Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co + Cwu Prośba O Sprawdzenie


danielkon20

Rekomendowane odpowiedzi

lepiej to zrobic na wymienniku płytowym. Prosciej i na pewno bezpieczniej. Kocioł + zasobnik  na układzie otwartym reszta instalacji w układzie zamkniętym. Nie trzeba dodatkowych urządzen do ochrony powrotu wystarczy sam wymiennik. A jesli zdecydujesz sie na swój schemat to grupe bezpieczeństwa na rure powrotną plus drugi zawór bezpieczenstwa na zasilaniu. Prawidłowo podłączony kocioł w układzie otwartym jest bezpieczny. W układzie zamkniętym juz niekoniecznie. Awaria prądu i brak wody w sieci i może byc róznie. Lepiej już zrobic cały układ otwary ze sprzęgłem i napewno będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik plytowy powoduje straty ciepła i trzeba go co jakiś czas czyścić. Myślę że przy tej wielkości kotła 12kw nie powinno być problemu z zagotowaniem wody. Nawet przy awari prądu ilość podawanego paliwa jest za mała. Paliwo się po prostu wypali. A jeśli nastapi zwarcie i podajnik i dmuchawa zaczna podawać jak szalone to paliwo spadnie z retorty i zgaśnie bez dopływu powietrza od dołu. Mam nadzieje że w razie awari pradu armatura zabezpieczająca sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy obieg kotłowy przez sprzęgło może być zasilany rurą ok. 1" czy jednak lepiej taką jak jest wyjście z kotła (tak jak zalecają w przypadku zaorów 4-d) pytam bo nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Mówicie o stratach na wymienniku jakby to było kilka kilowatów a to zaledwie procent przenoszonej mocy. Wszystko zależy od przepływu przez wymiennik. Czym szybciej gorąca woda przez niego przepływa tym więcej ciepła oddaje on na stronę wtórną. W ten sposób regulowana jest temperatura obiegu CO w węzłach cieplnych z wykorzystaniem wymiennika. Np wysoki parametr ma temp. 130 stopni a po stronie wtórnej wymiennika jest już 50. Reguluje się to właśnie przepływem po stronie pierwotnej nie zmieniając temperatury dochodzącej do wymiennika. U siebie posiadam wymiennik o mocy 30 kW przy kotle 28 kW. Po stronie pierwotnej obecnie mam 50 stopni (na tyle pogodówka ustawiła kocioł) a po stronie wtórnej na grzejniki mam już 47 stopni. Jest to raptem 3 stopnie różnicy. Pompy 40 pracują na 1 biegu, gdy go zwiększę to różnica temperatur maleje. Najważniejsze, że powrót kotła w tym czasie nie spada poniżej 40 stopni. Gdy były duże mrozy to kocioł bujał się do 65 stopni na grzejniki szło niecałe 60 a powrót pięknie dogrzany w okolicach 55 stopni. Nie do uzyskania na zaworze 4D przy tej mocy kotła. W sumie ogrzewam prawie 300 m2 domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to już sam nie wiem co jest najlepszym rozwiązaniem, zawór 4-d - sprzęgło czy wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.