sambor Opublikowano 11 Lutego 2017 #26 Opublikowano 11 Lutego 2017 "Pytanie kieruje głównie do osób zajmujących się montażem instalacji." A niestety odpowiadają ci tylko ignoranci i kierowcy autobusów pocztowych, Podaj może ile ty zmontowałeś instalacji. Albo ile lat prowadzisz autobusy
kiminero Opublikowano 11 Lutego 2017 #27 Opublikowano 11 Lutego 2017 Siedem osób stwierdziło, że nie masz racji. Próbowałem Ci to inaczej wyjaśnić i coś czuję, że się nie udało... Pompa nie zastąpi sprzęgła, gdy jest ono potrzebne, a taką tezę postawiłeś.
gputowski Opublikowano 11 Lutego 2017 Autor #28 Opublikowano 11 Lutego 2017 A niestety odpowiadają ci tylko ignoranci i kierowcy autobusów pocztowych, Podaj może ile ty zmontowałeś instalacji. Albo ile lat prowadzisz autobusy A ile zrobiłeś instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, a tylko na pompach elektronicznych w konsekwencji czego musiałeś poprawić instalację i zamontować sprzęgło?
gputowski Opublikowano 11 Lutego 2017 Autor #29 Opublikowano 11 Lutego 2017 Siedem osób stwierdziło, że nie masz racji. Próbowałem Ci to inaczej wyjaśnić i coś czuję, że się nie udało... Pompa nie zastąpi sprzęgła, gdy jest ono potrzebne, a taką tezę postawiłeś. Jak coś jest potrzebne to należy to zamontować! Natomiast nie padło ani jedno stwierdzenie mówiące o tym, że instalacja będzie działała nieprawidłowo bez sprzęgła. Opierają się wszyscy na tym, że zawsze było zalecane, że są robione instalacje na sprzęgle i działa prawidłowo.
sambor Opublikowano 11 Lutego 2017 #30 Opublikowano 11 Lutego 2017 A ile zrobiłeś instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, a tylko na pompach elektronicznych w konsekwencji czego musiałeś poprawić instalację i zamontować sprzęgło? Za każdym razem aby nie poprawiać trzeba wykonać aby nie trzeba było swojej roboty poprawiać - czyli jak trzeba to daję, jak nie to nie daję Natomiast zdarzyło się , że były istniejące instalacje, gdzie trzeba było to sprzęgło dokładać. Pomyśl jak rozwiązać sprawę z podłogówką pracującą non stop i kotłem gazowym, który w danym momencie grzeje CW.
gputowski Opublikowano 11 Lutego 2017 Autor #31 Opublikowano 11 Lutego 2017 Dzięki w końcu za konkrety. Poniżej link do przykładowego schematu i nie jest tutaj zalecane sprzęgło: https://poradnikprojektanta.pl/schemat-instalacji-co-z-kotlem-co-dwufunkcyjnym/
Gość Digitrax Opublikowano 11 Lutego 2017 #32 Opublikowano 11 Lutego 2017 Bzdurny schemat. Przy jednym obiegu jakim jest OP nie ma sensu instalacja zaworu 3D. Idiotyczne jest rozwiązanie gdzie kocioł gazowy grzeje wodę do wysokiej temperatury a zawór 3D ją obniża. Zamiast zaworu 3D taniej będzie w to miejsce wstawić sprzęgło :D i regulować temperaturę OP bezpośrednio na kotle wykorzystując pogodówkę. Kolejny błąd tego schematu to taki gdy kocioł przełącza się na grzanie CWU a pompa OP nie może przez to pobrać ciepłej wody z kotła. Kawitację mamy gwarantowaną i powolne zapowietrzanie instalacji. I do tego jeszcze dwie drabinki w łazienkach na temperaturze OP. Wydajność ich bliska zeru trudno będzie ręcznik wysuszyć :D
KubaSko Opublikowano 11 Lutego 2017 #33 Opublikowano 11 Lutego 2017 wtrace swoje dwa slowa bo tez nie jestem zwolennikiem wydawania pieniedzy tam gdzie mozna je zaoszczedzic.Sa instalacje gdzie sprzegla nie trzeba montowac jesli wszystko sobie dobrze policzymy ale nie jest tak ze wszedzie bez sprzegla damy rade.Tu jestes w bledzie. Ten schemat ktory zaproponowales jest do bani. Akurat siedze troche w junkersie znam moduly ipm i nie jest on w stanie czegos takiego wysterowac. Jak zamknie ci sie trojdrog to pompa obiegu wtornego bedzie sobie dalej pompowac i bedzie ok, ale pompa w kotle nie zatrzyma sie i co wtedy? trojdrog blokuje obieg pierwotny i masz po pompie. Podpowiem ze ipm2 ma taka glupia funkcje ze jak jest minus 10 na zewnatrz to pompa w kotle kreci 24h. Ten schemat i caly artykul robil jakis teoretyk nie praktyk. Schemat jest troche stary bo ipm2 juz zostaly zastapione innymi modulami a i kotly serii Smart dawniej nie mialy pomp elektronicznych.Pozdrawiam
gputowski Opublikowano 11 Lutego 2017 Autor #34 Opublikowano 11 Lutego 2017 Bzdurny schemat. Przy jednym obiegu jakim jest OP nie ma sensu instalacja zaworu 3D. Idiotyczne jest rozwiązanie gdzie kocioł gazowy grzeje wodę do wysokiej temperatury a zawór 3D ją obniża. Zamiast zaworu 3D taniej będzie w to miejsce wstawić sprzęgło :D i regulować temperaturę OP bezpośrednio na kotle wykorzystując pogodówkę. Kolejny błąd tego schematu to taki gdy kocioł przełącza się na grzanie CWU a pompa OP nie może przez to pobrać ciepłej wody z kotła. Kawitację mamy gwarantowaną i powolne zapowietrzanie instalacji. I do tego jeszcze dwie drabinki w łazienkach na temperaturze OP. Wydajność ich bliska zeru trudno będzie ręcznik wysuszyć :D Nie będzie kawitacji bo pompa będzie zaciągała wodę z powrotu. No chyba że zawór odetnie całkowicie powrót zaworu, ale zawory i tak mają przeciek na poziomie 2%.
Gość Digitrax Opublikowano 11 Lutego 2017 #35 Opublikowano 11 Lutego 2017 W przypadku gdy zawór 3D otwarty będzie na max z kierunku kotła a kocioł w tym czasie przełączy się na grzanie CWU to skąd pompa ma tą wodę sobie zassać ? Kawitacja wystąpi jak nic.
KubaSko Opublikowano 12 Lutego 2017 #36 Opublikowano 12 Lutego 2017 w takim przypadku to akurat automatyka wyłącza pompe podlogowa
KubaSko Opublikowano 12 Lutego 2017 #37 Opublikowano 12 Lutego 2017 chociaz bądźmy obiektywni, trzeba przyznac autorowi tematu ze w wiekszosci malych domków jednorodzinnych z prosta instalacja typu grzejniki+podlogowka mozna instalacje zrobic bez sprzegla chociaz lepiej jest je dac zwlaszcza gdy mamy wiecej niz jedno źrodlo ciepla a teraz czesto sie to zdarza.Ludzie maja gazówki,kominki,solary,kotly na paliwa stale itp. spiete razem.Bez sprzegla nie wyobrazam sobie spiac to wszystko razem (bufor tez traktyjemy jako sprzeglo). Dobrze ze mamy na forum takich buntownikow idacych pod prąd bo wtedy cos sie dzieje :)
gputowski Opublikowano 12 Lutego 2017 Autor #38 Opublikowano 12 Lutego 2017 KubaSko hehe nie buntownik tylko ciekawski. Bo są niestety instalatorzy, którzy coś montują bo montują, a nie zastanowią nad zasadą działania i faktyczną koniecznością stosowania. Ale faktycznie naświetliliście mi kilka istotnych aspektów, których nie brałem pod uwagę. Jeden z nich to stosowanie kotła gazowego, 2 obiegi: grzejnikowy i podłogowy z grupą mieszającą - na zaworze termostatycznym. Układ bez sprzęgła i bez konkretnej automatyki. Gdy kocioł gazowy się wyłączy, pompa obiegowa podłogówki stale pracuje i termostatyczny zawór mieszający nie utrzymuje stałej temperatury na zasilaniu, bo pompa zaciąga tylko wodę z powrotu z podłogówki. Gdyby było sprzęgło, pompa mogła by zaciągać jeszcze gorącą wodę z układu. A pytanie z innej beczki - czy przy wyłączonej pompie kotła gazowego i pracującej jakiejś drugiej na instalacji (brak sprzęgła) może ulec uszkodzeniu pompa kotłowa? Będzie wymuszać obieg na kotle przy stojącej pompie.
sambor Opublikowano 12 Lutego 2017 #39 Opublikowano 12 Lutego 2017 Może doprowadzić do niekontrolowanego przez automatykę przepływu wody przez kocioł , a wtedy to różnie była. Pompa w kotle na pewno się nie uszkodzi, ona po prostu puści przez siebie wodę.
KubaSko Opublikowano 12 Lutego 2017 #40 Opublikowano 12 Lutego 2017 bedzie wymuszac obieg na stojacej pompie.Nie uszkodzi kotla gazowego przynajmniej ja widzialem takie instalacje pracujace dlugie lata i bylo ok. Ale tu tez zalezy od modelu kotla gazowego bo kotly 1f maja tak ze jezeli przestaja pracowac na c.o. to zawor trojdrogowy przelacza sie w kierunku zasobnika i tak zostaje i wtedy nie ma mozliwosci zeby jakas inna pompa na instalacji wymusila obieg przez kociol. Przyklad ktory podales w praktyce malo spotykany bo do gazówek rozdzielaczy z mieszaczem termostatycznym raczej sie nie powinno stosowac, a po drugie nawet jesli by bylo sprzeglo i pompa podlogowa mialaby zassac goraca wode z uklady pierwotnego to jej nie zasie bo biedzie krazyc tylko w sprzegle, a w samym kotle gazowym to tej goracej wody bedzie pare litrow
sambor Opublikowano 12 Lutego 2017 #41 Opublikowano 12 Lutego 2017 Niektóre tańsze kotły były uruchamiane przepływem wody - czyli najpierw startowała pompa a następnie zapalał się palnik w kotle i w takim kotle wymuszenie przepływu szkodzi Jeżeli jest praca na grzanie CW to w kotłach z wbudowaną pompą strumień gorącej wody jest przełączany zaw 3-D. Teraz coraz więcej producentów ma w swoim sterowniku kotła obsługę sprzęgła, czego dawniej nie było, Czyli coś w tym jest.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.