Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Poradę - Dobór Sposobu Ogrzewania Nowego Domu


marmusm5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie projektowania domu oraz podejmowania decyzji związanych z centralnym ogrzewaniem, na którym się kompletnie nie znam.

Proszę o doradzenie mi co byłoby lepsze.

Dom ma mieć 100m2, parterowy, bez piwnicy.

Ogrzewanie miałoby polegać na kotle eko groszek wraz z podajnikiem oraz okazjonalnie kominku z płaszczem wodnym.

No i właśnie mój projektant odradza mi w związku z tym ogrzewanie podłogowe, na którym mi zależy. Jeśli połączę piec na paliwo stałe, kominek, bufor o pojemności 1000l wraz z podłogówką, czy będzie mi to sprawnie działało i będzie ekonomiczne ? Czy może istnieją na rynku lepsze i ekonomiczniejsze połączenia. Nadmieniam, iż nie mogę mieć gazu w domu. Proszę o poradę i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie miałoby polegać na kotle eko groszek wraz z podajnikiem oraz okazjonalnie kominku z płaszczem wodnym.

A czemu węgiel w nowym domu ,Dziad był górnikiem ?

 

I w salonie druga kotłownia. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to załoz sobie pdogówkę do tego kocioł elektryczny 5kW i do tego kominek i tyle w temacie ,zapotrzebowanie twojego budynku nie przekroczy 4kW i babranie się w wegiel jest nieporozumieniem a kominek to chociaz daje ciepełko i wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem na etapie projektowania domu oraz podejmowania decyzji związanych z centralnym ogrzewaniem, na którym się kompletnie nie znam.

Proszę o doradzenie mi co byłoby lepsze.

Dom ma mieć 100m2, parterowy, bez piwnicy.

Ogrzewanie miałoby polegać na kotle eko groszek wraz z podajnikiem oraz okazjonalnie kominku z płaszczem wodnym.

No i właśnie mój projektant odradza mi w związku z tym ogrzewanie podłogowe, na którym mi zależy. Jeśli połączę piec na paliwo stałe, kominek, bufor o pojemności 1000l wraz z podłogówką, czy będzie mi to sprawnie działało i będzie ekonomiczne ? Czy może istnieją na rynku lepsze i ekonomiczniejsze połączenia. Nadmieniam, iż nie mogę mieć gazu w domu. Proszę o poradę i z góry dziękuję.

Po pierwsze,niech Twój "mądry" projektant wyliczy zapotrzebowanie domu na ciepło,niech Ci to przedstawi w kWh/m2/rok oraz niech wyliczy projektowe obciążenie cieplne,niech Ci to przedstawi w kW.

Pierwsza wartość oznacza ilość energii jaką Twój dom zużyje na ogrzewanie,będziesz wiedział jakich rachunków się spodziewać a druga wartość oznacza maksymalną moc grzewczą urządzenia jakie będzie Ci grzało dupsko.Niech ten "mądry" projektant zaprojektuje Ci dom z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok a to będzie znaczylo,że na ogzrewanie zużyjesz 4000kWh energii za sezon grzewczy.

Po drugie,kocioł na ekogroszek+komin+kotłownia+kominek z PW w takim domu to głupota czystych lotów i bardzo duży błąd ze względów ekonomicznych jak i technicznych.

Ze względów ekonomicznych to sądzę,że ten kosmiczny system grzewczy rodem z IX wieku będzie kosztował min.30tys.zł a ze względów techniczych to,że w takim domu będziesz porzebował źródła ciepła o mocy max.5kW a na rynku nie ma takich kotłów a to oznacza,że każdy kocioł będzie pracował z katastroficzną sprawnością i 60-70% kasy za węgiel wyrzucisz kominem w powietrze a tylko 30% tej kasy zostanie w domu.

Czy Wy nie macie kalkulatorów w domu ??

Dobrze radzi Ci automatyk,Ty potrzebujesz max.5kW i taki kociołek na prąd wpinasz bezposrednio do podłogowki bez zbędnych mieszaczy,pompek obiegowych i innych pierdów.

Koszt takiego kociołka to tylko 2,5tys.zl i oszczędzasz kasę na kominie i na kotłowni i na kominku z PW bo wystarczy zwykły kominek jak oczywiście chcesz go mieć czyli masz w kieszeni ok.20tys.zl.

A rachunki za ogrzewanie grzejąc prądem ? Te Twoje 4000kWh jakie zużyje Twój dom da ok.1200zł za sezon grzewczy.

Wiem,że jesteś w szoku,że tak mało bo przecież wungiel jest wg Ciebie i twojego dziadka najtuńszy a to gu...zik prawda :)

Tony,tony,tony :D

Trzeba tylko policzyć i pomyśleć :)

 

Ja też wybudowałem 125m2 na węglu pod Gliwicami i syfu węgielnego u mnie w domu nie ujrzysz,może dlatego,że nie jestem rylem ;)

Jestem w trakcie 3 sezonu grzewczego i moje rachunki za ogrzewanie za sezon grzewczy to...500zł czyli średnio 1800kWh,prądem byłoby to 5500kWh czyli 1700zł.

Ale ja grzeje pompą ciepła p-w za którą do Twojego domu zaplacisz ok.20tys.zł czyli też znacznie taniej w inwestycji niż Twój archaiczny system grzewczy,bo też nie potrzebujesz komina i kotłowni,a ja wiedząc,że węgla u mnie w domu nie ma prawa być właśnie nie mam ani komina ani kotłowni a 500zł czyli 0,7t ekogroszkiem nie ogrzejesz domu ;)

Czemu tak idiotycznie i z uporem maniaka cały czas myślicie,że ekogroszek jest tani jak to jest bardzo drogi system grzewczy ?

Mam tą satysfakcję że nie truję swojej rodziny,swoich dzieci syfem z komina...

Normalnie brak słów co do niektórych,jak można nie potrafić obsługiwac kalkulatora :)

 

A że nie masz gazu ziemnego to się ciesz,ja mam go przy działce ale zdecydowałem cię na grzanie prądem bo było to tańsze rozwiazanie niż gaz ziemny a system grzewczy na ekogroszek był dla mnie najdrozszym systemem grzewczym,przed budową oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe dziad właśnie był gornikiem i dom będzie budowany na obrzeżu Bytomia wiec można powiedzieć, że na weglu. Dlatego jestem już przekonany na eko groszek, lecz pytalem czy taki zestaw będzie mi normalnie działał.

Naleciałości to trudno wykorzenić,siedzi głęboko w głowie. Jeszcze niedawno , komin  kojarzył się z dymem , teraz jeżeli kominem leci dym to do niego jest podłączone nieefektywne chore urządzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to masz juz 2 pełne informacje jak ogrzac dom i mam nadzieje ze nie pojdziesz w egiel ani gaz bo jedno i drugie jest drogie i jedno drogie zrozumiem bo czyste no ale wungla to pojąc nie mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie na temat obliczeń kosztów ogrzania. Czy kwota 1200 zł jest w stosunku miesięcznym czy cały sezon grzewczy ?

 

Jeśli zużycie Twojego domu na ogrzewanie wyniesie 4000kWh to jest to 1200zł za caly sezon grzewczy za ogrzewanie,czyli powiedzmy za 6 miechów+ do tego jeszcze cwu,które liczy się ok.1000kWh/osobę/rok.

Taryfa G12W w Tauron Gliwice gdzie 1kWh tańsza 0,29zł drozsza 0,61zł.

Dlatego skoro jesteś na etapie projektowania to Twój "mądry" projektant niech Ci zaprojektuje własnie taki dom,żeby zuzywał max.te 4000kWh na ogrzewanie.

W szoku jesteś ? ;)

Wiem,bo wungla byś spalił więcej ;)

 

U mnie całościowe zużycie za rok kalendarzowy czyli 12 miechów na c.o+cwu to 3300kWh czyli 1000zł gdzie cwu jest na 3 osoby i w łazience jest tylko wanna.

Gdybym grzał prądem zużycie byłoby 10000kWh czyli 3000zł rocznie na c.o+cwu.

Oczywiście posiadam taryfę G12W gdzie 100% grzane jest w cenie 0,29zł/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.