Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie W Kotle Tekla Draco Tytan Ii 21 Kw W Niezamieszkanym Domu 150 M Kw.


weedrytro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam kociol Tekla Draco Tytan II 4W 21 KW na groch ze sterownikiem Recal Art Economic premium i zaworem 4d sterowanym przez kociol.

dom o powierzchni zabudowy 150 m kw. Wysokosc 2.60m. W ścianach styropian 6 cm poddasze nie ogrzewane i nie zaizolowane powierzchnia grzania ok 190 m2 i CWU 300l. Natomiast pytanie moje jak palic i jakim groszkiem aby utrzymac temp 15 stopni C jesli wogole taka jest wystarczajaca dla niezamieszkalego domu. Prosze o rady :) i wyrozumialosc bede palil pierwszy raz w kotle na ekogroszek.

 

Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niezamieszkaly to kup jakiś bezproblemowo groch np Retopal który nie spieka lub podobnej kalorycznosci. W zamieszkałym domu łatwiej iść i zwalic spieka z palnika, w nie zamieszkałym lepiej unikać takich niedogodności.

Pod ster podepnij czujnik wewnętrzny żeby trzymał wewnątrz tyle ile chcesz. Reszta juz po stronie automatyki kotła i siłownika zaworu.

Zerknij do instrukcji sterownika żeby wiedzieć jak to ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli nie ma sensu kupować grochu powyżej 25 MJ? Mam podpięty czujnik pogodowy on również będzie wykorzystywany razem z wewnętrznym?

Instrukcje studiuje juz pare dni zeby dobrze wszystko ogarnąć :)

Temperatura wewnętrzna 15 stopni C bedzie odpowiednią czy moze byc nizsza?

Moze znacie jakieś ustawienia początkowe tzn czas podawania, nadmuch,przerwa i czas podtrzymania od ktorych warto by zacząć regulacje? Wiadomo ze do kazdego domu i instalacji sa inne parametry ale tak na poczatek jak sie ma do czynienia po raz pierwszy z takim piecem.

Z gory dzieki za podpowiedzi wszystkim :)

 

 

 

Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do groszku to najlepiej by był bezproblemowy, nie musi być Retopal, może być Rusek, Skarbek Piekary, czy inny z niskim RI. Najlepiej dobrze go sprawdzić przed zakupem. A czy będzie miał 24,25 czy 27 MJ to juz mniej ważne :P .

Ja tez mam Recalart ale chyba inny model, mam w nim ustawioną pracę pogodową i wspomaganie się czujnikiem wewnętrznym, przy podłogowce to dobre rozwiązanie. Dla grzejników też powinno działać a nawet dokladniej z uwagi na brak bezwładności.

W ub. sezonie trzymalem 12-13C, uważam ze wystarczająco.

Co do ustawień to nie wiem, używam automatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tylko grzejniki to sprobowalbym regulacji pokojowej mieszacza (czujnik wewnętrzny tylko) bez pogodowki. Pogodówka jest dobra do podłogówki gdy jest duza bezwładność układu. Nie mniej jednak zarówno jeden jak i drugi tryb powinien bez problemu działać z grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki, koledzy z tego forum używają Auratona który może działać jako czujnik temperatury podający do sterownika odczyt lub jako termostat.

Moim zdaniem w zupełności wystarczy Ci zwykły czujnik z kompletu ze sterownikiem.

Ja mam zwykły czujnik z kompletu i nie widzę potrzeby kupować czegoś wypaśnego pomimo że lubię takie zabawki :D.

Na pewno Tekla może Ci to sprzedać.

Odczyt idzie do sterownika a sterownik kręci zaworem 4D w zależności od rozwoju sytuacji na czujniku i utrzymuje ustawioną temp w pomieszczeniu wzorcowym a nad resztą pomieszczeń musisz popracować ręcznie by temp się zgadzały.

A potem juz tylko wrzucasz opał i wyciagasz popiół :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tego Auratona to pytaj Teklę lub jeszcze lepiej bezpośrednio w Recalart, na pewno mają jakąś listę czujników które sprawdzili ze sterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem do Recalart i kazdy regulator z 3 stykami jest pewniakiem dzialajacym :)

A ten czujnik z zestawu to jaki koszt ? Bo regulator bezprzewodowy w granicach 260 zl

Ty tez masz bezprzewodowy ten czujnik z zestawu?

 

Ty tez jesteś z maloplski? Groch zamawiasz online?

 

Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, małopolskie.

Mam czujnik przewodowy z zestawu kable miałem juz wczesniej przeciagniete, był w cenie kotła.

W pierwszym sezonie zamowilem przez internet 2t Retopala i byłem zadowolony. Na ten sezon kupilem Bobrka z lokalnego składu, workowany na kopalni. Czy będę zadowolony jeszcze nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A nie orientuje sie ktos ktore styki z termostatu trzeba podpiac do sterownika na kotle tekli Recalart Premium Lux? Com i No czy Com i Nc?

Termostat Auraton 2030rth.

W Recalart dowiedzialem sie tyle ze albo tak albo tak i bedzie dzialac.

Podlaczylem Com i No i gdy ustawie temp np na 16 stopni a jest w pomieszczeniu 13 stopni to wtedy odbiornik wlacza sie czyli swieci sie dioda ON i na sterowniku pojawia sie ikonka termostatu.

 

 

Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.