Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Ogrzewania Do Domu - Ogólne Pytania


vvvvvv

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Planuję budowę domu, jestem na etapie wyboru projektu. Wstępnie interesuje mnie HomeKoncept-07. Czyli jest to dom z poddaszem o powierzchni użytkowej 180 m2 (plus garaż 42 m2). Ogólnie powierzchnia całkowita jest napisana 318 m2.

 

I tu pojawia się ogólne pytanie: jakie ogrzewanie warto wybrać?

 

Standardowo w projekcie jest gaz, choć można dokupić projekt ogrzewania pompą ciepła albo paliwem stałym.

 

Na wstępnie myślałem o pompie ciepła, ale chyba wydaje mi się za drogo. Na razie otrzymałem jedną ofertę (100 000 zł). Być może w innych firmach jest taniej, ale podejrzewam, że z 60 000 trzeba będzie wydać (?)

 

Gaz jest w okolicy, ale szczerze mówiąc raczej nie jestem przekonany, zwłaszcza, że spieszy mi się z pozwoleniem na budowę i nawet nie chce mi się załatwiać formalności.

 

Dlatego pomyślałem o ekogroszku, czy to będzie dobre rozwiązanie dla takiego domu? Czy warto do tego zamówić np. projekt wentylacji mechanicznej i instalacji solarnej? Czy ma to sens?

Opublikowano

Sporo roboty przy nim a kurzu węglowego będzie wszędzie.

Zdaje się że z początkiem tego roku weszły przepisy które zakazują tylko jednego środka energii. Na samym groszku to pozwolenia nie dostaniesz chyba że te przepisy nie weszły.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Zdaje się że z początkiem tego roku weszły przepisy które zakazują tylko jednego środka energii.

 

Z tego co wiem, to chodzi o te kwestie:

 

 

Nowe warunki techniczne (WT 2017) zaczną obowiązywać dla pozwoleń na budowę od 1 stycznia 2017 roku i spowodują istotne obniżenie granicznych wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła przegród budowlanych Uc(max) (tab. 1) oraz wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną EP (tab. 2). Będą mieć też wpływ na zwiększenie izolacyjności przegród budowlanych (rys.1).

 

Chyba w praktyce oznacza to, że piec na ekogroszek nie spełni wymagań, ale np. dodatkowo instalując solary będzie już ok, bo będzie większy procent energii odnawialnej. Ale nie jestem pewien. Choć teoretycznie kupowane projekty powinny być zgodne z przepisami, a można kupić projekt domu z kotłownią na ekogroszek. Tak więc już nie wiem dokładnie jak to jest. Może ktoś lepiej wyjaśni?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ja na twoim miejscu wybrałabym jednak gaz, jak nie masz dostępu do ziemnego, to weź płynny, zbiornik można wydzierżawić, nie trzeba nawet kupować.[/size]

Opublikowano

Gdy dzierżawisz zbiornik gazowy to jesteś skazany na ceny jakie oferuje jego właściciel. Nie masz możliwości zatankowania go we własnym zakresie i wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej. Wiec jak już gaz płynny to tylko z własnego zbiornika, który będzie tankowany wtedy kiedy ja chcę i za tyle ile wytarguję.

Opublikowano

Jak nie ma innej alternatywy a chce się mieć wygodę ...

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Gdy dzierżawisz zbiornik gazowy to jesteś skazany na ceny jakie oferuje jego właściciel. Nie masz możliwości zatankowania go we własnym zakresie i wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej. Wiec jak już gaz płynny to tylko z własnego zbiornika, który będzie tankowany wtedy kiedy ja chcę i za tyle ile wytarguję.

Wiesz co ja mam umowę z Gaspolem i jestem zadowolony... no i co najważniejsze jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż np. ekogroszek, nie mam w mieszkaniu syfu, zbiornik stoi sobie w ogródku i nikomu nie przeszkadza, dostawca go serwisuje, a ja mam jedną rzecz mniej do roboty w domu w którym umówmy się i tak jest dużo do zrobienia...

A co do kupna zbiornika, to też radzę się zastanowić, bo wtedy to do nas należy ogarnięcie tych wszystkich papierów i pozwoleń, serwis, przeglądy, bezpieczny montaż... mi nie chciało się w to bawić.

Opublikowano

Suma sumarum posiadając swój zbiornik w perspektywie czasu wychodzi taniej. Dla mnie jest to wystarczający powód do tego by raz na jakiś czas wykonać przegląd zbiornika. Sam go nie robisz, przyjedzie fachowiec sprawdzi szczelność skasuje za usługę i zniknie. Ludzie budują domy gdzie jest mnóstwo kosztownej papierologii więc kolejny papierek do wykonania i zakup zbiornika to ułamek kosztów całej inwestycji. Doliczając te koszty i tak wyjdzie taniej, więc tak jak wyżej napisałem ja bym się nie dal namówić na dostarczanie gazu przez dostawcę na jego zasadach.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.