Skocz do zawartości
IGNOROWANY

***. Problem Z Kotłem


thanksbro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Może ktoś coś poradzi lub podpowie.

Posiadam w domu kocioł firmy *** na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym.

Jakiś czas temu odpaliłem piec żeby rozpocząć sezon z trybem na lato i tak chodził przez 2 tygodnie. Po przełączeniu go na tryb zimowy, zaczął pobierać cały podajnik na 1 dzień, półka ze spalonym ekogroszkiem zapełnia się do granic możliwości w ciągu 3-4 godzin. Z wentylatora za podajnikiem leci dym + kapie z niego woda.

Czy da się coś z tym zrobić, czy lepiej wzywać serwis?

Edit:

Temperatura kotła ustawiona na 50oC

Temperatura wody: 45oC

Temperatura mieszacza 48oC

 

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że spalonym ekogroszkiem. Masz na myśli popiół czy przerzucony ekogroszek. Który sezon Palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zmbiejsz podawanie i nie będzie przerzucal. Nie powiem o ile bo nie podales jak masz ustawione teraz. Żadnych parametrow nie podales nie wiem też czemu nie podales jaki masz piec bo to czasami dość istotne. Może ktoś mieć taki sam i podać prawidłowe parametry. Nie napisałeś również ile i co grzejesz

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz. Pisane na szybko bo nadal próbuję coś ratować.

Parametry

Tryb: Zima

Temperatura Kotła: 48oC

Ograniczenie mocy maks. kotła: 96%. Czas między pod: 40s. Wydajność dmuch: 40 bieg

Ustawienia dla 100% mocy. Czas między podawaniem 0:40. Wydajność dmuchawy 40

Ustawienia dla 1% mocy/ Czas między podawaniem 0:50. Wydajność dmuchawy 25

Podtrzymanie. Czas przedmuchu 15sek. Czas przerwy 15min. Krotność podawania: 1

Czas podawania podajnika 14sek

Temperatura żądana zasobnika CWU 42oC

Temperatura żądana mieszacza 45oC

 

Zapomniałem dopisać. Piec to Eko-max 4

Dom 300m2 pustak . 60m2 ogrzewanie podłogowe. Styropian grafitowy 14cm. 10cm wełna dachowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na zatkane dysze w palniku (dym).

Ale woda to już nie mam pomysłu, chyba że opał prosto z rzeki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda od tego że mokry opał. A w kotle się nie pali więc nie ma jak schnac. Temp spalin b nisko więc z para wodna robi wodę i już. Zmniejsz podawanie jak radzą i obserwuj dając znać co tam na palniku

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia to tylko kosmetyka, tam ewiidentnie brakuje powietrza które nie mogąc dostać się do palnika wraca dmuchawą na zewnatrz razem z wodą z opału.

Należy oczyścić otwory w palniku lub resztę systemu dystrybucji powietrza.

 

Edit.

Ewentualnie jest jeszcze opcja ze przez utrzymywane temperatury kocioł przegnił i z niego cieknie gasząc opał, ale raczej mało prawdopodobna opcja i dym by się chyba nie cofał przez dmuchawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Część pierwsza pytania z reprymendą

Piszesz 4sezon, pytam zatem czy przeglądałeś instrukcje palnika i już chociaż po każdym sezonie czyściłeś palenisko oraz komorę powietrzną?

(czy wyszedłeś z założenia,że to perpetum-mobile i będzie chodzić i chodzić a Ty tylko sobie dosypywać będziesz)

dodam tylko,że taka dobra konserwacja to oprócz w/w demontaz zawleczki, zdjęcie motoreduktora, przesmarowanie końcówki ślimaka, wyjęcie ślimaka z rury podajnika i pozbycie się utartego miału.......

 

2.

Podaj jaki masz typ palnika, np. pancerpol typ pps, albo ardeo typ azp-rt albo ekoenergia moc 25kW, 35kW etc.

 

3.

Podaj jaki masz zamontowany wentylator (naklejka na dmuchawie) np. WPa06 marka MplusM albo RMS120 marka Pol-Fans albo DM80 marka Domer albo WBS6aAL marka Konwektor albo RV13AM marka Ewmar-Ness itd.

 

4.

Po nastawach wnioskuję,że to Iryd PID, ale tak bezmyślnie ustawiony,że pid-a można między bajki schować, te nastawy to dwustan i to fatalny, bo chyba nie masz kotła 50-75kw patrząc na nastawę nadmuchu....

 

Rady:

1. Wygasić

2. Zdjąć palenisko, udrożnić otwory czy szczeliny napowietrzające

3. Wyczyścic komorę powietrzna palnika (zalezy jaki, fajka pancerpola czy palnik ardeo wyczystki sa na dole pod paleniskiem, palniki typu ekoenergia,brucer,ewmarowskie appm-1 czy pochodne żeliwnioki wymagają zdjęcia góry paleniska i w rękawicy usuwasz popiół nagromadozny przez sezon grzewczy)

4. Składasz palenisko i uszczelniasz je w odpowiednisz miejscach sliconem na 1200-1500st.C (uszczelniacz kominkowy)

5. Jak tak dziwacznie prowadzisz sterownik, pid jest Ci zbędny, trzymasz na irydzie dłużej guzik MENU, zjedź na więcej opcji, wbij numer kodu 10, odszukaj pozycji przedłużenie pracy pid i zadaj tam wartość na pid-wyłącozny, ciśniesz guzik info-wstecz tyle razy, aby wyjsc do głównego ekranu. Teraz przechodzisz procedurę rozpalania (po wejściu w menu kodowe sterownik wraca w trybie STOP, abyś zastanowił się co grzebałeś).

 

Teraz w trybie praca dajesz

kocioł ok. 15-20kW

pauza podawania 0min:35sekund, dmuchawa typowa z silnikiem 70-82W średnio na 15bieg (+,- 4biegi w zależności od palnika dla stosunku podawanie-pauza 1:6 pod 1:8), podtrzymanie aby nie gasło np. 15sekund co 20minut i krotność 2, czas podawania dla pauzy 0:35sekund dajesz na 5sekund (1:7)

kocioł ok. 25-30kW

pauza podawania 0min:35sekund, dmuchawa typowa 70-82W średnio na bieg 17-20, podtrzymanie j.w., czas podawania 9-10sekund (ok.1:4 pod prawie 1:3 z małym hakiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. Pomogło. Rozpalony od nowa i chodzi jak ta lala. Okazało się że poprzedni właściciel tak zaniedbał piec (chociaż przyrzekał że wszystko wyczyszczone) że nawet dym nie mógł się wydostać. Po dokładnym wyczyszczeniu zaczęło chodzić. (Tak, dom był kupowany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Pieklorz, mam prośbę o poradę.

Mam Pancerpol Duo, w sobotę chciałbym rozkrecić cały podajnik, oblookać, przeczyścić itp..

Na filmiku ze strony Pancerpola widzę ze kolano żeliwne ma dwa czy trzy otwory, widzę że niektórzy na tym forum je zaklejają żeby żar nie schodził niżej.

Najwyższa temp podajnika jaką zaobserwowałem to 45C w długim podtrzymaniu więc chyba w miarę bezpiecznie.

I teraz mam dylemat czy je zatkać czy nie bo chciałbym się trochę pozbawić pelletem a trochę boję się cofki. Nie wiem też czy zaklejenie ich nie spowoduje ze w kotle pojawi się sadza czy smoła dla pelletu czy węgla i czy bardziej nie zaszkodzę jak je zakleję. A że to roboty trochę to wolę zapytać ;) .

Wiem że to nie TRIO ale korci mnie sprawdzić z tym pelletem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie stare to duo?

W tych najstarszych musisz rozebrać od strony paleniska napęd obrotu.

W tych nowszych jest dodany taki pierścień stalowy aby nie wycierało kolana. W nich zamiast otworu na końcu ślimaka jest wzdłużne nacięcie, dzięki czemu nie trzeba rozbierać od strony obrotu i ślimak wysuwasz bez problemu.

 

Te otwory to pomocne przy węglu jak je zatkasz to przy kłopocie z ciągiem kominowym może Ci gasnąć w podtrzymaniu. Do peletu to ja bym je jednak zakleił. Pelet na trio spalasz na płaskim palenisku jak pamiętam to chyba nawet tak, aby było widać górny rząd otworów. Zadzwoń do pancerpola i najlepiej to chyba p. Witka pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data produkcji 2016.

Już go rozbierałem na części pierwsze zaraz po zakupie żeby poznać jego budowę ;) ślimak wychodzi bez problemu, na końcu jest takie wcięcie na zabierak.

Dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.