Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy można obrócić wodomierz?


michal1235

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie hydraulik zamontował wodomierz zalecany przez gminę z odczytem w pionie. Przyszedł "odpowiedzialny" z gminy aby zaplombować wodomierz i przekręcił go tarczą do góry, bo podobno takie są wymogi. Teraz mam problem, muszę robić zdjęcie telefonem, bo inaczej nie odczytam ile wody poszło. Czy to wpływa na wskazania wodomierza, raczej wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodomierz powinien mieć na tarczy symbole H i V, które informują o możliwości zabudowy pionowej i poziomej. W różnych informacjach technicznych podstawowa różnica w pracy wodomierza, to spadek dokładności wodomierza w zabudowie pionowej. W tej wersji wyższy jest przepływ minimalny, który wzbudza liczydło.

Ma to znaczenie np. w częstej sytuacji nietrzymających zaworów napełniających WC. Te nieszczelności są "kropelkowe" i wodomierz musi taki minimalny przepływ wykrywać i naliczyć. Indywidualnie taka nieczułość może wydawać się nieistotna, ale w skali tysięcy przyłączy opomiarowanych jest już o co się bić.

Logicznie można to wytłumaczyć mniejszymi oporami obrotu wałków układu liczącego gdy pracują one w pionie. Taka orientacja tych "wałków" jest tylko przy poziomym kierunku przepływu i tarczy wodomierza "leżącą" na korpusie wodomierza. 

Tak czy inaczej ostatecznie obowiązują lokalne wytyczne dostawcy wody. Jak zechce to może nakazać montaż prostopadły do osi obrotu Ziemi, a jak się nie podoba, to sobie studnie wykopać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.