Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Podoła Piec Sas Smart 10Kw Do Domu 250M2 ?


robkoms

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie :)

Postanowiłem założyć ten temat bo ciężko gdzieś zdobyć informacje czy ktoś wstawia małe piece do dużych domów i jak do się sprawdza w praktyce. Przeczytałem poradnik TIMONA120777 i wydaje mi się, że chcę zrobić dobrze.

 

Teraz trochę o mnie i mojej przygodzie z ekogroszkiem.

Kilka lat temu zakupiłem za duży piec do mojego domu(15kw do domu 150m2 po podłogach z garażem) z pomocą kolegów z tego  forum nauczyłem się w nim palić i już wiem, że piec nie może być przewymiarowany.

 

Po kilku latach okazało się, że muszę się wyprowadzić i oczywiście będę musiał ogrzewać nowy dom. Gazu brak, pompa ciepła za droga więc muszę pozostać przy ekogroszku :D

 

Coś o nowym domu:

- dom energooszczędny EU-40kWh/(m2*rok)

- powierzchnia po podłogach z garażem na dwa samochody 250m2 a użytkowa 200m2

- ocieplenie 20 cm na ścianach, w podłodze i na górnym stropie

- rekuperacja

Z audytu na ciepło własne wyszło, że zapotrzebowanie na co. na poziomie 6kw + 4kw na cwu.

 

Patrząc,że ostatni piec był przewymiarowany to teraz chce tego uniknąć i planuje zakup dużo mniejszego pieca czyli SAS SMART 10KW

 

Nauczony poprzednimi błędami postanowiłem przed zakupem zapytać pytanie do większych znawców tematu czy teraz nie chcę przegiąć w drugą stronę?

Wszelkie sugestie mile widziane :lol:

Opublikowano

jeśli jest miejsce to może lepiej pomyśleć o kotle na pellet z automatycznym czyszczeniem wymiennika + bufor + duży zasobnik na opał. Niewielki nakład pracy przy codziennym użytkowaniu. Skoro inwestycja przemyślana to jaki jest sens pchania się z śmierdziucha?

Opublikowano

A ja zapytam? Jakim węglem zamierzasz się ogrzewać?

Opublikowano

jakim węglem będzie palił, kiedy?

jutro się okaże że nie będzie dobrego węgla lub węgiel "dostępny" dla zjadaczy będzie kosztował 1k zł, jeśli teraz nie ma węgla lub w dużej mierze jest ze wschodu i kopalnie nawet go kupują to za jakiś czas co nas czeka?

czasy węgla i jego pochodnych nie zależnie od nazwy już minęły, nie wiadomo co będzie.

skoro @robkoms nie oszczędzał $ na nowe lokum to jaki jest sens pchania się w węgiel bez perspektyw? może się okazać że kupując śmierdziucha nie oszczędza, a traci.

Opublikowano

Zamierzam palić ekogroszkiem. A co do firmy to różnie bywa. Fakt, że ciężko kupić dobry ekogroszek a i ten średni też kosztuje 900zł z dostawą. O pelecie też myślałemale tu sprawa wygląda podobnie, dobry pelet to 1000zł a i spalić go trzeba więcej i piec droższy. Ekogroszkiem palę już 5 lat więc jakieś doświadczenie mam a co do peletu to o doświadczenia i nawet nie mam u kogo podejrzeć jak to się sprawdza.

 


Co do kotłowni to jest prawie 10m2. Myślałem też o propanie bo w tym roku była dobra cena ale instalacja z piecem 20tyś a i jak będzie się cena kształtowała w przyszłości ciężko powiedzieć

Opublikowano

A jak zadowolenie z użytkowania pieca? Sterownik łatwy w obsłudze? Czy nim można sterować przez internet? Obsługuje dwa zawory mieszające? ładnie dopala ekogroszek?

Opublikowano

Jestem z niego mega zadowolony. Sterownik multifun sprawuje się bardzo dobrze. Obsługuje dwa zawory mieszające i wszystkie pompy. Proste sterowanie przez internet gratis, pełne po wykupieniu abonamentu. Palę pierwszy sezon czarną perłą i problemów nie mam, inne ekogroszki dopiero przede mną . Na chwilę obecną spalanie 12-15 kg. doba.

Opublikowano

to faktycznie jest minus. Mój obecny piec pomieści ze 170kg. Myślę jeszcze o ogniwie eko plus 10kw bo on ma pojemność zasobnika 180kg ale obsługuje tylko jeden mieszacz wody.

Opublikowano

Myślę jeszcze o ogniwie eko plus 10kw bo on ma pojemność zasobnika 180kg ale obsługuje tylko jeden mieszacz wody.

Wg. producenta pojemność zbiornika to 180dm3 a nie 180kg.

Wchodzi do pustego zbiornika max 10 wiaderek po 15kg groszku z ręcznym upychaniem i ubijaniem.

Opublikowano

U mnie ogrzewa stary dom ocieplony w 96r. styropianem 5cm. Strop na strychu również 5cm.

Ogrzewany jest parter i 1 piętro (150m2). Piwnica i strych bez ogrzewania. Instalacja stara działająca na grawitacji, grzejniki żeliwne, żeberkowe. Dodatkowo 200 litrów bojler pionowy stojący obok kotła. Kocioł daje radę i w mrozy -20 jeszcze ma zapas mocy. W pomieszczeniach ogrzewanych temperatura 23 stopnie.

Pod tym względem nie mogę nic złego powiedzieć!

 

Natomiast ze względu na jakość wykonania i niedopracowany palnik nie mogę nikomu polecać tego kotła, sumienie mi nie pozwala.

Chyba, że ktoś lubi ryzyko i ma dryg do mechaniki i majsterkowania.

Gdy go rozebrałem po zakupie na części aby bezpiecznie i wygodnie przetransportować do kotłowni w piwnicy to zachwyt mój minął momentalnie.

Spawy zewnętrzne korpusu wyglądają jakby robiły to osoby na praktycznej nauce zawodu a nie firma z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednim sprzętem.

Nie jedne "garażówki" lepiej się prezentują. Już na początku zanim go podłączyłem musiałem poprawić kilka niedociągnięć.

 

Tak naprawdę wybrałem ten kocioł bo napaliłem się na sterownik, który umożliwiał podgląd pracy i nastawy przez internet. Tutaj też się po części zawiodłem gdyż producent sterownika zaprzestał z początkiem 2014r. wsparcia mojej wersji sterownika.

Opublikowano

Właśnie co do ogniwa to palnik mnie odstrasza. Głównie przez to, że moim zdaniem jest za duży do tego kotła. Wersja 25kw ma taki sam palnik wiec cos mi tu nie gra.

Opublikowano

Myślę ze nikt Ci nie powie żebyś brał 10kW, o tym musisz zdecydować sam.

 

U mnie 14-stka grzeje budynek jak w stopce ale utrzymuję 12-13 wewnątrz, według moich obserwacji kocioł bez problemu powinien dać radę.

Dobór 14kW przeprowadziłem w oparciu o OZC=10kW.

W najmroźniejszą dobę w tym roku (średniodobowa -21C, minimalna -25C) pracował z mocą średnią nie przekraczającą 5 kW (0.86 kg/h) a szczytowa była coś poniżej 7.5 kW (1.3 kg/h).

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.