Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Instalacji C.o. I C.w.u. Z Jedną Pompką (Ocena Schematu)


Descon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, własnie przymierzam się do modernizacji mojej starej instalacji C.O i C.W.U. stąd prośba o Waszą pomoc.

 

Stara instalacja ogrzewaja tylko parter domu ( 3 grzejniki oraz boiler) . Źródłem ciepła jest kuchnia kaflowa z tzw. podkową. Pompa wody wpięta jest na powrocie. jest to obieg zamknięty.

 

post-65956-0-88267700-1450598250_thumb.jpg

 

Nowa instalacja ma ogrzewać parter budynku oraz pierwsze piętro. w tym celu chcę zamontować kocioł grzewczy na paliwo stałe, zmienić obieg zamkniety na obieg otwarty ( zbiornik wyrównawczy na poddaszu) zamontować grzejniki bezposrednio bez żadnego rozdzielacza oraz nieduże ogrzewanie podłogowe zaworem RTL

 

post-65956-0-08237600-1450598236_thumb.jpg

 

I tutaj chciałbym zadac Wam pytania które mnie nurtują oraz prosić o ocenę schematu.

1. Czy warto i w którym miejscu zastosować zawory mieszające trój i czterodrożne?

2. Czy jedna pompka obsłuży ogrzewanie C.O i C.W.U?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie układy, ale mają podstawową wadę - brak oddzielnego sterowania i na dodatek przy podłogówce na RTL wężownica bojlera może mieć małe opory przepływu i to przez nią będzie woda zasuwać a nie przez podłogę - potrzeba minimum dodatkowy zawór regulacyjny na obwodzie grzania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najprostszym rozwiązaniem jest założenie zaworu np. grzybkowego który bedzie pelnił funkcje dławika :)

Mam jeszcze jedna wątpliwość, w którym miejscu warto było by wpiąć zawór trójdrożny mieszający aby chronic piec C.O. w przypadku podłaczenia pompy na powrocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ oparty na jednej pompie, która zasila grzejniki i bojler (podłoga "pomijalna") według mnie sam się obroni i ochrony powrotu nie potrzebuje. Rolę tą przejmie bojler, który zasilany będzie non stop i wężownica na powrocie będzie zawsze "gorąca", co skutecznie podniesie temp powrotu zbiorczego. Ostatecznie można wykonać bypass spinający wyjście z kotła z powrotem tuż przed pompą, tak by zaworem regulacyjny bypassu część wody od razu zawrócić do kotła. Na "start" to bym wmontował trójniki z zaworami i obowiązkowo trójnik na powrocie tuż przed kotłem z termometrem zanurzeniowym. Po obserwacji zachowania układu i temperatury powrotu, można później ten bypass domontować.

 

Obieg RTL-u sugeruję wpiąć jako pierwszy odbiornik układu (przyłącza zasilania i powrotu lub przynajmniej jedno z nich). Wtedy jest większa szansa na jego poprawne działanie. Teraz na rysunku masz ten obieg jako końcowy, gdzie ma "najgorsze" warunki pracy (przepływ "zabierają" bojler i grzejniki).

 

Uwagi powyżej są pod kątem Twojego parcia do układu z jedną pompą. Dużo od niej wymagasz i musisz zadbać o regulacją hydrauliczną układu, w przeciwnym razie dodawanie kolejnych urządzeń i obiegów skończy się bałaganem w przepływach i nowym tematem "Dlaczego to nie działa?".

 

Teoretycznie układ ma szansę zadziałać grawitacyjnie, ale jej sprawne działanie wymaga dbałości o przebieg i średnice rurarzu oraz odpowiedni dobór zaworów.

Tak jak pisałem wyżej, dużo wymagań i dużo potencjalnych "pułapek", a kompromis między pompą a grawitacją wymaga pewnych "wyrzeczeń estetycznych" i zawsze okupiony jest jakimś kosztem. Uważam, że najrozsądniej zbudować układ typowo pompowy i zabezpieczyć się układem podtrzymania napięcia lub małym agregatem prądowym. Nowoczesne grzejniki o małej pojemności wodnej nie nadają się do pracy grawitacyjnej. Będą ciepłe, ale na dłuższą metę nie ogrzeją pomieszczeń jeśli dobierane były "pod pompę". Do pracy grawitacyjnej nie nadają się też żadne "plastiki", więc pozostaje stal lub miedź, ale zawyżyć trzeba przekroje co kosztuje i obniża estetykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero

 

Obecna instalacja wykonana jest z rurek PP więc chciałbym przy nich pozostać wykorzystując te które posiadam. Dzięki za wskazówkę na temat kolejności podłaczenia odbiorników ciepła. Jeśli sie nie myle schemat kolejności odbioru ciepłej wody powinien wyglądać następująco: Obieg RTL-u, grzejniki, boiler z regulacją przepływu w postaci zaworu grzybkowego. Średnice rurek oraz spadki postaram się zachować prubując wymusic obieg grawitacyjny, zostawie także w planach miejsce dla drugiej pompy jezeli powyższy schemat nie będzie poprawnie działał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.