Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o poradę


piotrek1111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Robie właśnie remont kapitalny swojego domu i doszedłem do etapu centralnego ogrzewania. Rozmawiałem dzisiaj z właścicielem firmy która zaczyna robotę od najbliższego poniedziałku. Gościu ten zaproponował mi zamiast rur miedzianych rury PEX. Chce je rozłożyć od pieca do grzejników, chcę zastosować układ zamknięty (ciśnieniowy wraz z wymiennikiem ciepła). Twierdzi, że robi tak już od 4 lat, wszyscy są zadowoleni i, że jest sporo taniej. Dodam, że jest to najlepsza firma w mojej okolicy i nie słyszałem jakiś złych opinii. Martwi mnie jednak to, że na tych rurach jest napisane, że max temperatura to 95stopni. Co się stanie jeśli przez przypadek zagotuję się wodę? Czy na jednym obiegu z rury PEX 20mm można podłączyć 7 grzejników CV22 60/120. Z tego co mi powiedział, to wymiennik obniży temperaturę o ok. 10 stopni. Czy to nie jest marnotrastwo energii? A jak to jest z tymi zaciskami. Można te rury zalewać w posadzce? Czy te oringi z czasem nie zaczną puszczać wody?

 

Proszę znawców o porady.

 

Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Kolego , nie patrz na temperaturę dopuszczalną na rurze, pod warunkiem zastosowania markowej, pewnej rury typu Kan, Multyrama. Zadnej marketowej chińszczyzny. A jeśli chodzi ośrednicę rury - nie patrz na średnicę, tylko na łączki do tej rury. Nie ma znaczenia czy one są skręcane czy zaciskane. To one bezlitośnie dławią przepływ. Pokaż to szefowi tej ekipy, co on na to odpowie. Siedem grzejników wys 60 cm a długość 120 na rurze pex fi 20? Biorąc pod uwagę łączki na zasilaniu i powrocie to 12 trójników i 14 łączek do grzejników! Dławienie na tym jest takie, że najbardziej schorowany na prostatę facet leje jak z węża strażackiego. Przepraszam za porównanie, ale jaką pompę chce dać do instalacji ten instalator? Jeśli nie chcesz montować po drodze pieca powiedzmy gazowego w układzie równoległym z tym na opał stały, to zrezygnuj z wymiennika. Wymiennik to jest koszt ok600 zł a biorąc pod uwagę zawory, kształtki robociznę to lekkim leszczem wyjdzie ci ponad 1000 zł. I dwie pompy, jedna w układzie zamkniętym a drurga w otwartym, lekko 400 za marne do 650 za w miare przyzwoite. A dodatkowe koszty ewentualnego sterowania? Zamiast tego zrób układ otwarty z naczyniem wzbiorczym ( mam nadzieję, że miałbyś gdzie go zainstalować ), a jeśli twój wykonawca chce zrobić dobrze robotę zgodnie ze sztuką wykonywania tego typu instalacji, a lest uparty na rury pex czy alupex to niech zamontuje kolektor z 7 wyjściami, do każdego jeden ( ! ) grzejnik, w kolektorze dwa odpowietrzniki, co jest standardowym sposobem wykonywania, a pion niech doprowadzi uczciwie miedzią fi 22, chociaż absolutne minimum to 18, ale bierz 22, opory hydrauliczne niewielkie i pompa może by też mniejsza. Jeśli musisz poprowadzić miedż w podłodze to bezwzględnie w otulinie 9 mm czerwonej ( z folią ) i łączenie lutem twardym. Jestem przekonany, że w tych samych pieniądzach bdziesz miał o niebo lepiej, bezpieczniej i fachowo wykonaną instalację. Pozdrawiam. Jeśli mogę pomóc to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolego, co on ci proponuje za wymiennik na którym masz 10 % strat? Jakiś z blachy? Czy własna robota? Wymiennik jeśli już to za stali szlachetnych i też markowy bo one mają realnie 98 % skuteczności. Być może chciał cie uspokoić po twojej uwadze na dopuszczalną temp rury. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Będę pisał dalej w tym samym temacie. Moja siostra zmienia u siebie podłogi. Ma założony nowy piec o mocy 20KW a starą instalacje z rur stalowych (chciała by pochować wszystkie rurki). Ma instalacje otwartą z wyjściem na 2 obiegi. Czy wystarczy jak zredukuje rurę stalową i pociągnę rurką PEX 20mm do rozdzielacza (na każdy obieg 1 rozdzielacz). Od rozdzielacza do grzejnika rurką Pex 16mm. Jeden rozdzielacz na 5 grzejników a drugi na 6. Dodam, że wszystkie grzejniki to CV22 60/120 a chcę je podłączyć od dołu. Czy taki układ będzie pracował prawidłowo? Oczywiście chcę Jej również założyć zawór czterdrożny. Jestem amatorem ale myślę, że robiąc to z rurek PEX powinienem sobie poradzić. Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Bardzo dobrze zrobisz, jeśli od kolektora ( rozdzielacza ) doprowadzisz do każdego grzejnika oddzielnie zasilanie i powrót. Powinienes sobie poradzić z wykonaniem, ale do gięcia i wykonywania łuków na rurze PEX kup sobie specjalną sprężynę do tych rur. Koszt - kilkanaście zł. Do nabycia wszędzie tam, gdzie mozna kupić i rurę. I na niej rób dopiero szczególnie ostre łuki. Bo jak załamiesz rurę to bardzo żle. Natomiast do kolektora nie proponuję Pexa. Zrób to miedzią 22 mm od zaworu czterodrożnego do obu kolektorów łączoną lutem twardym. Załóż otulinę zrób próbę szczelności i zalej w podłodze lub zamuruj w ścianie.

 

Bardzo dobrze, że założysz zawór czterodrożny. Korzyści z zalożenia są o niebo większe od poniesionych nakładów. Taki układ grzewczy będzie bardzo dobrze pracował. I nie zapomnij o zaworach powrotnych do kazdego grzejnika.

 

A jak twoja instalacja? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak twoja instalacja? Pozdrawiam.

 

Witam. U mnie narazie wszystko OK. Zdecydowałem się jednak na wymiennik bo w przyszłości najprawopodobniej założę dodatkowo piec gazowy. Od strony pieca mam układ otwarty a na grzejniki zamknięty. Narazie nie używam wogóle zaworu czterodrożnego ponieważ sam wymiennik obniża mi temperaturę o ok. 10 stopni. Dom przez jakieś 10 lat nie był wogóle ogrzewany i narazie ciężko jest mi go nagrzać choć grzejniki grzeją bardzo dobrze. Całość zrobiona w większości z rurek alupex.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony chociaż chyba mogłem dać większy piec bo coś za szybko mi się wypala. Mam piec o mocy 18 kw bez sterowania (powierzchnia do ogrzania to jakieś 140m/kw). Pale tylko wysuszonym drewnem liściastym (z racji wykonywanego zawodu). Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Kolego, jaki masz zainstalowanym wymiennik który obniża temp aż o 10 stopni? Uważam, że cos jest niedopatrzone. A spotkałem się już z odwrotnie założonym w wymienniku jednym obwodem grzewczym w stosunku do drugiego i woda pomiędzy dwoma układami miała różnicę 13 st C. Czy obwód bezciśnieniowy pieca posiada pompę? Zakładam, że cisnieniowy ma na pewno. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Kolego, jaki masz zainstalowanym wymiennik który obniża temp aż o 10 stopni? Uważam, że cos jest niedopatrzone. A spotkałem się już z odwrotnie założonym w wymienniku jednym obwodem grzewczym w stosunku do drugiego i woda pomiędzy dwoma układami miała różnicę 13 st C. Czy obwód bezciśnieniowy pieca posiada pompę? Zakładam, że cisnieniowy ma na pewno. Pozdrawiam.

 

Mam zainstalowany wymiennik płytowy miedziany niestety nie wiem dokładnie o jakiej mocy.Zarówno na obwodzie ciśnieniowym jak i bezciśnieniowym mam zamontowane po jednej pompce. Możliwe jest, że wymiennik jest za duży do mocy pieca i stąd ta różnica temperatury? Zakładam, że jest on założony dobrze bo nawet dzisiaj rozmawiałem z ludźmi którzy to robili i twierdzili, że tak ma być.

A tak wogóle to fajne i bardzo przydatne forum. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie montowałem jeszcze wymienników miedzianych tylko wymienniki ze stali szlachetnych. I wtedy różnica temperatur pomiędzy obwodami grzewczymi ciśnieniowym i bezcisnieniowym wynosiła maksymalnie 2 st C przy zasilaniu 75 st C. I dlatego mnie to dziwi. daruj, że tak drążę temat, ale czy mógłbyś opisać jak są podłączone oba obwody? 10 stopni różnicy to koszmarnie dużo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób foto z widokiem na wymiennik i piec i podaj kierunek wody do instalacji. Prosiłbym o jakiś symbol z wymiennika, z faktury, cokolwiek co dotyczy wymiennika.

 

A odnośnie porad - to jest bardzo dobre forum. Bez lania wody ( nie chodzi mi o taką awarię instalacji ) i przekomarzania się. Uważam, że to bardzo dobrze, że moga tu pomóc osoby, które mają jakies pojęcie i chca tą wiedze przekazać w jakiejś części innym, którzy mają jakiś problem.

 

I o to chodzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dzisiaj byłem w odwiedzinach u kolegi i oglądałem jego instalacje c.o w nowo wybudowanym domu. Nie wiem jak to możliwe, ma zrobioną instalacje taką jak u mnie czyli od strony pieca układ otwarty a dalej druga pompka i układ zamknięty. Ma tylko dodany jeszcze piec gazowy (którego narazie nie używa) . Na jednym obiegu z rurki alupex śr. 20mm ma podłączonych 8 grzejników wys. 60 cm i długość 120 i jeszcze 2 grzejniki wys. 60 dł. 100 cm. Jestem w szoku bo ma to wszystko na jednym obwodzie i bez żadnego kolektora i o dziwo wszystkie mu grzeją dobrze. Stąd moje pytanie czy to możliwe czy może instalatorzy zastosowali jakiś tajny manewr?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.