Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logoterma W Bloku - Koszty 1gj


rav3

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak:

 

Kupiłem we wrześniu od developera mieszkanie w bloku. Blok ma własną kotłownię. Każde mieszkanie do C.O i CW ma własny wymiennik ciepła tzw. Logotermę. Każde mieszkanie ma licznik ciepła mierzący zużycie w GJ. gdy kupowałem mieszkanie developer (obecnie zarządca naszego bloku) podał mi, że 1GJ będzie kosztował 45zł.

 

Teraz po pierwszym spisaniu liczników wyliczył że jednak będzie to 120zł/1GJ. Sposób w jaki to obliczył jest według wzoru:

 

K/Z = C

 

gdzie:

K - koszty kotłowni - zużycie prądu i gazu

Z - suma GJ z liczników wszystkich mieszkań bloku

C - wyliczona cena za 1GJ

 

I teraz pytanie, czy jest to dobry sposób obliczania? Dziwi mnie i resztę członków wspólnoty tak wysoka cena - w blokach obok z identyczną kotłownią ich koszty za 1GJ są na poziomie 60-70zł.

 

Doradźcie co z tym zrobić, co sprawdzić, jak wykryć błąd w ich obliczeniach?

 

Z tego powodu niektórzy ludzie z okres wrzesień - grudzień mają po 1500zł niedopłaty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór jest jak najbardziej prawidłowy. Tylko:

1. Podwyżki cen gazu i prądu o kilkanaście procent.

2. Blok jest zapewne nowy i te koszty na początku będą zawsze wyższe ( wygrzanie mieszkań, zapewne nie wszystkie lokale zasiedlone)

3. Sami mieszkańcy nie umiejący oszczędzać ogrzewania (otwarte okna i otwarte głowice termostatyczne na maxa, nie zamykanie drzwi od klatek i okien na klatce)

Przyczyn może być jeszcze więcej. Sam developer sprzedając mieszkanie też zapewne, celowo zaniża koszty eksploatacji mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nieoszczędności czyli wypuszczania ciepła. To policzy licznik, każde mieszkanie jest opomiarowane. Pozostaje do doliczenia to co jest na klatkach schodowych i innych pomieszczeniach użytkowanych przez wszystkich lokatorów. To co zostało policzone jako zużycie nie może mieć wpływu na cenę GJ. W cen wrzucane są wszystkie śmieci jak np. straty na przesyle. Wpływ na cene moga mieć podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz doliczone koszty remontowe, przeglady itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesli macie liczniki to strasznie dziwne bo dla gazu to taka energia to ok 58zł dla ciepłowni z przesyłem to ok 66zł tylko płacic a tu 120 to chyba dwa bloki sa tym gazem ogrzewane i jeszcze jakis basen tego ciecia ogromne koszty macie muscie sprawdzic jakie jest zuzycie gazu bo pradmozecie przyjac ok 0,5kW na godzine w takiej kotłowni

 

a i jeszcze jedno a woda ciepła jak jest podgrzewana ?

 

tez tym piecem ?

 

moze płacicie za zuzycie gazu i dodatkowo za podgrzanie wody bo tu zwykle kanciarstwo jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewana jest i woda i grzejniki.

Zastanawia mnie tylko fakt, że identycznie jest w bloku obok i mają koszty o 40-45% niższe za GJ.

 

 

reaper o tym wzorze, to napisałeś "prawidłowo" biorąc to na logikę czy może masz/miałeś do czynienia z takimi wyliczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to macie napewno policzone zuzycie gazu podzielone na teoretycnza ilosc kasy na GJ i dodatkowo płacicie za podgrzanie wody ok 15zł za1m ciepłej?

zeby do tego dojsc to musicie zrobic włam do licznika gazu spisac licznik ,spisac liczniki GJ u uzytkowników i sprawdzic to samo za miesiac nie wiem ile mieszkanców i czy da sie zrobic i wspołpracowac bo do licznika gazu to prawie kasdy moze sie dostac a kanciarstwa nie lubie i tez zawsze tempie za wszelka cene bo te koszty jakie macie ustalone to prawie jakbys pradem ogrzewał

a druga sprawa to złodziejski wzor jest zastosowany bo płacicie za wszsyko pustostany klatki itp wzór powinien byc taki

koszt energi(gazu)+koszt energi (prąd)+roczne przeglady kotłowni (serwis wg umowy )=koszt 1GJ

i koniec na tym bo za kocioł zapłaciliscie kupujac mieszkanie naprawy tez sa ujete w kosztach remontowych

czyli ogolne koszty gaz ok brutto 48zł ,prad ok 2zł i umowa utrzymania kotłowni w ruchu ok 3000ł na rok dzielac to na GJ to niech da 2zł czyli ok 52zł jakis zarobek ciecia niech bedzie 56zł max i wiecej nie wyjdzie chyba ze gaz kominem wypuszcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reaper o tym wzorze, to napisałeś "prawidłowo" biorąc to na logikę czy może masz/miałeś do czynienia z takimi wyliczeniami?

 

Biorąc na logikę, wielu z nas nie bierze pod uwagę tego , że kotłownia generuje jeszcze inne koszty niż zużycie gazu i prądu. Koszty kotłowni to (jak pisali poprzednicy) poza gazem i prądem, jeszcze koszty remontów, bieżącego utrzymania. Oczywiście nie twierdzę, że developer nie jest złodziejem i do wzoru na koszt ciepła nie dopisał jeszcze "ZD" czyli zarobek developera. Na waszym miejscu zażądał bym od administratora oficjalnego rozliczenia z kosztów i wpłat od mieszkańców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok ma 52 mieszkania.

Mieszkania zaczęto oddawać do użytku od. 22.09.2008

 

Widziałem faktury za gaz i prąd i tylko to jest policzone.

 

Zużycie gazu w m3 przez piec wykazane na fakturach.

09/2008 880 m3

10/2008 1925 m3

11/2008 2691 m3

12/2008 4250 m3

 

Czy jest to "normalne" zużycie kotła dla 52 mieszkań - biorąc pod uwagę tylko 12.2008 - wtedy już prawie wszystkie mieszkania były zamieszkane.

 

Kwota faktur za prąd i gaz ok. 20 000zł

Suma GJ ze wszystkich mieszkań ok. 170

20 000zł / 170GJ = 117,50zł/GJ

 

Odczyty GJ robili nam około 22.12.2008

Osobiście udało mi się sprawdzić 17 z 52 liczników - liczniki pamiętają stan na 31.12.2008

 

Z tych 17 liczników suma wyszła mi 92GJ, podejrzewam, że problemem jest ta różnica odczytu (tydzień różnicy).

W końcu jedna trzecia liczników a wynik ponad połowa sumy z całego bloku - różnica odczytu między tym spisanym przez nich, a spisanym przeze mnie z pamięci licznika wahają się od 05 do 3,0 GJ.

 

A teraz powiedzcie mi czy dobrze rozumuję - jeśli problem jest tylko w tym odczycie, to teoretycznie przy następnym odczycie cena powinna się jakoś unormować, bo zostaną doliczone te GJ które nie zostały uwzględnione wcześniej.

 

No i jeszcze jedno pytanie czy jako wspólnota możemy jakoś wymóc na zarządcy (developerze) aby zrobił ponowny spis stanów za okres 09-12/2008 i ponownie wyliczył koszty GJ?

 

Czy przy takim ogrzewaniu piec też będzie miał swój "zbiorczy" licznik GJ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak ktos was robi i to tego bo wychodzi ze gaz jest u was po 4zł za metr gdzie dla przemysłu jest po 1,2 zł plu abonament stały roczny to wychodzi ok 1,4zł wiec bardzo trudne te obliczenia odczyt musi byc dzia kiedy jest faktura za gaz i prad do kotłowni ale prad to moze ze 500 zł namiesiac mozecie to prawie pominac czyli miesiac czasu na dokładne dane dzien odczytu licznika gazu i odczyty liczników ciepła i za miesiac to samo i wtedy na forum i sie wszstko wyliczy tylko najlepiej kogos ustawic zeby był przy odczycie licznika gazowego bo idzie tu o gruba kase

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba mieszkamy w tym samym bloku :)

 

Mi do domu przynieśli coś takiego:

 

koszty poniesione w m-cach X-XII - 22 198 PLN (gaz - 21 229pln, energia 966pln)

zużycie całego budynku - 174.970

 

Cena za 1GJ 126 pln

Zużycie miałem od października do grudnia 4.792 (?) i tutaj mam ?, bo rozpiskę dostałem razem ze zużyciem zimnej wody i w rubryce [zużycie] - jednostką jest m3

[zużycie m3]

Logoterma [ ]

ZW [ ]

 

Mieszkanie 54m2 i zaprognozowali 305pln na następne miesiące za Logoterme.

To moi rodzice w starym bloku z płyty grzeją prawie na maxa i mają mniej, a ja tu ledwie biedne 22stC. Coś tu nie gra.

 

Dodam, że blok ma 36 mieszkań - na parterach sklepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie, bo u nas wyszło 20303zł chyba i suma GJ 173,376 czy jakoś tak i u nas są 52 mieszkania.

A jeśli jesteś z pod Zielonej Góry to chyba się domyślam z którego bloku :-)

 

Nasza sprawa już prawie obiła się o Urząd Regulacji Energetyki czy jakoś tak i developer prawie się przyznał, że te wyliczenia są złe i ma je zrobić jeszcze raz, jeśli mu wyjdzie taka sama kwota jak wcześniej, to cóż... trzeba będzie się dopominać swego przez odpowiednie instytucje, zaczną się kontrole u developera i na pewno mu to na dobre nie wyjdzie.

 

Jeśli jesteś z pod ZG to wyciągnij faktury od developera i daj znać jak je będziesz miał, chętnie zobaczę co u was wypisują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie w moje sprawie zostało ustalone tyle, że:

- cena 120zł jest około dwukrotnie za duża

- zużycie 5000m3/miesiąc dla takiego bloku jak mój to norma

Więc wnioski mam takie, że albo zostały źle zrobione odczyty albo instalacja C.O. jest źle zrobiona lub niewyregulowana, skoro wychodzi na to, że cena jest 2 razy większa niż powinna być, to jest ok 50% strat ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Mam problem. Wynajmuje mieszkanie i postanowilem sie wyprowadzic. wlasciciel zazadal zaplaty rachunkow na podstawie jego wyliczen.

Zuzycie cieplej wody :

 

WODA CIEPLA

stan licznika 30.11.2009 47m/3

10.05.2010 67m/3

==>20m/3

12.2009 16.47

01 16.47

02. 24.05

03. 24.05

04. 24.05

05. 24.05 ==> 129.14 za 8 m/3

DO zaplaty: 12m/3 x 14.40= 172, 80 zl

 

CO w GJ i w okresie od 01.01.10 do 10.05.10 zuzylem 77.73 GJ...

stan licznika 31.12.2009 148.47 GJ

10.05.2010 219,209 GJ

Po odliczeniu roznicy pomnozeniu prze cene 1gj (49.66 zl) wyszlo 3512, 45 zl.... Oprocz tego w czynszu do spoldzielni place 136 zl co miesiac CO. Wlasciciel odjal 136x5 ( z pieciu miesiecy, w jednym z miesiecy ogrzewanie w czynszu wynosilo 107) od tych 3512,45 zl i wyszlo do zaplaty 2861,45zl...za niecale 5 mieciecy....

Jak dla mnie to ogromna suma... (jesli chodzi o ogrzewanie) i nie wiem czy to jest prawidlowe wyliczenie, czy nie jest zbyt proste....

Prosze o pomoc bo nie znam sie za bardzo na tych wszystkich obliczeniach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd znasz cenę 1GJ ?

 

Jeśli płacisz co miesiąc 120zł to pewnie płacisz jakąś zaliczkę, a jeśli masz konkretną cenę GJ to powinieneś płacić co miesiąc według licznika.

Jeśli płacisz zaliczki, to koszt 1GJ może zostać wyliczony dopiero po pełnym cyklu rozliczeniowym ogrzewania, który trwa zazwyczaj rok

 

Pytanie zasadnicze, czy masz jeden licznik ciepła dla całego mieszkania, czy masz mierniki na każdym grzejniku? Jeśli piszesz o kosztach ciepłej wody, to podejrzewam, że nie masz tzw. logotermy...

 

Ile metrów ma to mieszkanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziekuje za odpowiedz. Wlasciciel przyszedl i oznajmil cene 1GJ (info ze spoldzielni). Jest jeden licznik ciepla na klatce dla kazdego mieszkania osobny. Na grzejnikach nic nie ma. Zatem pozostaje zuzycie widoczne na liczniku.

Mieszkanie ma 52m2. Jest to mieszkanie z masa okien, znajdujace sie na narozniku... nie wiem czy to sie jakos liczy....

 

Dzieki za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszkanie 55m2 w nowym budownictwie i przez ponad 1,5 roku zużyłem 23GJ - ogrzewanie plus grzanie zimnej wody.

 

Jeśli spisałeś liczniki razem z właścicielem przed wynajmem i po wynajmie i tyle wskazują, to albo rzeczywiście tyle zużyłeś GJ, grzejąc na maksa przy otwartych oknach :-) albo ten licznik jest nie halo. Najprościej spytać jeszcze jakiegoś sąsiada ile mu wychodzi GJ rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.