Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Powinien Pracować Kocioł Gazowy.


lukaszNMR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mieszkanie ok 60 mk w kamienicy. Zainstalowany ok 5 lat temu kocił gazowy dwufunkcyjny z wewwnętrznym zasobnikiem na cwu.

Niepokoi mnie praca kotła w sezonie zimowym. A wygląda to tak: 

Na kotle jest pokretło, którym się ustawia do jakiej temperatury kocioł ma grzać wodę co, wstępnie jest ustawione na połowę skali (powiedzmy że dogrzewa wodę do 50 stopni).

Cykl wygląda tak: temperatura wody na 20 stopni -  kocioł się włącza, po ok 30 sekundach grzania temperatura osiąga 50 stopni, kocioł się wyłącza (bez względu na temperaturę wody czeka ok 3 minuty -zakładam że taka jest specyfika sterownika kotła zapobiegająca włączaniu się np co 5 sekund). Przez te 3 minuty temperatura w miarę szybko spada do 20 stopni i cykl się powtarza. Zwiększenie temperatury pokrętłem  do jakiej  kocioł ma grzać wodę nie wiele zmienia sytuację - woda jest szybko podgrzewana do np 70 stopni, kocioł się wyłącza i dalej cykl jest identyczny jak poprzednio.

 

Efekt jest taki, że przy silniejszych mrozach w mieszkaniu jest zimno, a zuzycie gazu ok 350-400 zł na miesiąc.

 

Zakładam, że cykl powinien wyglądać następująco:

- pokrętło ustawiamy na np 60 stopni

- po kilku cyklach cała woda w instalacji podgrzana jest do np 62 stopni

- piec czeka 3 minuty

- jeśli woda ma np 58 stopni to się nie włączy

- jeśli po jakimś czasie woda ma np 56 stopni to się włączy i podgrzewa do np 62 stopni. (jakaś histereza musi być)

 

Co o tym myślicie, kocioł pracuje prawidłowo?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że w mieszkaniu jest zimno raczej nie jest wina kotła. To co opisujesz to zwyczajne taktowanie czyli kocioł ma zbyt dużą moc w stosunku do odbiorników. Przy okazji proponuję przeprowadzić mały przegląd kotła (najlepiej przez autoryzowanego instalatora) i instalacji szczególnie filtrów. I spróbować policzyć zapotrzebowanie na ciepło przez pomieszczenia, ustalić maksymalną temperaturę zasilania (dla kotła gazowego tradycyjnego pomiędzy 65-75oC dla kondensacyjnego można niższą) i do zapotrzebowania i temperatury zasilania  dobrać grzejniki. Oczywiście grzejniki powinny być z zaworami termostatycznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym mieszkaniu nie masz dobrego odbioru ciepła , jaki masz kocioł kondensat czy turbo?Na ile masz ustawione głowice na kaloryferach?. Jeśli nie masz termostatu pokojowego to będziesz płacić dużo. Zasada taka kaloryfery rozkręcone maksa(głowica na najwyższą cyfrę), i temperatura regulowana termostatem pokojowym, wtedy i będzie ciepło i odbiór ciepłą zapewniony, i rachunki spadną bardzo dużo, najlepiej wezwij kogoś na przegląd i niech ci od razu dostawi termostat nawet bezprzewodowy jeśli nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec beretta, zakładam że turbo, nie mam teraz możliwości sprawdzić jaki dokładnie. Regulatory przy grzejnikach otwarte sa na maxa. W pokoju jest termostat centralny - jakiś auraton - nie pisałem o nim bo nie wpływa on na opisywany przypadek.. Termostat ustawiony na 21,5 stopnia daje ciagle sygnał, żeby grzać, bo temp zadana nie została osiągnięta. Cykle są takie jak opisałem na początku.      

 

Mi to wygląda jakby:

- pompka nie miała wystarczającego przepływu - na pewno chodzi bo ją słychać i temp szybko spada po podgrzaniu się c przpływ jakikolwiek na pewno jest

- ustawiona z wysoka moc palnika, ale czy moglo sie to samo rozregulowac? O ile pamiętam, to zaraz po instalacji co wszystko było dobrze.

- żle są skryzowane grzejniki?

 

Powiedzcie mi czy obecny cykl pracy, który opisałem jest prawidłowy, czy nie. 

Czy cykl który uważam za prawidłowy, faktycznie jest prawidłowy : 

"

Zakładam, że cykl powinien wyglądać następująco:

- pokrętło ustawiamy na np 60 stopni

- po kilku cyklach cała woda w instalacji podgrzana jest do np 62 stopni

- piec czeka 3 minuty

- jeśli woda ma np 58 stopni to się nie włączy

- jeśli po jakimś czasie woda ma np 56 stopni to się włączy i podgrzewa do np 62 stopni. (jakaś histereza musi być)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy masz jakiś filtr który trzeba oczyścić, jeśli pompka w piecu ma regulację biegów daj na maksa, kryzy pod głowicami na grzejnikach daj na najwyższą cyfrę, to że pompa sie kręci nic nie znaczy może mielić wodę bo zapowietrzona lub ma rozwalone łopatki wirnika, obstawiam filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.