata ciepla jest tym większa im wieksza jest delta T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta t chodzi o izolacje niby te straty są nie wielkie i do pomieszczenia ale w wiekszości super poizolowanych pieknych kotlowni panuje sachara i smród bo woda z kratki juz dawno odparowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinować z jednym obiegiem można JAK ZAPROJEKTUJESZ PODŁOGÓWKĘ na daną deltę i temperaturę!

Wtedy zakładasz bufor z bojlera, rure od hydranta i pompę z bloku - regulujesz rozstawem rur w podłodze itd. Tutaj masz rurki zatopione - jak ktoś wstawił rury na delta 10 i temp 40 stopni to można gówno zdziałać chyba że faktycznie wstawisz pompę z PRLowskiego bloku, ściągniesz rotametry a gościu będzie siedzieć i słuchać szumu suszarki z podłogi bo go przepływ zajedzie bo chciał niższą temp. zasilania...

Tutaj gościu ma rurki nie wiadomo jak - potrzebuje dostosować ciepło. Jak zrobi na jednym obwodzie to jest w d... bo poddasze ma inne zapotrzebowanie - nawet jeśli tam rury są gęściej - będzie duża różnica przepływu między parterem i poddaszem - nie wyreguluje tego wszystkiego z jednego obiegu i trafi na forum z tematem gdzie poddasze grzeje gorzej. W tym miesiący było takich ze 3...



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dlaczego? Pogodówka to pogodówka - przy odpowiednich ustawieniach cały system gania dobrze, ale jak chcesz mieć kontrolę nad temp i gdzieś obniżyć - masz termostat - zamyka Ci pętlę i schładza pomieszczenie np o 1 stopień. To są 2 różne systemy i nie muszą się komunikować. Pogodówka działa na układ jako całość, termostaty na strefy - pomieszczenia.

 

Opowiadacie bzdury! Pierwszy podstawowy problem to brak komunikacji.Po co kupować sterownik pogodowy za +/- 2000 zł jak ta samą funkcję spełnia stałotemperaturowy za 200 a właściwie w większości kotłów jest gratis? Ciekawe pomysły mam w salonie 4 pętle podłogówki a siłownik zakładam na jedną .... Ciekawe kiedy ta jedna pętla obniży temperaturę w pomieszczeniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówki nikt nie kupuje bo w gazowym to raczej standard. Jak chcesz dokupujesz pokojowe sterowanie - tego w standardzie nie ma - a tutaj robisz co chcesz, prowadzisz kablowo, bezprzewodowo, masz 1 ekran, 5 ekranów, termostaty na 5 petlach, na 2, jeden czujnik na pomieszczenie, jeden na poziom - co Ci się usra a i tak przy regulatorze pogodowym NIE JEST POTRZEBNY bo komfort cieplny osiągasz bez tego - nie masz regulacji strefowej po prostu (nie każdy potrzebuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jakoś działa lepiej niż orginały. a pompa pracuje w auto adapt. pobiera 50W  i spoko jest ,wiem że gotowe rozwiązana są dobre jak ktoś ma full portfel i lubi sponsorować skoki narciarskie niech to robi. ja nie mam zamiaru. mam pytanie jakiej firmy Pan kotły montuje/ sprzedaje ?  to skoro to nie działa tak jak powinno wg Pana to dlaczego taki małe zużycie gazu? jak do tej pory rozwiązania się sprawdzają i nie zrezygnuje z tego co działa. Jedna firma robi dobre kotły , inna zasobniki, inna pompy, tak to jest  ja działam gdzie indziej , Pan ma swoich klientów.

Podstawowy problem to brak komunikacji pomiędzy kotłem a instalacja. Jeden obieg grzewczy to w większości przypadków nieporozumienie. Usiłujesz udowadniać że to co proponujesz jest najlepszym rozwiązaniem a nie jest. zresztą jak ktoś policzy koszty ta są prawie takie same jak rozwiązania fabrycznego, Ta Magna 32/100 też kosztuje prawie 3 tyś do tego termostat i sprzęgło samoróbka i kasujesz klienta na 4 koła, a jak wciśniesz mu jeszcze siłowniki na pętle to płaci więcej niż stosując zestaw fabryczny!!!  A kupując moduł DIM np wysoka niska temperatura płacisz +/- 3500-3800 a na samą podłogówkę jest jeszcze tańszy! I jakiego biznesu narobi twój klient? A żadnego!!!!!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówki nikt nie kupuje bo w gazowym to raczej standard. Jak chcesz dokupujesz pokojowe sterowanie - tego w standardzie nie ma - a tutaj robisz co chcesz, prowadzisz kablowo, bezprzewodowo, masz 1 ekran, 5 ekranów, termostaty na 5 petlach, na 2, jeden czujnik na pomieszczenie, jeden na poziom - co Ci się usra a i tak przy regulatorze pogodowym NIE JEST POTRZEBNY bo komfort cieplny osiągasz bez tego - nie masz regulacji strefowej po prostu (nie każdy potrzebuje).

Jaki standard! W większości kotłów sterownik pogodowy jest opcja dodatkowa. Dla mnie takie rozwiązania to ..... przerost formy nad treścią nic to nie wnosi do pracy instalacji a tylko ją komplikuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja mak a pozniej krecenie krzywymi i post jak oszukac pogodówke ja robie takie układy od a do z pompa z prl dobre zamiast pogodówki salus i temp w każdej strefie inna wszedzie głowice termoelektryczne nagrzeje i termostat odetnie strefe ciepło zostanie przekazane dalej aż do nasycenia układu. Pompa elektoniczna bedzie zwalniac kocioł zmniejsza moc przekaźnik salusa wyłączy pompe i kocioł tak to robię i dziala, wg niektórych forumowiczów do duszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko jedyna czy ktoś da radę to podsumować :)

 

Tak na moje amatorskie rozumienie? to pogodówka jest zbędna?, 2-3 obiegi niezbędne?, tesmostaty salusa na każdej strefie zamykające wszystkie pętle w niej zawarte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest jedynym źródłem ciepła w tym budynku , więc problemem jest/ będzie nie to co jest do wykonania, tylko to co już wykonano.

Nie znamy długości pętli i rozstawu rur.

Nie znamy, ale to się da zrobić - średnic rur do rozdzielaczy - powinny być spore, gdyż na każdy poziom potrzeba ponad 1m3/h wody grzewczej.

 

Taka instalacja dla ostatniego instalatora w całym szeregu wykonawców to strzał w stopę, gdyż to on będzie opowiadał za całe funkcjonowanie ogrzewania.

Te siłowniki wzięte jak króliki z kapelusza , te strefy grzewcze to mit.

Tu instalacja powinna być prosta jak drut, nie, nawet jak 100 drutów. ale musi być firmowa, wykonana po uprzednim policzeniu potrzebnych elementów a tak jak chce (opisuje inwestor) to nie da rady.

Podsumowanie jest dość proste to robota dla samobójcy lub desperata.

Ja np tego bym się nie podjął dokończyć, choć daleko nie mam -ok 30km

 

PS

Moc kotła proponują ci dobrze, optimum to 24-26kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.