Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Zaworu 4D


kempa662

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję przerobić odrobinę moją instalację w kotłowni.

Chcę zmienić zawór 3d na 4d. W załączniku daję zdjęcie obecnej instalacji. Instalacja jest całkowicie standardowa, od razu uprzedzam pytania o dwie pompy na CO. Dom jest dwupoziomowy z przesunięciem i trochę porąbaną instalacją i przy jednej pompie nie dogrzewały się grzejniki na końcach instalacji :D

 

Moje pytanie to gdzie najlepiej byłoby założyć zawór 4d, żeby mieć do niego jakiś dostęp? Obecnie zawór 3d jest założony za zasypem, bo tam jest powrót z grzejników, lecz ja zastanawiałem się czy nie założyć go zaraz pod pompami CO? Problem jaki widzę jest w zaworze różnicowym, bo byłby przed zaworem 4d, chyba że przełożyłbym go z prawej strony, tam gdzie zasilanie rozdziela się na pompy. Wtedy byłby za zaworem...

 

Może macie jakieś propozycje jak to inaczej rozwiązać? bo nie chcę przerabiać całej instalacji :)

post-64444-0-98232300-1505738319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować, więc piszę drugi post.

 

Zastanawiam się jeszcze czy wodę powrotną z jednego i drugiego obiegu mogę połączyć w sposób pokazany na moim pięknym schemacie ;) ??

 

Chodzi mi czy woda z jednego powrotu nie będzie przepychać tej drugiej? bo te dwa obiegi  nie są symetryczne, więc pewnie prędkość wody jest inna.

 

Może lepiej podłączyć to jak na drugim "schemacie"?? 

post-64444-0-33581700-1505748881_thumb.jpg

post-64444-0-04288200-1505749111_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor 4d daje sie przed pompa Co. Rury do i z zaworu musza byc tego samego przekroju co wyjscie z kotla i powrot do niego. To jesli nie chcesz zakladac pompy kotlowej na powrocie z zaworu 4d. Ja mam 4d i dziala ale gdybym kotlownie i instalacje zakladal dzisiaj to bym wybral 3d do regulacji temperatury na co i pompe kotlowa. Mniej zachodu i na 100%bedzie dzialac.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ci przeszkadza ten 3D? Nie da się go przesnieść wyżej zeby był bardziej dostepny? Nie pchaj się w 4D. Miejsce montażu u ciebie przed pompami (na kolanku po prawej stronie foto). Tylko instalując 4D ograniczysz temperaturę zasilania, chyba że będzie otwarta na max na instalacje ale wtedy na powrót nic nie puścisz. Jak otworzysz na dogrzanie powrotu zrzucisz trochę temperatury z pomp. Ja mam to gówno i myślę jak się pozbyć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pchanie sie w 4d w jego przypadku jest bez sensu bo ma 3d i moze przerobic tak by miec sterowanie temperatura co i dolozyc pompe kotlowa. Sam przekonalem sie ze zawor 4d to nie jest "gowno" o ile zamontuje sie go tak jak powinno.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jakiś czas temu pisałem na forum odnośnie zaworu 4d i ogólnie był polecany w mojej instalacji, dlatego stwierdziłem, że przed tą zimą warto założyć.

 

Ogólnie zawór chciałem mieć po to, aby móc podnieść temperaturę na kotle do np. 60 stopni a na instalację puścić ~45 stopni bo tyle mi wystarcza do ogrzania domu. Niestety trzymanie 45 stopni na kotle nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Cała instalacja w kotłowni jest w miedzi 28mm i taki rozmiar chciałem stosować do przeróbki. 

 

Skoro mówicie, że 4d nie jest konieczny, to może ktoś by mi wytłumaczył co mogę zrobić z tym zaworem 3d, który mam, żeby móc podnieść temperaturę na kotle i nie musieć wypuszczać 60 stopni na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

To ja się podepnę do tematu, a mianowicie w mojej instalacji mam pompę CO i CW, powrót zabezpieczony przez CW i na grzejnikach głowic. Zastanawiam się nad zamontowaniem zaworu 3D lub 4D, żeby regulować temperaturę wody na grzejnikach, a głowice rozkręcić na maxa. Wydaje mi się, że będzie większy komfort cieplny jak grzejnik będzie ciepły cały czas, niż jak mam teraz i kontroluje to głowica.

Proszę o opinie może ktoś uskuteczniał podobną przeróbkę. Który zawór będzie lepszy 3D czy 4D. I czy faktycznie z tym komfortem cieplny się poprawi czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komfort cieplny jak najbardziej na plus bo nawet grzejniki o temperaturze 27 stopni w okresach przejsciowych emituja przykemne ale nie uderzajace cieplo. zastanow sie jak cos nad zawotem 3d + pompa kotlowa. Jak chcesz 4d to musisz zachowac wszelkie zasady przy montazu bo w przeciwnym wypadku nie bedzie dzialalo to jak trzeba. Przy 4d bedziesz musial trzymac wyższa temp. na kotle przy 3d z pompa kotlowa juz takich wielkich wymogow nie ma bo pompa ladnie podgrzeje powrot nawet przy 55 na piecu. Ja mam 4d ale jesli dzisiaj bym od nowa robil kotlownie to wybralbym jeszcze inne rozwiazanie, mianowicie sprzeglo rozdzielacz. Uzytkownik Klaudiusz z tego forum ma i podobno najlepsze rozwiazanie.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.