Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wodomierz Z Nakładką Radiową


gersik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób znających troszkę prawo. Czy ja muszę na własny koszt założyć wodomierz z nakładką czy wystarczy zwykły. Mój dostarczyciel wody żąda ode mnie takiego właśnie wodomierza który kosztuje prawie 250 zł. Dlaczego nie mogę zamontować zwykłego wodomierza z odpowiednią legalizacją? Dlaczego ja mam płacić za ich wygodę jak nie chce się jednemu z drugim wysiąść z auta i odczytać. Dodam że wodomierz mam w studni na granicy posesji.

Przepraszam jeśli nie w tym dziale to proszę o przeniesienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia dotyczy czy z nakładką. To będzie na mojej wodzie. Do rozliczenia za kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to i to a na hydroforze ma być wodomierz do pomiaru kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podpisaną umowę i musisz spełnić jej wymagania .Za wodomierze i ich wymianę zawsze płaci odbiorca. Ta cena zawarta jest w kosztach stałych nie zależnych od ilosci pobranej wody.Czy wiesz ile będzie wynosiła ta kwota w twoim przypadku?W mojej miejscowosci to było jakiś czas temu 4,50zl .Wodomierz wymienia się co pięc lat - to jest kwota 60 x 4,5 =270zł Ta kwota pokrywa koszt nowego (często zregenerowanego) wodomierza plus koszt wymiany.

Mam pytanie -czy całość wody płynącej przez wodomierz będzie wykorzystana wyłącznie do celów socjalnych,a nie na przykład do podlania grządek lub pojenia inwentarza.?

 

To jest ważne ,bo od tego wskazania będziesz placił za kanalizę a m3 przypuszczam będzie to koszt około 6-7 zl.  

 

Ps, sprawdziłem -na dziś oplata za wodomierz to 17, 60 za dwa miesiące. - koszmar a ja w spółdzielni płacę 1,40 na  miesiąc i parę dni temu wymieniali wodomierze na pomiar elektroniczny.(mam dwa na zimną i ciepłą wodę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wiem i mam odpowiednio zrobione. Interesuje mnie tylko czy muszę ja płacić za nakładkę do wodomierza. Ja jej nie potrzebuję. Wystarczy mi sam wodomierz z odpowiednią legalizacją. Nie mam ochoty płacić za coś co nie służy dla mnie tylko dla ich wygody. Nie wymiguje się od opłaty za wodomierz ( sam wodomierz bez nakładki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o...... "wygodę osoby która zczytuje liczniki". Niestety częsta jest sytuacja że właściciela nie ma w domu albo z różnych powodów nie chce wpuścić na teren posesji przedstawiciela "wodociągów". Suma sumarum ten licznik z nadajnikiem jest dla twojej wygody nie  po to żeby Ci uprzykrzyć życie i dla wygody odbiorcy ścieków. Te 250 zł na 5 lat to naprawdę żadne pieniądze, a płacisz dlatego że studnia i woda jest twoją własnością nie wodociagów.

Podobnie problemy z odczytem licznika miały zakłady dostarczające ciepło, tam liczniki z modułem radiowym rozwiązały problem z dostępem do licznika, i podobnie jest z wodą. Dziś przepisy przy budowie nowych przyłączy narzucają montaż studzienek wodomierzowych w miejscu dostępnym dla dostawcy, czyli praktycznie poza działką odbiorcy, Masz własną studnię i wodomierz z nakładką radiowa to optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę licznik zamontować ja a nakładkę niech montują sobie wodociągi. Potrzebuje akt prawny który nakazuje mi montaż wodomierza z nakładką.

Inteligentne wodomierze

Przede wszystkim skąd pomysł na smart liczniki wody? Jak wiemy podobne liczniki, ale pomiaru energii elektrycznej, są od kilkunastu miesięcy wprowadzane za pomocą pilotażowych programów przez duże spółki energetyczne w naszym kraju. Obliguje ich do tego jednak prawo unijne, które wymaga, aby do 2020 roku wszystkie liczniki klientów były smart. Czy tak jest też z wodą?

Otóż nie. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Gospodarki, nie istnieją przepisy prawa, które obligują do instalowania jakichś specjalnych wodomierzy (tzw. inteligentnych czy radiowych wodomierzy). To jest kwestia polityki lub wewnętrznych regulacji administratora nieruchomości (np. spółdzielni mieszkaniowej). Przepisy prawa odnoszące się do wodomierzy określają natomiast wymagania, jakim powinny odpowiadać wodomierze (przede wszystkim są to wymagania metrologiczne) - wymagania te odnoszą się do wszystkich wodomierzy, zarówno "inteligentnych", jak i "zwykłych", "tradycyjnych". Chodzi tu o kwestie techniczne związane z jakością pomiaru oraz wymianą liczników w określonym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co napisano w warunkach tech. jakie dostałeś na przyłącze kanalizacji? Co napisano w nich o sposobie opomiarowania wody z ujęcia? Jeżeli jest tam zapis o wodomierzu z radiową transmisją danych to nie masz co wojny o 2 stówy toczyć. Osobiście uważam że próbujesz prowadzić "wojnę z wiatrakami". Musisz zrozumieć że dla "wodociągów" odczyt bezpośredni to koszt, czasem duży koszt bo są domy gdzie niemożność odczytu licznika jest nagminna i trzeba tam wysyłać pracowników wielokrotnie a i tak nie można dokonać odczytu a przy radiówce przez ulicę przejeżdża samochód sczytuje dane i po kłopocie. Chcesz usilnie umilić życie odbiorcy ścieków (wodociągom), miej świadomość że oni też mogą Ci życie umilić, jak będziesz im utrudniał dostęp do urządzeń pomiarowych. Jak napisali Ci w warunkach że ma być wodomierz radiowy to tak zrób i "nie walcz z wiatrakami", bo zamiast opomiarowania ujęcia wody mogą Ci kazać opomiarować ilość ścieków, a wtedy te niecałe dwie stówy które próbujesz zaoszczędzić to będzie pikuś przy koszcie opomiarowania ścieków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze już jest warunków jeszcze nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję Twoją wiedzę i szanuj też moją. Ja tylko chciałem się dowiedzieć czy mam obowiązek ( i z czego to wynika) zamontowania wodomierza z nakładką a nie sam wodomierz. Poczekam na umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.