Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca Do Małej Kotłowni


GSroczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

 

Mam problem z doborem pieca do mojej kotłowni. Jej wymiary nie pozwalają na duże pole manewru, ponieważ była ona zaprojektowana pod kocioł gazowy. Niestety gazu w mojej okolicy nie ma, więc ten sposób ogrzewania odpada.

 

Od wlotu do komina do przeciwległej ściany mam tylko 140cm, więc chcąc umieścić kocioł bezpośrednio do komina bez żadnych kolanek potrzebuję dość "płytkiego" kotła, żebym miał możliwość swobodnie otworzyć drzwiczki i w nim rozpalić. Ustawienie pieca prostopadle do komina spowoduje że będzie on stał w przejściu z garażu do wiatrołapu co nie bardzo mi odpowiada.

 

Dodam że w grę nie wchodzi piec z podajnikiem tylko tradycyjny zasypowy, gdyż nie chce być ograniczony tylko przez jeden rodzaj paliwa. 

 

Szukając ofert producentów wybrałem trzy kotły:

 

Defro Econo 18 KW

Kamen Premium 19 KW

Heiztechnik HT 20 KW

 

Mam prośbę do użytkowników ww kotłów o podzielenie się swoimi opiniami i spostrzeżeniami związanymi z użytkowaniem tych pieców, gdyż ciężko coś konkretnego znaleźć w sieci a większość opinii pochodzi sprzed kilku lat.

Opublikowano

Może najpierw podziel się z nami jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło i może zrób jakieś zdjęcie z dokładnymi wymiarami to będzie nam łatwiej.

Jak wybierasz kocioł na oko to wylicz sobie zapotrzebowanie na stronie:

http://cieplowlasciwie.pl/

i podaj nam link do wyników to skonsultujemy wszystko za i przeciw.

A i najważniejsze podaj jakim opałem będziesz głównie opalał kocioł czy głównie będzie to węgiel czy miał czy drewno.

Po prostu podaj nam jak najwięcej informacji.

Opublikowano

Wynik z podanej strony 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ueq

 

W planach budynku mam policzone zapotrzebowanie 10,7KW i piec z przedziału 17-23KW

 

Jeśli chodzi o podstawowy opał to będzie to węgiel (orzech) i drzewo twarde (głównie buk).

 

Dodam jeszcze że na prawie całym dole mam położone ogrzewanie podłogowe a na poddaszu tylko na korytarzu i w łazience.

 

Poniżej przybliżone wymiary mojej kotłowni.

Dok1.pdf

Opublikowano

Faktycznie będziesz wodę ciepłą  na użytek  grzał kotłem zasypowym? 

Opublikowano

Skoro masz zapotrzebowanie 10-11 kW + CWU to nie szukaj kotła 20 kW, tylko 15kW MAX!!

 

Piec 23kW z projektu to pewnie piec gazowy, tam się to jakoś inaczej liczy.

 

Poszukaj, czy masz w okolicy jakąś małą firmę produkującą kotły - często takie firemki są w stanie zrobić kocioł "na wymiar". Tylko warto dotrzeć do użytkowników takich kotłów rzemieślniczych i zapytać, jak się sprawują w praktyce. Piszę z doświadczenia - sam mam kocioł lokalnego producenta "uszyty na miarę" (a że teraz bym mierzył inaczej i wziął mniejszy kociołek z innym palnikiem, to już nie producenta wina, tylko mojej niewiedzy ;)  )

 

Wodę możesz grzać (głównie latem) inaczej - przez solary, czy pompę ciepła - ale zimą chyba jednak z kotła niejako "przy okazji" grzania chaty?

Opublikowano

W tym roku miałem podobny problem do twojego - musiałem wymienić kocioł co.o. ( stary zaczoł przeciekać) a kotłownie mam  równiez bardzo małą.Po  2-3 tyg wertowania forum - zdecydowałem się na kociołek Setlans AIR 12 kW z fabryczną kierownicą powietrza (KPW) - jest  raczej wysoki niż głęboki oraz  w miarę wąski i do mojej małej kotłowni wpasował sie idealnie - tutaj masz zresztą wymiary -  http://photos05.redcart.pl/templates/images/description/11277/Image/setlans/tabelka_air.jpg .  Palę w nim oczywiście od góry  .Robiłem próby z węglem ,drzewem oraz owsem pomieszanym z  drewnem (na specjalnym drobnym ruszcie)  z  bardzo dobrymi efektami a stałopalność w w/w kolejności to około 10-12 godzin, 4 godziny, 5-6 godzin. Łatwo się  go czyści (wyczystka z przodu kotła) , ma możliwość odwrócenia kierunku zamykania drzwiczek. Palę na miarkowniku mechanicznym (regulus) . Jako ze kociołek posiada ruszta wodne bałem się niedopałow  ale na szczęscie  każdy rodzaj paliwa spala się doszczętnie ( dodam że mam  bardzo dobry ciąg kominowy i może dlatego).

Opublikowano

Może coś pomoże  http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-zasypowe  . Ciężko znaleźć  użytkowników podanych przez Ciebie kotłów ,ponieważ są niemodne. Wujek Google pozostaje. Ze swojej strony napiszę, że jeżeli w miarę dobrze obliczyłeś zapotrzebowanie i zależy tobie  na oszczędności oraz trochę na  ekologi  bierz kocioł  raczej dobrany mocą. Wg twoich wyliczeń powinieneś brać 11-15KW .  Spojrzyj jeszcze na  kocioł STROPUVA S20 - 20kW bardzo wąski 56 cm jednak wysoki 190- 210.  

 
Opublikowano

Mam jeszcze prośbę.

 

Proszę wypowiedzcie się jeszcze co myślicie o takim podłączenia pieca do komina. Będę wdzięczny za wszystkie opinie, wskazówki i sugestie.

 

Dodam że biorę jeszcze pod uwagę piece

  • Stalmark Juhas 
  • Setlans K

Dok2.pdf

Opublikowano

A dlaczego Setlans K, a nie Setlans Air?

Patrz post kol. kolsek345.

Był już "serial" o Defro Optima Komfort, w którym "stasiu" żałował, że nie kupił Setlansa Air.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-28?do=findComment&comment=264824

Opublikowano

Będziesz palił od dołu?

Opublikowano

Zawsze możesz ją doinformować :D

 

Opublikowano

Ja mam defro delta niski jest na 97 długi na 108 szeroki 64 cm mówie o 12 kw po ponad tygodniu użytkowania jestem zadowolony nie smoli sie piec, nawet pale nim mułem i jest mniejsze spalanie w porównaniu z poprzednim kotłem, pod warunkiem że będziesz palił odgórnie . Defro delta 16 kw ma wymiary szer.64cz , głęb.109cm , wys107 przekruj komina 14x14 wys komina 6m.

http://www.defro.pl/p,68,delta.html

albo z komputerkiem http://www.defro.pl/p,69,delta-plus.html

Gość witek1234
Opublikowano

Ja bym wybrał Defro delta plus,fajne rozwiązanie tego napowietrzania zasypu. Miałbym rozwiązane spalenie miału.

Opublikowano

Witam, jaki piec zasypowy polecilibyście na ogrzenie domu wolnostojącego o powierzchni 110m2 a powierzchni kotłowni 2m x 2,5m ? mam problem z doborem bo albo za duzy albo za malo mocy grzewczej oferuje ..

Opublikowano

Do Tomcio10 podaj coś więcej bo piec piecowi nie równy na początek czym będziesz ogrzewał głównie czy to węgiel drewno czy miał bo to ważne, następnie najlepiej co do mocy kotła zrób sobie audyt chociażby na stronie http://cieplowlasciwie.pl/ wyjdzie Ci ile potrzebujesz i wklej linka to coś doradzimy. Dalej jaki komin przekrój wysokość może znasz ciąg. Ogólnie z zasypowych najlepszą konstrukcją jest kocioł dolnego spalania. Tu masz co nieco o kotłach http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-dolnego-spalania i dużo więcej na http://czysteogrzewanie.pl/

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.