Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Adaptacja Instalacji Gazowej


MartynaD

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie.  Mieszkam w domku wolnostojacym we Wloszech.  Do tej pory do ogrzewania domu i wody uzytkowej uzywalismy kotla gazowego ulokowanego w kuchni. Jednak ze wzgledu na wysoka cene gazu i tego, ze piec juz konczy swoj zywot zdecydowalismy sie na zakup kotla na pellet. Ogrzewanie weglem, groszkami i innymi tego typami paliwa nie wchodzi w gre, gdyz w tym kraju sa one niedozwolone. Wybor padl na piec z podajnikiem kostrzewy twin bio, gdyz mozna w nim dodatkowo palic drewnem. Jak sie domyslam do calego ustrojstwa trzeba bedzie dokupic bojler. Czy 120-140L wystarczy dla rodziny 2+1? Ale pytanie zasadnicze brzmi: jak podlaczyc piec do istniejacej juz instalacji? Kociol ma stac w piwnicy. Rodzielacz zlokalizowalismy przy podlodze w kuchni. Czy mozna PEXem podpiac sie do instalacji metalowej? Co bedzie nam potrzebne procz pieca i bojlera?

Z gory dziekuje za rady i prosze za wyrozumialosc dla laikow. Wierze, ze z Waszymi radami uda nam sie podlaczyc wszystko samodzielnie :)

Goraco pozdrawiam :)

Opublikowano

Wpadnie Sambor i wszystko wyjaśni; kocioł na pelet ma swoje wymagania :-). Z kotła oczywiście tylko metal (miedź lub stal, ale we Włoszech na 99% cu), kompletny zestaw zabezpieczeń w zależności od tego jaki montaż dopuszcza producent, choć jeśli dobrze pamiętam to jeśli kupiliście kocioł w Polsce, po montażu we Włoszech gwarancji tak czy siak nie ma.

 

Wrzuć zdjęcia tego co tam macie na miejscu.

Opublikowano

Trzeba wybrać sposób montażu kotła tzn.czy w obiegu otwartym czy zamkniętym.Montaż w obiegu otwartym wiąże się z koniecznością usytuowania naczynia wyrównawczego w najwyższym punkcie instalacji i poprowadzenia do niego dwóch rur Cu 28 lub stal 1" Istnieje też możliwość zainstalowania kotła w obiegu otwartym przy pomocy wymiennika płytowego wtedy naczynie może być w piwnicy.Kolejna opcja to montaż kotła w układzie zamkniętym tu producent musi dopuszczać montaż swojego kotła w układzie zamkniętym oraz konieczne są zabezpieczenia w postaci :zaworu bezpieczeństwa,naczynia przeponowego,urządzenia do schaładzania kotła w razie "w"czyli wężownicy schładzającej lub zaworu schładzającego dwufunkcyjnego typu DBV.Zasobnik 140-150 powinien wystarczyć

Opublikowano

Dziekuje za odpowiedzi. Po glebszej lekturze tematow na forum (az glowa puchnie ;) ) zdecydowalismy sie na uklad otwarty.

Hm, jesli wszystko ma byc w miedzi, pojawi sie problem ze spawaniem tego. Maz spawac potrafi ale z miedzia nie ma dosiwiadczenia. Najwyzej do tego trzeba bedzie zawolac jakiegos specjaliste...

Co do gwarancji, jestem tego swiadoma. Jednak cena takiego pieca jest tak wysoka, ze bardziej oplaca mi sie sciagnac z rodzimych stron.

 

Tematem dyskusyjnym pozostaje jeszcze dobor mocy kotla. Dom duzy nie jest ale nie jest to nowe budownictwo. Nie ma ocieplenia, ramy okien sa aluminiowe, stare grzejniki... Faktem jest, ze temp ponizej -7  w nocy jeszcze nie uswiadczylismy. Dom posiadamy dopiero od roku takze, wszystkie remonty jeszcze przed nami, z czasem z pewnoscia jakos go "uszczelnimy". Powierzchnia do ogrzania wynosi +- 95m2 dlatego wg wszelkich wyliczen w zupelnosci wystarczy nam 12kW, jednak skoro mamy ogrzewac jeszcze cwu maz upiera sie, ze musi byc 16kW

Opublikowano

Ja bym radził 12kW Biawara, a miedź w instalacji się lutuje, to czynność do wykonania przez każdego majsterkowicza.

Za duży kocioł na pellet to kłopot - smoła i sadza.

Sterownik pozwala na grzanie ciepłej wody razem z grzejnikami lub osobno - wtedy moc kotła może być jest mniejsza  - to nie gaz, gdzie kocioł o większej mocy nie sprawia problemów- przy pellecie przewymiarowanie kotła jest dużym problemem.

Opublikowano

Troszku niefajnie że grzejniki alu bo "gryzą" się z miedzią.Istnieje też możliwość zaprasowania miedzi ale trzeba mieć do tego odpowiednią maszynę(może można pożyczyć?)ale kształtki do tego systemu nie są tanie,tyle że się "samo" robi ;)

Opublikowano

Jak można pożyczyć praskę to można też robić w stali - cena nawet mniejsza.

Miedź nie powinna się "gryźć" z grzejnikami - po pierwsze inst starsza , czyli pokryta warstwą osadów, a ponadto grzejniki współpracowały z kotle gazowym a w nim jest ścieżka wodna wykonana z miedzi.

Ponadto wg norm europejskich  EN  442-2  grzejnik alu są wykonywane ze stopu aluminium, krzemu z dodatkiem miedzi- odpornego na wpływ korozji elekrochemicznej

Opublikowano

Patrzylam na te kotly Biawara, ale u tych pelletowych nie ma dodatkowego rusztu na drewno na czym tez mi zalezy. Sambor, zauwazylam w wielu Twoich wypowiedziach duza niechec do Kostrzewy, czym jest to spowodowane? Ja mialam stycznosc tylko z jednym kotlem kostrzewy, co prawda weglowym i bylam z niego zadowolona, sluzy nam w Polsce juz chyba 8 lat.

 

Moglibyscie prosze rzucic okiem na schemat podlaczenia, bede wdzieczna za wszelkie wskazowki i postaramy sie w rzeczywistosci zrobic prostrze rurki :)

 

15996043_1205508269524735_986405105_n.pn

Opublikowano

To stare dzieje, z tymi Kostrzewami miałem kilka razy do czynienia i nie wyszło jak trzeba , więc teraz ich nie polecam.

Są inne dużo lepsze.

Więc co miałem ci polecić gniota, z którym będzie problem.

A ruszt awaryjny do drewna to zabawka dla małych dzieci - popalisz przez godzinę to ci przejdzie.

Opublikowano

Rusztem awaryjnym nie ma co sobie zawracac glowy - nie wygrzejesz tym paleniem zbytnio domu a druga sprawa, ze jak puscicie kociol na pelecie i bedzie sobie smigal w automacie to zapewne nikomu nawet nie bedzie sie chcialo go wygaszac i bawic sie w przepalanie drewna na ruszcie. Schemat bardzo zly, zawor 4d to niepotrzebny klopot i bedziecie zalowac jego montazu jak 90% userow na forum.

 

Albo 3d mieszajacy na powrocie albo najzwyklejszg 3d termostatyczny, co by nie bylo potrzeby bawienia sie w nastawy na mieszajacym. Oczywiscie na drodze do zbiornika przelewowego zadnych zaworow i innej armatury odcinajacej, rura o przekroju 1 cal (cu fi 28).

 

Ktorys z kolegow zapewne zaraz wrzuci schemat, bo niestety moj super smartfon nie bardzo daje sobie z tym rade.

Opublikowano

Tak, VTC 60C. ale nie wiem dlaczego chcecie iść w układ otwarty - nie będzie można z kotła gazowego korzystać 

A dużo prościej wstawić naczynie przeponowe i grupę bezpieczeństwa niż bawić się z naczyniem przelewowym i rurą wzbiorczą.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.