Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem 18 Kw Zdalne Sterowanie Piecem


wojar77777

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na tym forum, z tego względu na początku witam wszystkich użytkowników !.

Do rzeczy.

Posiadam kocioł z podajnikiem marki Setlans TOWER 17 kW. Sterownik główny Tech 480.

Co ogrzewam? Dom wolnostojący dwukondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym. Dach nie ocieplony. Strop ocieplony. Dom docieplony warstwą styropianu 10 cm. Na parterze posiadam jedynie 3 grzejniki (wliczając w to grzejnik na klatce schodowej). Dom nie posiada wiatrołapu więc w części parterowej narażony jest na wymianę mas powietrza. Na piętrze zainstalowano 6 grzejników. Instalacja wykonana najpewniej w latach 90. Grzejniki nie posiadają zaworów termostatycznych ( z wyjątkiem tych na parterze które były wymieniane na aluminiowe i stalowe). 

Mój problem: Ze względu na delegacyjny rodzaj pracy mój jak i mojego taty, dom często pozostaje pusty. Z uwagi na zbliżającą się zimę zastanawiam się nad rozbudowaniem istniejącego układu w celu możliwości automatycznego sterowania kotłem. 

W internecie napotkałem 2 opcje rozwiązania tego problemu lecz z uwagi na małe doświadczenie w zakresie instalacji chciałbym prosić was o pomoc w tej kwestii, doradztwo.

 

1. Zainstalowanie modułu GSM za pomocą którego mógłbym sterować pracą kotła zdalnie z poziomu komputera.

2. Zainstalowanie sterownika pokojowego, zdanie odpowiednich temperatur i automatyczna, samoczynna praca kotła.

 

Jaki mam cel? 

Chciałbym, żeby w okresie od Poniedziałku do czwartku we wnętrzu utrzymywała się temperatura na poziomie powiedzmy 18 st. natomiast od Piątku rano piec dobijałby temperaturę do powiedzmy 21 st. Z zasięgniętych opinii od osoby która dostarczała i montowała ów piec, wiem że idealnie sprawdzałby się sterownik pokojowy . Natomiast po lekturze tematów w internecie martwi mnie kwestia ewentualnego zbyt dużego wychładzania się kotła. Poza tym brak jakiekolwiek kontroli nad tym co dzieje się z piecem. 

 

Dodam jeszcze, że w instalacji mam dwie pompy (CO, CWU) oraz na wyjściu na CO zamontowany sterowany ręcznie zawór trójdrożny. CWU magazynowana w dwu płaszczowym zbiorniku. Także sterownik pokojowy sterowałby samą pompą CO. Czy to bezpieczne? Czy lepiej będzie dorzucić siłownik do zaworu 3d i iść w moduł GSM?  Proszę o poradę, dyskusję na ten temat. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wybrałbym sterownik z dostępem do netu a nie regulację pokojową po to żebyś jednak miał podgląd co się dzieje, czy trzyma zadaną, czy nie wygasł czy w koszu się nie zapaliło ew jakieś poprawki ustawień mozesz zrobic itp...

Najlepiej zapytaj producenta kotła jaki ster by polecił do tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ciekawy wątek dotyczący modułu ethernet st 500/505. Jutro skontaktuje się z serwisem tech-a i dowiem się czy sterownik kotła obsłuży rozbudowany system do sterowania internetowego Emodul.  Myślę, że byłaby to najlepsza możliwość do sterowania piecem an szeroką skale, oczywiście zdalnie. 

Przy okazji.. możecie mi podrzucić najistotniejsze parametry, które należy modyfikować by uzyskać jak najlepszy popiół? Póki co zmieniałem czas podawania/ przerwę podawania/ siłę nadmuchu ale wypalony groszek się spieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST 505 + ST 280 + STZ 120 = 1200 zł  :)   Ważne żeby regulator pokojowy miał możliwość zmiany temperatury przez internet . Mój  (ST 298 ) nie ma takiej możliwości  :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akutalizacja:

Po rozmowie z serwisantem stwierdzono:

Niestety mój sterownik st-480 nie obsługuje nowej wersji Scady (eModul). Co się z tym wiąże? Będę mógł korzystać jedynie z pierwszej wersji scady zdalne.sterowniki. Jak zapewne wiecie niewiele można tam zmieniać. Po wykonaniu aktualizacji sterownika C.O będe miał możliwość zmiany trybu pracy pomp, temperatura pokojowa nie jest do zmiany, pozostaje jedynie możliwość podglądu. Średnio mnie to satysfakcjonuje. W grę może wchodzić wymiana sterownika na praktycznie ten sam ale z nowszą płytą główną i procesorem ( koszt ok. 1200 zł netto - cena katalogowa), takowy będzie współpracował z emodul a co za tym idzie - będę miał pełne sterowanie przez internet. Popatrzmy natomiast na generowane koszta; St505 + nowy st480 + pokojowy St280 = 450 + 1476 + 509 = 2435 zł. Jest to kwota znaczna ...Znajomy instalator przekazał mi krótką informację "poczytaj o sterowniku Brulli". 

Pytanie czy w moim przypadku gdzie ST480 jest zabudowany w piecu, mam wg możliwość podłączenia sterownika o innych wymiarach. 

Zastanawiam się nad zakupem st505 zaktualizowania sterownika C.O. (tutaj prawdopodobnie odejdą mi koszta związane z wysyłką etc, ponieważ będę go reklamowała występujące silne przebarwienia ekranu). Myślę, że na początku samo sterownie trybami będzie wystarczające. W końcu mogę rotować pomiędzy pompą Co a CWU  w zależności od temperatury pokojowej. Z czasem mógłbym pomyśleć nad wymianą sterownika C.O na ww/ i pełne zautomatyzowanie układu.  Jak myślicie, co będzie bardziej odpowiednie? Iść w inny sterownik typu brulli ? (tutaj przyda mi się jeszcze lektura), czy etapami rozbudowywać automatykę Tech-a? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli 1100pln z netem, i czujnikiem pokojowym ( przewodowy ) + czujnik pokojowy przewodowy, nastepny czujnik pokojowy ( przewodowy ) na drugi obieg grzewczy 25pln, czujniki radiowe ( bezprzewodowe ) temperatury i wilgotności jako opcja za dopłatą.
Niestety ale tak sprawnej platformy ( eSterownik.pl ) z pełną obsługą jaką prezentuje Elektro-System z Kutna nie ma jeszcze nikt w kraju, inni producenci dopiero w tym raczkują niestety a ich oferta jest bardzo "skąpa" jeśli chodzi o obsługę zdalną i do tego droga.

To oczywiście moje zdanie, jeśli ktoś ma inne uszanuję to jesli poda przykład :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektro System ma bardzo rozbudowany system sterownia "ciepłem" w domu. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego systemu, też trzeba troszkę zainwestować. Sama głowica term.na zawór grzejnikowy ok 250zł.

firma Timel ma także system z możliwością kontroli i nastaw przez net. Ma sporo użytkowników. Warto się przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy tu o samym radiu które jest opcją a obsługą zdalną, możliwości obsługi instalacji i ceną.

Techa z tego co się orientuję również można rozbudować o głowice, dolicz ceny tych głowic i porównaj wtedy :)

Możesz podlinkować jakiś kocioł z Timelem żebym mógł sobie podejrzeć jak pracuje kocioł, podejrzeć wykresy temperatur itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

System Timel nie działa tak jak np esterownik gdzie możesz podejrzeć jak pracują kotły, jakie temperatury,wykresy. Timel działa na tej zasadzie że sterownik podpięty pod moduł internetowy a ten zaś po twoja sieć wifi, przekierowanie portów itp, apka na andka łączy się z tym i na apce wszystko do wglądu.ja tak mam ,jeden z użytkowników zrobił właśnie apke i ja z niej korzystam,zero kosztów poza zakupem konwertera RS 232/485 za ok 180 Zeta.oryginalna ,. Zginęła coś ok 450 stów,ale jest stabilna i na jakimś serwerze.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz możliwość podłączenia stera do netu, i możliwość kontroli zdalnej przez przeglądarkę internetowa.Prawdopodobnie opcja ta jest płatna w postaci abonamentu.aby można było skorzystać z tej funkcji trzeba dokupić moduł ethernetowy i dysponować w domu dostęp do netu.jak moduł się łączy z routerem tego nie wiem może być po kablu,albo przez wifi.sprawdz w sterowniku czy masz złącze RJ i będziesz wiedział.Twoj ster może też pracować z modułem GSM i wysyłać SMS-y o różnych rzeczach na telefon. Są to to dość drogie zabawki,ale czasem przydatne jak nie ma nikogo w domu,lub ktoś nie jest ogarnięty z kotłem.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.