Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odsiew - Co To Takiego I Czy Warto Tym Palic


tomekdylla

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Poszukując ekogroszku, natknałem się na lokalnym składzie opału na odsiew.

Według sprzedawcy odsiew z orzecha z Bobrka - cena 500zł.

Wygląd - troche miału,troche groszku.

Zastanawiam sie czy nie kupić małej ilości na testy.

 

Jednak co mnie najbardziej inspiruje to jak to sie opłaca ?

Jak wiadomo skłądy opału nie prowadzą działanosci charytatywnej, wiec

skoro kupują wegiel orzech na kopalni - zakładam że w cenie 650zł za tone, następnie odsiewają frakcje 0-30mm (czyli sie napracują) i sprzedają po 500zł ?

Troche sie wydaje nie logiczne.

Rozumiem że tą odsianą frakcje dorzucili by do ekogroszku i sprzedali za 750zł, lub poprostu zostawili w tym orzechu i sprzedawali po 700zl ?

 

Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć jak to sie opłaca ?

 

 

 

 

 

Opublikowano

Kilkanaście miesięcy temu uraczyłem się takim cudem zwanym odsiewką lub groszkomiałem. Nazwa jak nazwa fizycznie to jakieś 60- 70% miału a reszta to groszek. U mnie miała to być kopalnia Wesoła a czym to było to raczej produktem kopalni sławnej "no name".

Kiepsko się paliło przez ruszt przelatywało czy suche czy mokre czy z węglem czy z drzewem w popelniku była kupa piachu pardą kupa miału.

Ostatecznie paliłem tym po wymieszaniu z flotem i trocinami na mokro w "trociniaku" pod suszarnię na grzyby.

Dla mnie to była kasa wyrzucona w błoto.

Flot jest bardziej kulturalnym paliwem i bez jakiś niespodzianek ;-)

 

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Może najpierw sam, zanim będziesz kogos pouczał to sobie to dokładnie poczytaj w kontekście odsiewu, miału i groszkomiału.

Opublikowano

Czlowieku to co nie jest samoistnie wyciagniete z dolu kopalni i przepada na odsiewie czyli ma małą ziarnistość to dla mnie jest odpadem z produkcji węgla i zwij to jak chcesz ale to szajs !!

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano

O czym ty człowieku piszesz. Co to za różnica w jaki sposób miał jest odbierany od reszty urobku? Są kopalnie gdzie właśnie na,przesiewaczu pozyskiwany i potem sprzedawany jest miał (miał 27 i 23 z Chwałowic, miał 29 z,Jankowic, miały na Marcelu, miał24 z,Ziemowita jest kruszony)

Generalnie odsianym miałem z węgla spokojnie można palić w,zależności z jakiego jest węgla to różnie będzie się palił

Opublikowano

Niewiem jak to się ma do urobku ale kupiłem osobiście na próbę ok 150 kg odsiewki prosto z pod sita gdzie na składzie właściciel posiada węgiel z piasta,Sobieski, bobrek i za cholere niechce się to palić, niewiem palę czasem miałem z piasta 23 i pali się bardzo dobrze a z tą odsiewka jakiś koszmar, a kupując byłem pewny że będzie to dużo lepsze od sprzedawanego miału.

Opublikowano

Weź próbkę na start - jeśli Ci spasuje to bieraj a jak nie to męki będzie mniej.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Gość witek1234
Opublikowano

Niewiem jak to się ma do urobku ale kupiłem osobiście na próbę ok 150 kg odsiewki prosto z pod sita gdzie na składzie właściciel posiada węgiel z piasta,Sobieski, bobrek i za cholere niechce się to palić, niewiem palę czasem miałem z piasta 23 i pali się bardzo dobrze a z tą odsiewka jakiś koszmar, a kupując byłem pewny że będzie to dużo lepsze od sprzedawanego miału.

Zgadzam się z Tobą, Ja także kombinowałem spalać resztki miału który mam przy zastosowaniu rur napowietrzających zasyp. Za czorta mi to nie wychodziło aż dałem sobie spokój. Myślę że miał jako taki by się spalał ale ja odsiewałem też z orzecha, to taka frakcja a`la pył. Sądzę że tym tkwi problem, gdy ten pył wymieszał się ze zwykłym miałem, są problemy, jedyny sposób to dodawać po łopatce w środek zasypu inaczej zonk.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

witam kolegów nie wiem z jakiego składu kupowaliście odsiewkę z eko jak kupiłem w tamtym sezonie z Bytomskiego składu węgla odsiewka paliła się *** w piecu było siwo popiołu po całym koszu było bardzo mało ,nie wiem czy miałem szczęście ale odsiewka była sucha a granulat przypominał łuskany słonecznik i żadnego miału pyłu tam nie było w tym sezonie też będę palił w Bytomiu cena była 430 zł nie wiem jak na ten sezon ale na pewno kupię .

Gość jacek61
Opublikowano

Co do odsiewu to są jego różne postacie. 

W kotle zasypowym paliłem kostką Piast i zawsze pomimo, że węgiel był odsiewany na składzie uzbierało się kilka wiader takiego pyłu. Tego w kotle zasypowym nie dało się samodzielnie spalić, pozostawało jedynie dosypywanie małymi porcjami na węgiel.

Zupełnie czym innym jest odsiewka z mielenia węgla, nie ma w niej wiele pyłu a drobinki węgla chociaż niewielkich rozmiarów mają ostre krawędzie. Tym paliłem też kilka razy w kotle z podajnikiem tłokowym i spalało się dobrze pod warunkiem, że nie tworzy spieków koksowych.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Miałem okazję palić odsiewem z groszku w tłokowcu. Jak się stało przy piecu i co kawałek ruszało porcją opału w celu rozbicia spieku to spalał się idealnie. Ilość popiołu bardzo znikoma, wartość energetyczna super.

Ale jak się tym nie ruszało to niestety ale 50% trafiało do popielnika. I piec często się wygaszał. Nie szło tego ustawić a miałem tego ponad 3 tony.

Mieszanie tego z wapnem lub z pelletem nie wiele zmieniało no może trochę mniej się spiekało od strony nawiewu.

Efekt spiekania bardziej widoczny przy mocniejszym nawiewie, przy słabym piec nie uzyskiwał temperatury.

 

Może w piecu typu brucer taki opał da radę spalić na przyzwoitym poziomie.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam kolegów chciałem potwierdzić to co kolega jacek61 napisał na składzie bytomskim którego adres tu podałem ale chyba został usunięty przez admina odsiewki jest 2 rodzaje jedna to wielki misz masz czyli miał trochę różnych postaci węgla w różnej granulacji a drugi własnie to odsiewka która powstaje w skutek rozdrabniania węgla na frakcję eko groszku to co spadnie na sito przesiewacza jest częściowo odzyskiwane jako odsiewka wysoko kaloryczna ( 28) a to co przez sito przeleci jest własnie typowym miałem który jest mieszany z odsiewką  (25) i oto w ten sposób powstają czy produkty w różnych cenach .

Dysponuję kotłem z podajnikiem ślimakowym od niedawna dopiero jeden sezon za mną który był przeznaczony na poznanie się z sterownikiem i paliwami ( typowy eko groszek i odsiewka ) i w moim palniku odsiewka spalała się bardzo dobrze nie robiły się żadne spieki i i kalafiory a popiołu po dwóch zasobnikach około 300 kg było jedno wiaderko po farbie 10 L ,może to po prostu moje szczęście że palnik dobrze spala ten opał bo cena odpowiednia  no i w domu ciepło.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.