Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki Alu


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Miedź i alumium mają rożne potencjały elektryczne podobno na tyle duże że wystapi w obecnosci wody (elektrolit) zjawisko ogniwa (baterji) zdaje się że aluminium zacznie się rozpuszczac i osadzać na miedzi (albo odwrotnie dokładnie nie pamietam).

 

Można stosować specjalne inhibitory, słyszałem też że niby produkują specjalną odmianę aliminium w którym ten efekt nie zachodzi - podejrzewam że jest to raczej chwit markietingowy. Można też stosować specjalme łączniki między miedzią a aluminium (plastikowe) bardzo osłabia proces

 

Jeżeli woda będzie goraca można też zaobserwować zjawisko elektrolizy powstanie wodór który bedzie zapowietrzał grzejniki. (jak odkrecimy odpowietrznik gaz jest palny).

 

Jednak proces rozpuszczania aluminium jest zazwyczaj bardzo powolny znam przypadek poprawnej pracy przez 6 lat i dalej pracuje.

 

Decyzja należy do ciebie. Pamiętaj też że jeśli maz typowe grzejniki łatwo jest je w przyszłości wymienić na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Użytkuję taką instalację od 11 lat i nic się nie dzieje, miałem podobne obawy jak ty.

Nic się nie zapowietrza a tym bardziej nie wydziela wodór! Trzy lata temu dokładałem dodatkowe żeberka do

grzejników i nie zauważyłem nic niepokojącego.

Wszystko działa tak jak na początku, możesz śmiało to łączyc ale oczywiście decyzja należy do ciebie.

 

Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki są co prawda aluminiowe ale maja dodatki które powodują, że aluminium jest tylko w niewielkim stopniu narażone na korozje elektrolityczną, powinny pracować długo. Bardziej obawiałbym się o miedź. Ale i tutaj na c.o. zjawisko elektrolizy zachodzi w niewielkim stopniu. Należy pamiętać , że woda gdy nie jest często wymieniana po pewnym czasie jest jak destylowana składniki chemiczne poprzez stały obieg i temperaturę zostają wytrącone z wody i osiadają w instalacji (kocioł i filtry , grzejniki) woda przestaje być elektrolitem. Gorzej przy ciepłej wodzie zwłaszcza cyrkulacji tam woda potrafi bardzo szybko uszkodzić instalację gdyż ciągła wymiana wody powoduje, że jest ona doskonałym elektrolitem i nośnikiem potencjału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym zauważyć tu jedną rzecz: ogniwo tworzy się zawsze NA STYKU metali, w rozpatrywanym przypadku w instalacjach miedzi i aluminium. Czyli: grzejniki aluminiowe mają aluminiowe łączki a miedź ma miedziane gwinty. Jednak w instalacjach występują łączki pośrednie w postaci mosiądzu i brązu ( łączki z gwintem do miedzi ) a w grzejnikach aluminiowych łączki są stalowe ( nie we wszystkich typach grzejników aluminiowych ) tworzące dystanse pomiędzy tymi dwoma tak reagującymi metalami. W ten sposób ryzyko korozji elektrolitycznej jest minimalne; wręcz sprowadzone do zera. Problem tego rodzaju korozji zdaje się być mocno wyolbrzymiony. Instalacje z aluminiowymi grzejnikami i miedzianymi rurami funkcjonują po kilkanaście lat bez najmniejszej awarii i bez wydzielania się wodoru. A jeśli ktoś chce faktycznie zadbać o jakość wody w instalacji i naprawdę zminimalizować ryzyko korozji wewnątrz niech stosuje odpowiednie i nie oszczędzane średnice rur w instalacji a po jej wykonaniu porządnie kilkakrotnie wypłucze instalację z chemikaliów użytych do jej łączenia. A dla tych, którym problem korozji elektrolitycznej nie pozwala spokojnie spać w nocy polecam odpowiednie preparaty do jej zabezpieczenia.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wodociągowa również jest nośnikiem energii. A jako przykład podam w węźle montowane przez jakiś czas były pochwy aluminiowe do termometrów na ciepłej wodzie z cyrkulacją. Po niecałym roku od zamontowania pochwy rozpuściły się i doszło do zalania węzła. Zresztą sami producenci i dystrybutorzy rur zwracają uwagę na prawidłowy montaż instalacji. Mniejsze zło prawie żadne na c.o. , dość duże na c.w.u. zwłaszcza jeśli woda krąży poprzez cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Masz rację, jednak o jakich wartościach przepływu i objętościach mówimy? W bardzo rozbudowanej instalacji c.o. wykonanej dodatkowo w systemie grawitacyjnym mieści się góra 500 - 600 l wody krążącej w obiegu z niewielkimi uzupełnieniami. W instalacjach nowoczesnych z rurami miedzianymi i aluminiowymi grzejnikami mieści się 100 - 200 litrów wody. A rok w węźle c.w.u. dodatkowo z cyrkulacją to dziesiątki i setki tysięcy m3 wody. Więc moim zdaniem to porównanie nie ma bardzo zastosowania i domowych instalacjach c.o.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ytając dokładniej zauważyłbyś, ze jeśli chodzi o centralne ogrzewanie to napisałem , że zagrożenie jest niewielkie lub prawie żadne. Bardziej chodzi tu o ciepłą wodę. Najwięcej zależy od samej wody jaką podają wodociągi oraz od wykonania instalacji. nie generalizowałem , że tak jest zawsze ale istnieje niebezpieczeństwo z którym należy się liczyć i jeśli można coś wykonać z pewniejszych materiałów należy to zrobić w ramach rozsądku i kosztów. Zwłaszcza tam gdzie utrudniony jest dostęp lub nawet tego dostępu niema lub użytkownik przebywa rzadko lub niecodziennie. Awaria w takim przypadku może być kosztowna nie ze względu na instalacje ale na inny dobytek który przy tej okazji może ulec zniszczeniu. Czyli mówiąc inaczej, jeśli istnieje zagrożenie należy o tym poinformować przyszłego użytkownika i jak w takim przypadku ma się zachować. Przecież nie każdy zna instalacje tak jak my. My podpowiadając coś bierzemy na siebie odpowiedzialność za skutki jeśli jest to nawet tylko odpowiedzialność moralna. Gdyby Ci którzy tutaj zadaj pytania znali się na tym to pytań tych by nie było.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie denerwuj się. Staram się uważnie czytać. Pisaliśmy o instalacjach grzewczych a Ty wtrąciłeś o tym co się działo na cieplej wodzie użytkowej wspomaganej cyrkulacją. I zwróciłem na to uwagę i zapewniam że nie miałem zamiaru zdyskredytować Ciebie i Twojej wiedzy w temacie.

 

Jeśli uraziłem - przepraszam.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

hmmm tak się naczytałem o tych instalacjach miedzianych i aluminiowych grzejnikach bo właśnie takie mam zamiar montować u siebie.

Czytam i widzę pełno za i przeciw takim połączeniom. Sam już nie wiem co robić...

 

Ale zastanawia mnie jedno skoro miedź "gryzie" się z aluminium na połączeniach a ja zastosuje w tych miejscach (grzejnik - instalacja) zawory zasilające oraz odcinające, które wykonane są z mosiądzu takiego ryzyka nie powinno być ?

 

Czytałem także, że są grzejniki aluminiowe przystosowane do instalacji miedzianych o których piszą sami producenci. Może więc kiedyś były (lub nadal jeszcze są) grzejniki, które się "gryzły", ale skoro sami producenci w produkowanych obecnie grzejnikach (o których czytałem na kilku stronach producentów) sami piszą, że mogą współpracować w instalacjach miedzianych to chyba mogą.. ?

Może są one wykonywane z innych stopów niżeli te, które kiedyś komuś tam się "gryzły".. ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki obecnie produkowane nie są z czystego aluminium.

Tu krótka charakterystyka:

Aluminium to podstawowy materiał do produkcji grzejników członowych. Grzejniki tego typu to połączone w jedną całość człony (żebra), odlewane metodą ciśnieniową. Materiał z jakiego są wykonane jest stopem aluminium, krzemu i miedzi. Dzięki zastosowaniu tych dodatków, aluminium staje się mniej podatne na odkształcenia i zwiększa się trwałość grzejnika. Ze względów estetycznych, dla ochrony antykorozyjnej i zwiększenia odporności w grzejnikach aluminiowych stosuje się powłoki lakierowane lub anodowane.

Lakiery (standardowym kolorem jest biały), dla uzyskania odpowiedniej trwałości powłoki grzejnika, nakłada się i utwardza w trzech etapach: naniesiony lakier zostaje pomalowany metodą proszkową, następnie cały grzejnik jest wypalany w specjalnym piecu. Taka technologia produkcji zapewnia wysoką trwałość, gładkość i odpowiednią estetykę powłoki. Anodowanie polega z kolei na pokryciu grzejnika ,techniką elektrolityczną, powłoką ochronną w kolorze metalu np. aluminium lub złoto. Tak jak inne typy grzejników, w zależności od zastosowanej konstrukcji, grzejniki aluminiowe mogą emitować ciepło na zasadzie promieniowania lub konwekcji, ewentualnie poprzez połączenie obu sposobów emisji, przykładowo: zastosowanie w grzejnikach typu promiennego specjalnie wyprofilowanych elementów wlotowych i wylotowych wymuszających dodatkowy obieg powietrza.

Aluminium jako metal charakteryzuje się małą gęstością i dużą przewodnością cieplną, dzięki czemu wykonane z niego grzejniki są wydajne oraz lekkie i łatwe w montażu. Nadają się do zamontowania na większości ścian, niezależnie od sposobu wykończenia powierzchni. Moc cieplna jednego członu grzejnika aluminiowego to wielkość rzędu 150 W.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania grzejników w instalacjach wykonanych z miedzi, gdy zastosowany w obiegu grzewczym czynnik, spełnia wytyczne normy PN-93/C-04607.

Ubytki wody, zgodnie z wymaganiami normy PN-93/C-04607, nie powinny przekraczać rocznie 5% pojemności instalacji. Zamknięte instalacje centralnego ogrzewania mogą być wykonane z rur miedzianych, z tworzywa sztucznego z barierą antydyfuzyjną lub z rur stalowych czarnych. Ubytki wody w tych instalacjach, zgodnie z wymaganiami normy PN-93/C-04607, powinny być jak najmniejsze i nie mogą przekraczać 10% pojemności instalacji rocznie. Otwarte instalacje centralnego ogrzewania mogą być wykonane z rur z tworzywa sztucznego z barierą antydyfuzyjną lub z rur stalowych czarnych. ? wartośc pH wody powinna się zawierać w przedziale pomiędzy 7 a 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także to czytałem guitar :)

 

Więc wniosek taki, że nie należy się obawiać instalacji grzejników aluminiowych w instalacji miedzianej jeśli w specyfikacji technicznej takiego grzejnika jest napisane, że można. Tym bardziej, że jest na to PN :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jedno ale, nie kupuj grzejników made in china, w "PROMOCJI" w marketach bo to jeden wielki złom aluminiowy

pękają na złączkach lub korpusach nawet w instalacjach otwartych ,mimo zapewnień że poosiadają wyszystkie potrzebne

atesty i ciś próbne 16 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy instalator bardzo się cieszy widząc "sprytnych" kupujących marketowe grzejniki. Za kilka lat będzie miał fajną robotę - wymiana samych grzejników po 150 od punktu ;-).

 

Wracając do tematu... mam u siebie grzejniki aluminiowe i miedzianą instalację ponad 10 lat. Wszystko OK. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.