Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hala I Dom - Tylko Jak?


AREX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam taki problem - buduje hale o powierzchni ok 900m2 (siporeks 24 cm plus 12 cm styripianuy - sufit ocieplony 25 cm styropianu) hala ta bedzie przylegac do budynku mieszkalnego o powierzchni ok. 220 m2 (stara technologia z lat 60 jesli chodzi o mur - doceplona 12cm styropianu - okna pcv) pytanie brzmi jak to najlepiej ogrzac?

 

Póki co mam pomysl zeby hale za wyjatkiem 100m2 pomieszczen socjalnych ogrzewac przy pomocy nagrzewnic wodnych - tak chyba bedzie najekonomiczniej i najlepiej a dom tradycyjne grzejnikami - pytanie brzmi jakiej mocy piec by musial do tego byc? Wiadomo teoretycznie ok 110kW ale slyszlaem ze przy nafrzewnicach wodnych (tych montowanych pod sugitem z wlasnymi wentylatorami) moze byc mniejsza moc...

I zastanawiam sie czy lepiej osobny piec na hale i osobny na dom czy ekonomiczniej bedzie jeden wiekszy na calosc? Pomijam juz koszt zakupu - chodzi o pozniejsze uzytkowanie. W gre wchodzi tylko ogrzewanie gazowe...

Mam kocioł buderusa 50kW z innego obiektu ale boje sie ze bedzie za slaby...

A propos - jak wyglada montaz uzywanego pieca gazowego w nowym obiekcie - wolno?

 

Bedzie wdzieczny za kazda sugestie i porade

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz jesazcze jaka kubatura hali i jakatemp projektowana ,i socjal ile metrow jak temp zprojektowana ,jaki rodzaj przeznaczenia hali ,przedewszystkim podaj wymiary hali l?d?h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek mieszkalny to normalnie kocioł+grzejnik albo coś w tym stylu. A do ogrzewania hali to mysle ze najlepsze bede nagrzewnice gazowe np robur czy tecnoclima
wiec tak hala dwie nagrzewnice np volcano kazda po 60kW mocy max a w socjalu grzejniki moc szcowana wgledem innych podobnych budynków to ok 100kW czyli dwa takie kociołki i masz komfort i niska awaryjnosc ,jesli w hali jest produkcja lub spawanie czy cos co wymaga wymiany powietrza to musisz dołozyc mocy po 10kW na kazdy dostraczony 1m powietrza z zewnatrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak hala dwie nagrzewnice np volcano kazda po 60kW mocy max a w socjalu grzejniki moc szcowana wgledem innych podobnych budynków to ok 100kW czyli dwa takie kociołki i masz komfort i niska awaryjnosc ,jesli w hali jest produkcja lub spawanie czy cos co wymaga wymiany powietrza to musisz dołozyc mocy po 10kW na kazdy dostraczony 1m powietrza z zewnatrz

 

Oj automatyk !!! Naucz sie liczyc !!! Dla wymiany powietrza dla delty temperatur 40 st to jest powietrze zew -20 powietrze dostarczone do budynku +20 ilość powietrza dostarczanego to 1000 m3/h moc nagrzewnicy to ok 15 kW.

 

Zamieść kolego jakiś szkic tej hali i opis przeznaczenia hali to postaram Ci sie to policzyć i rozmieścić nagrzewnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj automatyk !!! Naucz sie liczyc !!! Dla wymiany powietrza dla delty temperatur 40 st to jest powietrze zew -20 powietrze dostarczone do budynku +20 ilość powietrza dostarczanego to 1000 m3/h moc nagrzewnicy to ok 15 kW.

 

Zamieść kolego jakiś szkic tej hali i opis przeznaczenia hali to postaram Ci sie to policzyć i rozmieścić nagrzewnice.

 

g...... prawda 15 kWhihihihi

hyba liczysz dla innej strefy klimatycznej moje załozenia śa dla 18st max a takie załozenia twoje sa nieekonomiczne chybaze to w moskwie ta hala

jedyny bład pisarski to faktycznie 1000m /10kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj automatyk !!! Naucz sie liczyc !!! Dla wymiany powietrza dla delty temperatur 40 st to jest powietrze zew -20 powietrze dostarczone do budynku +20 ilość powietrza dostarczanego to 1000 m3/h moc nagrzewnicy to ok 15 kW.

 

Zamieść kolego jakiś szkic tej hali i opis przeznaczenia hali to postaram Ci sie to policzyć i rozmieścić nagrzewnice.

A do ogrzwania hali potrzeba tak ok 60 kW.

Automatyk ??

Coś mi sie tu nie zgadza. Podałeś że do ogrzania 1 m powietrza z zewnątrz potrzeba 10 kW - to jest ekonomiczne ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g...... prawda 15 kWhihihihi

hyba liczysz dla innej strefy klimatycznej moje załozenia śa dla 18st max a takie załozenia twoje sa nieekonomiczne chybaze to w moskwie ta hala

jedyny bład pisarski to faktycznie 1000m /10kW

 

10 kW wystaracza dla delty 28 st. W naszych warunkach klimatycznych należy przyjmować temp zew -20 st zgodnie z normami. Bo niestety i takie temperatury sie trafiają. A 10 kW na wentylację to jednak troche mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10lat tak projektanci zakładaj taka moc jedyne odstepstwa to mazury i jeleniogorskie tam dokłada sie pare % wiecej, a ze wsgledu na inny przepis jak wiesz nie wolno tychzałozen łamac ze wzledu na ochrone srodowiska i w tedy kłania sie albo odzysk ciepła i recyrkulacja aby tych 10kW /1000m nie przekracac ale to juz nie jest przedmiotem tej dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10lat tak projektanci zakładaj taka moc jedyne odstepstwa to mazury i jeleniogorskie tam dokłada sie pare % wiecej, a ze wsgledu na inny przepis jak wiesz nie wolno tychzałozen łamac ze wzledu na ochrone srodowiska i w tedy kłania sie albo odzysk ciepła i recyrkulacja aby tych 10kW /1000m nie przekracac ale to juz nie jest przedmiotem tej dyskusji

Odzysk obowązuje od 10 000 m3/h. A nie od 1000 m3/h. Do 10 000 m3/h możesz instalację robić bez odzysku. Ale to pewnie wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze ty tez wiesz to nie znaczy ze masz szatac energią na lewo i prawo i stosowac sie do takich załozen i dobrze o tym wiesz ,a wracając do pytania odnosniehali i domu to jaka moc wyszła z obliczen zakładajzc ze nie bedziemy powietrza wymieniac???????????????starczy te 100kW co oszacowałem ??????

ciekawy jestem twojej opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze ty tez wiesz to nie znaczy ze masz szatac energią na lewo i prawo i stosowac sie do takich załozen i dobrze o tym wiesz ,a wracając do pytania odnosniehali i domu to jaka moc wyszła z obliczen zakładajzc ze nie bedziemy powietrza wymieniac???????????????starczy te 100kW co oszacowałem ??????

ciekawy jestem twojej opini

 

Hala tylko ogrzewanie to jakies 60 kW. Domu nie liczyłem, troche jestem zajety. Ale pisząc o 10 kW na wentylacje nie wspomniałeś słowem o tym ze musi byc odzysk ciepła, wiec uznałem ze jedziemy tylko na swieżym powietrzu a wetedy niestety należy sie stosować do parametrów obliczeniowych czyli -20. I to Ci powie kazdy projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hala tylko ogrzewanie to jakies 60 kW. Domu nie liczyłem, troche jestem zajety. Ale pisząc o 10 kW na wentylacje nie wspomniałeś słowem o tym ze musi byc odzysk ciepła, wiec uznałem ze jedziemy tylko na swieżym powietrzu a wetedy niestety należy sie stosować do parametrów obliczeniowych czyli -20. I to Ci powie kazdy projektant.

powiem tak jeszcze nie spotkałem inwestora krory by zgodził sie na taka moc na ogół te 10kw to juz płcze ze to masakra przy wiekszych obiektach a co do załozen -20 to stosuje sie strefyklimatyczne i dokładnienie pamietam ale poznan i okolice to przyjmuje sie -15albo -16 do obliczen a temp hali na ogól produkcyjnej to max 18st tylko jedna halerobiłem co był rygor temperaturowy 22st i tam bylo to badzo przyłozone mocy ale pracowały tam wtryskarki .prosiłbymna przyszłoscnie negowac tak odrazu tylko zapoznac z tematem bo za wiele ich robie zeby tu cos udowadniac i i sie sprzeczac

Co do hali sie zgadzam iproponuje dwie nagrzewnice np volcano omocy znam 60kw kazda mofha pracowac na mniejszej przynajmniej na piecu gazowym niebedzie trzeba tak temp zyłowac ,moc 60kw wystarczy do ogrzania hali dom ok 20kW i woda ok 25kW licze ze bedzie wiekszy pobor mocy ze wzgledu na pracowników wiec reasumujac 100kw bedzie miał luz a dzieki zastosowaniu dwoch kociołków bedzie miał komfort i niska awaryjnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też robie hale od projektu przez montaż na serwisie kończąć nawet chyba na mojej stronie są jakieś projekty hal które już stoja i pracują. A co do stref Poznań to strefa 2 wiec temperatura obilczeniowa to -18 st. Wiekszość naszego kraju to strefa 3 z temperaturą obliczeniową -20 st.

A tu masz link do stref klimatycznych w naszym kraju:

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie...anie.asp?ID=298

 

Dom to jak najbardziej ok. A co do hali to dwie nagrzewnice to możebyć troche mało - zasięg strumienia, mocy napewno im nie zabraknie ale może być za mały zasieg strumiena dla pokrycia całej hali.

 

A to że inwestor ma swoje kaprysy to już inna sprawa, ale to nie zwalnia nas z obowiazujących norm, przepisów i zdrowego rozsadku. Miałem taka sytuacje projektujac taki duzy obiekt jak inwestor usłyszał ze licze dla -20 to mało zawału nie dostał i udowadniał mi ocieplenie klimatu itp. Aż tu tydzień po uruchomienu obiektu jak nie wyskoczy -30 i tak przez tydzień, to pan inwestor przyznał mi racje. A nawet przy -30 obiekt musiał pracować i te +20 musiało w obiekcie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies podawał wymiary ale nie pamietam chyba jeden wymiar miał ok 30m drugi 25 m wysokosc 3m szerokosci nie pamietam wiec strumien takiej nagrzewnicy jest ponad15m wiec wystarczylepiej było by ze 4 załozycale koszty choc trzeba siezastanowic na jednym czy przy tak niskiej hali to głowy komus nie urwie przy 2 nagrzewnicach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość 3-3,7 dlatego potrzebny jest szkic. Żeby nagrzewnice optymalnie rozmiescic. Ale ja hale robiłbym na nagrzewnicach gazowych, i tak też w tej chwili robimy. Całkiem fajnie i w rozsadnej cenie sa nagrzewnice tecnocilima zamknieta komora spalania dobry wymiennik działa bezproblemowo. 3 metrach to nie powinno już mocno dmuchac musze zerknąć w dtr nagrzewnic dopiero wtedy bede mógł cos wiecej na ten temat powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.