Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie Komina


bossi11

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam wkład kwaso-żaro odporny ,mam pytanie jaką polecacie szczotkę do czyszczenia z kwa sówki czy może plastik jakie jest wasze doświadczenie. 

Opublikowano

Tylko plastikową a nie metalową.

Opublikowano

ale mi o zwykłą metalową nie chodzi tylko z kwasówki szczotkę

Opublikowano

Jak masz smołę w tym wkładzie to musisz mieć szczotkę stalową nierdzewną a jak tylko sypką sadzę czy pył to szczotkę plastikową. Plastikową czyścisz jak w kotle się nie pali.

Opublikowano

Wydaje mi się, że czyszczenie szczotką stalową, nawet nierdzewną, może porysować wkład i zardzewieje szybciej.

Opublikowano

A ja całe życie myślałem ; że ta rura jest nierdzewna na całej grubości płaszcza. Jutro jak będzie słońce wstawię fotki utylizatora wykonanego ze stali rurociągowej z kominem nierdzewnym .poz. Hermogenes

Opublikowano

Mam przy samochodzie orurowanie niby nierdzewne a miejscami coś rdzewieje. Może trzeba by ją nazwać trudnordzewną.

Opublikowano

To znaczy, że stal ta może być porysowana ? Czyżby błędnie zakazałem kominiarzowi czyścić szczotką stalową .?Specjalnie kupiłem szczotkę z tworzywa sztucznego i tym czyści.

Opublikowano

Spotkałem się z taka opinią ( sprzedawcy zlewów) , że stal czarna jak znajdzie się na stali nierdzewnej to bardzo szybko koroduje i może powodować również lokalnie przyśpieszona korozję stali nierdzewnej.

Taka szczotka z czarnej stali może właśnie pozostawić taki ślad na stali nierdzewnej wkładu kominowego, tak to rozumiem. 

Inna sprawa to,że podobnie jak w stalach zwykłych które są różnej jakości i podatności na korozję tak i w stalach nierdzewnych pewnie to samo występuje. A w wielu wypadkach decyduje cena stąd później różne "cuda".

Tu cytat ze strony http://www.stalenierdzewne.pl/porady-ekperta/korozja-połączenia-skręcanego-stali-czarnej-z-nierdzewną

"Rdza powstała w procesie korozyjnym może także zanieczyścić powierzchnię elementów tworząc nacieki i przyspieszyć ich korozję wżerową. Dlatego ważne jest by do łączenia elementów ze stali nierdzewnych stosować elementy złączne również ze stali nierdzewnych."

Opublikowano

A widzisz teraz wiem dlaczego utylizator zrobiony z czarnej blachy gr 4--5 mm przerdzewiał w nic ,a kominek o gr 0,5 mm cały,Śruby łączące wymieniam średnio co 2 lata .Nacieki jakieś w stronę komina występują ale tylko o wpływie estetycznym .poz .Hermogenes

 

Kładłem to na barki elektrodyfuzji .

Opublikowano

Najgorsza jest korozja na styku żeliwa i stali nierdzewnej  - wżery prawie 1mm/rok a stosowanie żeliwnych  czarnych złączek to częsty błąd przy montażu bojlerów.

Podobnie na styku stali czarnej ze stalą nierdzewną / kwasoodporną też powstają ogniska korozji.

Z dużym zainteresowaniem czekam na awarie nowego kotła SAS-a gdzie elementy ze stali nierdzewnej są stosowane.

 

Dawno . dawno temu jak montowałem kocioł gazowy Alfa  prod ACV to instrukcji był nakaż stosowania złączek z mosiądzu lub brązu,

Oczywiście kocioł po za obudową zewn był cały z nierdzewki.

Opublikowano

To czym czyścić komin ze stali żaroodpornej i kwasoodpirnej ? odpowie ktoś definitywnie ?

Opublikowano

Mam taką szczotkę plastikową fi 20cm , której "druty" są sztywniejsze od niejednej drucianej.

Opublikowano

Właściwości nierdzewne stali poza jej składem chemicznym zależą od stanu wierzchniej warstwy narażonej na korozję. Mówiąc wprost im bardziej szorstka powierzchnia tym bardziej narażona na korozję, stąd np rdzewienie u kolegi miejscowo orurowania w samochodzie które poprostu dostało parę razy kamieniami. Wiadomo, że nawet najlepiej wypolerowana nierdzewka jest w pewnym stopniu szorstka i dlatego każdy kontakt stali nierdzewnej ze stalą czarną powoduje jej zanieczyszczenie i w konsekwencji przyspieszoną korozję i tu dochodzimy do sedna sprawy dlaczego nie powinno się czyścić komina druciakiem obojętnie czy czarnym czy nierdzewnym. Plastik nawet jeżeli będzie bardziej sztywny od drutu nie zrobi kuku kominowi.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Stal, która nie rdzewieje nie istnieje. Każda stal, nawet ta nazywana "nierdzewną" rdzewieje. Ochrona stali nazywanej nierdzewną przed korozją polega na tym, że wierzchnia warstwa takiej stali pokrywa się cienką warstwą ochronną tlenków tzw. warstwą pasywacyjną. Warstwa tych tlenków posiada bardzo wysoką odporność na korozję i wytwarza się samoistnie na skutek kontaktu z tlenem zawartym w powietrzu. W zależności od składu stopowego takiej stali, różne jest tempo tworzenia się takiej warstwy ochronnej. Od kilku godzin do kilkunastu dni. uszkodzenie takiej warstwy ochronnej i natychmiastowe narażenie jej na czynniki korozyjne (tlen + woda + sole) może doprowadzić do postępującej korozji.

Warstwę ochronną można także wytworzyć w przyspieszonym tempie przy użyciu specjalnych żeli zawierających mieszaninę kwasów.

 

Kolejną sprawą jest uszkodzenie warstwy stali nierdzewnej zwykłą stalą węglową, która nie posiada właściwości pasywacyjnych. Podczas tarcia mikroskopijne odłamki stali węglowej wbijają się w stal nierdzewną, przerywając jej warstwę ochronną. Jednocześnie taki fragment stali węglowej uniemożliwia na dostęp tlenu i odtworzenie warstwy pasywacyjnej. Ponieważ stal węglowa podatna jest na korozję to jak nadarzą się odpowiednie warunki (tlen + woda) to zaczyna korodować. Korozja dalej postępuje aż do stali nierdzewnej. Nierzadko postępuje, aż do perforacji blachy nierdzewnej.

Dlatego też do obróbki stali nierdzewnych nie powinno się stosować narzędzi ze stali węglowych, a kominy czyścić tylko i wyłącznie szczotkami z plastiku, które nie zarysowują powierzchni.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.