Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cieknący Zawór Bezpieczeństwa (Po 2 Latach Bezproblemowego Użytkowania)


krolikkrol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowicze

 

Zwracam się do was z bardzo laickim pytaniem - przewertowałem już trochę internet i wiem czego nie robić, ale nadal nie jestem pewien co robić.

 

Sprawa ma się tak: Mam mały, 10 litrowy podgrzewacz wody w kuchni. Przez 2 lata radził sobie świetnie i nie było z nim żadnych problemów.

Problemy zaczęły się około 2 tygodni temu, po powrocie z urlopu (na jego czas woda była zakręcona na zaworze głównym) zaczęło ciec z ogrzewacza. Myślałem że wyzionął ducha, ale po oględzinach doszedłem do źródła problemu i okazało się że jest to zawór bezpieczeństwa z którego się po prosu leje. Nie zmieniałem żadnych parametrów, a jak wcześniej wspomniałem - przez dwa wcześniejsze lata, nie było żadnego problemu.

Nie znam wcześniejszej historii podgrzewacza - wynajmuję mieszkanie od 2 lat, w związku z tym że wynajmuję, nie chciałbym się narażać na większe koszty...

 

Ogrzewacz:Regent 10 U EU

Na wlocie wody zimnej fabryczny zawór

Wężyk wody zimnej około 30 cm

Wężyk wody ciepłej około 50 cm

Mieszkanie jest na 8 piętrze bloku zasilanego w wodę z miejskich wodociągów.

 

Pytanie, co się mogło stać że nagle po dwóch latach wydarzył się taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezp. działa jak zwieracze w tyłku. Jest w stanie wytrzymać jakieś ciśnienie - jeśli ciśnienie jest za duże - puszcza. Skąd się bierze ciśnienie w bojlerze / termach itp?.
Woda się rozgrzewa - zwiększa swoją objętość. Im więcej się nagrzeje - tym woda bardziej puchnie. Zawór bezp. ma jakąś nastawę - powiedzmy 6 bar. Jeśli podgrzejemy wodę np do temp. 50 stopni to baniak 100 litrów zwiększy pojemność do np. 102 litrów. Ciśnienie się zwiększy ale do wartości którą zawór bezp. wytrzyma (zwieracz jeszcze przetrzyma dodatkowe 2 litry). Jeśli wodę podgrzejemy do 80 stopni mamy dodatkowe 4 litry nie 2, ciśnienie zwiększa się bardziej i zawór bezp. musi upuścić nadmiar którego nie wytrzyma (np. wytrzyma 3,5 więc pół litra musi upuścić).

Czemu teraz kapie? Z wiekiem zwieracze się starzeją - zawór bezp. też - kiedyś wytrzymał więcej i nie kapał, teraz już wytrzymuje mniej... Podpiąć wężyk do zaworu niech się skrapla do umywalki lub wymienić zawór bezp.
Jeśli ustawiono wyższą temp. niż wcześniej to i wymiana nie pomoże. Jeśli jest gałka do przekręcenia przy zaworze - trzeba ją przekręcić 1-2 razy (uwaga - żygnie z niego woda) - czasem po wylaniu zawór się blokuje i lekko popuszcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz tam przypadkiem zbiornika przeponowego?

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wykład.

Nie mam zbiornika przeponowego. Nic nie zmieniałem, jedyna opcja to ewetualny wzrost ciśnienia w układzie doprowadzenia wody w bloku.

Spróbuję wymienić zawór.

 

 

 

Jak wymiana nie pomoże to będę kombinował z podłączeniem zaworu do odpływu.

 

Dziękuję za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.