Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary+Bufor, Podniesienie Temperatury Czyli Mniej A Cieplej


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli dobrze zrozumiałem, to solary mając wężownicę w buforze na samym dole hmm rozmieniają się na drobne, podnoszą temperaturę w całym buforze, więc np. dają ciepłej wody dużo ale słabo podgrzanej, a przydatne by było mało wody ale bardzo podgrzanej. I tutaj wchodzi bufor robiony na zamówienie z kominem kawitacją itd itp.

 

Czy da się inaczej? Np. mały przed-bufor 200l (najmniejszy 1w jaki znalazłem) nagrzewa się do +-80 stopni, i woda przepływa do dużego bufora, czy dało by się tak zrobić najlepiej grawitacyjnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie letnim maj-wrzesień nie powinno być żadnych problemów z osiągnięciem temperatury 70-80oC w podgrzewaczu solarnym. Całkiem innym tematem jest do czego Ci jest tak gorąca woda potrzebna? Na pewno nie do potrzeb socjalnych w domu. Zresztą  temperatury cwu określa  Rozporządzenie które mówi że w instalacji z cyrkulacją na wyjściu z zasobnika temperatura cwu powinna wynosić 60oC a na powrocie cyrkulacji 55oC. Ale temperatura wody 60 czy 55oC jest zbyt wysoka aby się w niej myć czyli trzeba na wylocie dodać wody zimnej. Drugi warunek jaki powinien spełniać podgrzew cwu to okresowa dezynfekcja którą przeprowadza się w temperaturze 70oC. I to tyle albo aż tyle.

Kol Sambor zaśmiał się ze jesteś na bakier z fizyką hmmm  nie wiem czy tak jest ale na pewno powinieneś przeanalizować rozkład temperatur w podgrzewaczu cwu co postaram Ci się ułatwić wklejając  obraz z "Magazynu Instalatora"

To nie jest tak że ilość ciepłej wody jest zależna tylko od temperatury, i że zamierzone efekty osiągniesz obniżając pojemność i podwyższając temperaturę. To droga do nikąd 

 

2013_201303_MI_jelen175-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu głównie idzie o sprawność wymiennika , która jest lepsza jak jest większa różnica temperatur między cieczą grzejącą a cieczą grzaną, 

Czyli lepiej jest nagrzać do temp 60C 500l wody niż 200l do 80C.

A wężownica solarna ma w większości przypadków większą powierzchnię i całkiem dobrze pracuje od temperatur niższych niż 50C, 

Podgrzana woda i tak gromadzi się w górnej części zasobnika.

 

Wg zaleceń producentów solarów do CWU 1 płyta ( ok 2m2) powinna przypadać na ok 100l bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to optymalizacja kosztów i efektu końcowego. Można próbować 1 płyta i 500l albo 5 płyt i 100l tylko po co. Ktos to już sprawdził i wnioski wyciągnął . 3 płyty 300l dla 4-5 osób. Mając słońce to zagrzejesz od lutego do października. Jak będzie czarno i deszcz to nawet w lipcu nie nawojujesz. Oczywiście eksperymenty wskazane jak ktoś lubi i ma pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest stary drewniany, ma zerową akumulacyjność cieplną, cały wrzesień palię na noc, bo chociaż w dzień słońce świeci i jest ciepło to w nocy jest już tak zimno że trzeba.

 

Więc w dzień chcę nagrzać bufor solarami żeby w nocy ogrzewać dom. Jak bym napisał że chodzi o wspomaganie CO to się zaczną jęki że bez sensu bo zimą słońca jest mało i się nie opłaca, ale ja muszę grzać prawie jeszcze latem, żeby podgrzać dom w nocy o 2-3 stopnie. Mieszkam przy wschodniej granicy, kojarzycie te urban legend o niedźwiedziach polarnych na ulicach, to właśnie w Białymstoku było,

 

Jeśli macie jakieś pomysły jak jak byście to widzieli, chętnie je poznam.

Chciałem postawić bufor, i go grzać solarami, i zakładałem że najlepiej do jakiejś wyższej temperatury, żeby do cwu też sie nadawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.