borys24so Opublikowano 23 Czerwca 2016 #1 Opublikowano 23 Czerwca 2016 Witam. Chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy przed pracami hydraulika. W moim domu z poddaszem użytkowym (ok 160m kw podłóg) będzie podłogówka(ok 100m) i grzejniki (ok7). Chciałbym żeby to wszystko było sterowane pogodówką. W związku z tym mam pytanie co należy dodać do schematu, który załączam. Jest to przykładowy schemat producenta kotła, do którego zakupu się przymierzam. Czy ten schemat jest w ogóle ok? Czy cos byście zmienili? Nie znam się na tym wszystkim a chciałbym by to optymalnie funkcjonowało. Czy pomożecie stworzyć sensowny i funkcjonalny schemat ze sterowaniem pogodowym na podstawie tego gotowca? schemat.bmp
Gość Digitrax Opublikowano 24 Czerwca 2016 #2 Opublikowano 24 Czerwca 2016 Schemat jest poprawny. Dodałbym jedynie odpowietrznik automatyczny na wejściu wężownicy CWU. Rury obiegu kotłowego jak i zawór 4D musi mieć przekrój taki jak wyjścia kotła. Np 6/4". Z naczynia otwartego nie ma na rysunku rury przelewowej a też jest potrzebna.
Gość mak Opublikowano 24 Czerwca 2016 #3 Opublikowano 24 Czerwca 2016 Sterowanie pogodowe to sterowanie temperaturą czynnika według zadanej krzywej grzewczej. Masz kocioł na paliwo stałe gdzie powinny być spełnione dodatkowe wymagania czyli minimalna temperatura zasilania i minimalna temperatura powrotu. Czyli tak naprawdę potrzebne są Ci dwa układy sterowania. Jeden dla kotła drugi dla instalacji CO. Przewidujesz w układzie CO dwa obiegi grzewcze gdzie są dwa układy mieszające jeden z zaworem 4D drugi z zaworem 3D. Musisz znaleźć sterownik pogodowy który będzie współpracował zarówno z jednym jak i drugim siłownikiem a dodatkowo będzie współpracował z kotłem (temp, zadana, ślimak, dmuchawa........) bo ten 4D musi poza temperaturą zasilania instalacji CO dbać również o temperaturę powrotu. I tu może pojawić się problem odpowiedniego sterownika pogodowego który wszystkie te funkcje będzie posiadał, zapomniałem o cwu gdzie też jest pompa i czujnik temp. które powinny ze sterownikiem współpracować. Czy są takie urządzenia na rynku? Jak by pytanie dotyczyło kotła gazowego czy olejowego to odpowiedział bym twierdząco, ale w układzie jest na paliwo stałe i ze sterownikiem pogodowym który wszystkie te funkcje spełnia może być kłopot. Nie piszę że takiego sterownika nie ma, być może jest choć ja nie znam co na pewno zweryfikują forumowicze. Jest jeszcze opcja zastosowania dwóch sterowników. jednego dla układu CO ( pogodowy) drugiego dla kotła i podgrzewacza cwu ( stałotemperaturowy). Tylko że wtedy dla ochrony powrotu zastosował bym pompę mieszającą a 4D zastąpił bym drugim 3D.
odpowietrznik Opublikowano 25 Czerwca 2016 #4 Opublikowano 25 Czerwca 2016 Jeżeli w układzie są dwa 3D to muszą być rozdzielone sprzęgłem hydraulicznym czy coś pomyliłem?)
sambor Opublikowano 25 Czerwca 2016 #5 Opublikowano 25 Czerwca 2016 W takim przypadku co opisuje @mak na pewno, ale to jest między wierszami ;) . I wszyscy o tym wiedzą :) Podobnie jak nie pisze się , że potrzeba pomp, filtrów, zaworów zwrotnych itd.....
borys24so Opublikowano 27 Czerwca 2016 Autor #6 Opublikowano 27 Czerwca 2016 Skomplikowane jest to bardzo. Czy łatwiej byłoby zrobić pogodówkę tylko na podłogówkę? Na grzejnikach będą głowice więc rozumiem, że jak na grzejniku ustawię sobie by w pokoju było np 21 st. to tak będzie? Uświadomcie mnie jeśli się mylę. Nie rozumiem za bardzo dlaczego sterownik pogodowy musiał by współpracować z kotłem i pompą cwu. Czy to nie polega na tym, że kocioł 24 /24 przez cały sezon pracuje ze stałą temp. np 60 st. a dopiero za kotłem zamontowany jest 4 D z siłownikiem (na podłogówkę ) oraz 3 D z siłownikiem na CO i podpięte są pod jeden sterownik pogodowy gdzie dobieram krzywą grzewczą na CO i podłogowe? Wtedy dopiero mieszacze schładzają tą wodę wypływającą z pieca (60st)? Ja tak to rozumiem. Jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.
borys24so Opublikowano 28 Czerwca 2016 Autor #7 Opublikowano 28 Czerwca 2016 Dlaczego nikt nie wspomniał, że przecież w regulatorach kotłów są sterowniki pogodowe, które mogą sterować temperaturą wody za zaworami mieszającymi z siłownikami w dwóch obiegach (co. i o.p.). Taką funkcje posiada np. regulator Klimosz Comfort. Świetnie się składa bo kocioł będę brał Klimosza więc nic tu skomplikowanego nie widzę i problem mam z głowy. Nie wiecie o takich rozwiązaniach?
borys24so Opublikowano 14 Lipca 2016 Autor #8 Opublikowano 14 Lipca 2016 Czy mógłby ktoś potwierdzić, że ten sterownik Klimosz Komfort nada sie do tego? Czy jak będzie już te sterowanie pogodowe to na grzejnikach powinny być również termostaty a tam gdzie podłogówka dodatkowe regulatory czy temperaturę w pomieszczeniach da się wyregulować tylko za pomocą krzywych grzewczych dobierajac odpowiednią temperaturę czynnika?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.