Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co I Cwu W Małym Mieszkaniu


bobiqu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na forum jestem nowy i można powiedzieć, że zielony w kwestiach ogrzewania więc najmocniej przepraszam za niewiedzę jednocześnie jednak liczę, że moje braki zostaną w jakimś stopniu uzupełnione.

 

Wraz z wybranką otrzymaliśmy jakiś czas temu mieszkanie w starej kamienicy, w całości do remontu. Mam do ogrzania 40 mkw., które do tej pory było ogrzewane dwoma piecami kaflowymi (w dwóch największych pomieszczeniach).

 

Tutaj chciałbym prosić o pomoc w doborze pieca, grzejników, materiału, a także każda inna sugestia będzie mile widziana. Chodzi o to, że zanim zaproszę instalatora to chciałbym mieć jakiekolwiek pojęcie na temat tego, co będziemy robić.

 

Z kwestii technicznych:

- mogę w komin wsadzić rurę max. 100 mm

- wszelkie prace mogą być wykonywane bez zezwolenia z późniejszą legalizacją po stronie spółdzielni (to oficjalne ich stanowisko, miasto Szczecin: "program małych ulepszeń")

- izolacja ścian zewnętrznych zostanie wykonana od środka, styropian 10cm z paro izolacją

- izolacja sufitu wełna mineralna 20cm (nad mieszkaniem strych nieużytkowy)

- podłoga nie do ruszenia

- wysokość pomieszczeń to 2,8m jednak w przyszłości zostaną obniżone

- doprowadzenie wody do mieszkania: rura stalowa ocynkowana w niezbyt dobrym stanie (często leci woda brązowego koloru)

- http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2pmn

 

 

Mam nadzieje, że dostarczone informacje są wystarczające i ktoś znający się na rzeczy rozzieleni mi głowe :)

 

Ps

Na rysunku linie czerwone oznaczają nowy podział lokalu, tj. po wydzieleniu pomieszenia na toalete.39ed6cb72c8b7f0fe5277274be7b7269.jpg

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz kocioł dwufunkcyjny o niskiej modulacji palnika np.Junkers Carapur Smart ZSB-14-5C

Należy się zoritować jakie są mozliwości poprowadzenia rury powietrzno spalinowej od kotła.

Tylko są pewne ograniczenia co do jej długości.

Można włożyć do przewodu kominowego albo całą rurę tzw.turbo (rura w rurze) zazwyczaj dla niższych kominów jest ona o rozmiarze 100/60 albo można wpuscić tylko samą rurę od spalin fi.60 a powietrze jest pobierane z przestrzeni pomiędzy ścianami przewodu kominowego a rurą odprawadzajacą spaliny ale przy tej drugiej opcji komin powinien być czysty(bez produktów spalania uprzednio wpiętego np.kotła węglowego czy pieca kaflowego)

Przy kotle kondensacyjnym musisz także przewidzieć odprowadzenie kondensatu do kanalizacji.

Grzejniki powinno sie dobrać dla parametrów 55-45st

Dla tak małego mieszkania nie ma sensu sterowanie pogodowe wystarczy zwykły regulator pokojowy (termostat np.tygodniowy)

Instalację wykonaj sobie z rur PEX zaprasowywanych  w systemie trójnikowym  albo na rozdzielaczu a na grzejnikach zamontuj zawory termostatyczne

Teraz doczytałem w danych technicznych tego kotła,niestety akurat ten model ma odprowadzenie 80/125

Albo któryś z kociołków Termeta)Może Ecocondens Crystal II-20 (ten ma przewód powietrzno spalinowy 100/60)Wybierz najtańszy  bo nie potrzebujesz skomplikowanej automatyki o niskiej modulacji palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest na etapie końcowego planowania. Niestety izolacja z zewnątrz odpada ze względu na koszty (rusztowanie), a co ważniejsze w bliżej nieokreślonej przyszłości spółdzielnia we własnym zakresie dociepli budynek (bynajmniej te w sąsiedztwie zostały już ocieplone).

Ytong Multipor na pierwszy rzut oka wygląda dość ciekawie, jednak muszę wszystko jeszcze raz policzyć.

 

 

Edit.

Sam materiał podstawowy tj. bloczki + zaprawa to koszt 2700. Nawet gdyby udało się zamknąć tą część inwestycji w 3 000 pln to zdecydowanie za dużo w porównaniu ze styropianem. Budżet niestety nie pozwala..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak w przyszłości mają ocieplić ten budynek to po co chcesz zmniejszać wielkość mieszkania i wydawać dodatkowo kasę?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ te prace nie są zaplanowane na konkretny termin, a spółdzielnia wciąż szuka środków na inwestycje (od sąsiadów wiem, że trwa to już trochę czasu). Równie dobrze mogę czekać, ale czy prędzej nie doczekam rozbiórki, a rachunek co 2 miesiąc w sezonie grzewczym będzie powodować zawroty głowy?

Chciałbym więc wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć najrozsądniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.