Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Defro Komfort Eko 15Kw


kammill

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, czy ma ktoś piec DEFRO Komfort EKO 15KW? Mógłby się wypowiedzieć? Czy da się do tego pieca podpiąć sterownik z PID?

Opublikowano

Tak da się, przy zakupie jak się upomnisz o sterownik z PID, to nie ma problemu zamontują fabrycznie, ja posiadam Komfort Eko 12 kW dokupiłem osobno sterownik z PID (K1Pv2) plus nowy motoreduktor - wszystko śmiga aż miło, natomiast mój sąsiad posiada 15kW taki o którym ty piszesz ze sterownikiem K1Pv2 z PID nie ma problemów, piecyk działa bezproblemowo. Przy zakupie samego sterownika musisz wywiercić mały otwór w czopuchu i zamontować czujnik spalin. Sterownik K1P - był do pieców z starszym motoreduktorem z zabezpieczeniem (zrywał śrubę w przypadku blokady ślimaka) pobiera 120W. K1Pv2 - do pieców z nowym motoreduktorem z autorewersem (ślimak osadzony na klinie, w przypadku blokady sam podejmuje trzy próby odblokowania się włacza bieg wsteczny ślimaka) pobiera tylko 30W.

Opublikowano

Czołem.

Podepnę się pod temat.

Mam taki kociołek ze sterownikiem K1v.2 i zamierzam właśnie odpalić instalację.

 

I pytanie do was: dlaczego wymieniacie/wymieniliście sterownik? Czy ten podstawowy jest niezbyt dobry, ma jakieś wady?

 

I pytanka do @wwoytka:

- gdzie kupiłeś i za ile nowy sterownik z PID ? (przy okazji - co zrobiłeś ze starym:-)

- jaki masz symbol motereduktora - jak mam funkcje o których piszesz przy podstawowym sterowniku - może piec ma już ten energoosczędny?

- widziałem też jakieś informacje o sterowniku SMART II - jest gdzieś już dostępny?

 

I ostatnia prośba: możecie podać optymalne/sprawdzające się ustawienia sterownika dające właściwe spalanie które można wycisnąć ze sterownika K1 v.2?

Opublikowano

- Dlaczego wymienialiśmy sterownik na z PID - sterownik posiada algorytm PID, sam dobiera ilości paliwa, czasy podawania, częstotliwość podawania, siłę nadmuchu powietrza, steruje kotłem tak, aby nie doprowadzić do straty kominowej (trzyma w ustalonych ryzach temp. spalin oraz kocioł w taki sposób, aby zadana CO utrzymywała się na stałym niezmiennym poziomie) pracuje automatycznie większy komfort urzytkowania.

 

- Sterownik z PID kupiłem na Allegro (z gwarancją) możesz kupić bez problemu w Defro. Stary sterownik sprzedałem (AG LUX PID)

 

- Motoreduktor nowy (chyba wszystkie sterowniki z indeksen v2 obsługują ten nowy motoreduktor) ślimak mocowany na klinie wpustowym.

 

- Nie sprawdzałem symbolu mt.

 

- Smart II nie wiem.

 

- mój sterownik pracuje z PID (automat), natomiast przy twoim musisz sam dobrać parametry podawania, czasy postoju, podawania, przerwy itp. trochę to wymaga czasu aby dobrać parametry optymalne, może ktoś, kto ma taki sterownik pomoże i poda ci wstępnie jakieś dobre ustawienia.

Opublikowano

Ok, pytałem się i faktycznie masz rację - dorobią ten sterownik bez problemu. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/wof - dla takiego wyniku, jaką moc pieca polecacie? 12 czy 15 kW?

Opublikowano

Moje zdanie jest takie: jeżeli w modelach 12 i 15kW siedzą takie same palniki, to bierz 15kW (będzie równie źle na małych mocach, większy wymiennik w 15kW byc może trzeba będzie trochę ograniczyć, jeżeli temperatura spalin spadnie bardzo nisko).

 

Jeżeli w mniejszym piecu siedzi inny palnik (z zmniejszą mocą minimalną pracy), bierz mniejszy.

Opublikowano

Dzięki @wwoytek

 

Odpalę piec i zobaczymy jak sobie będzie radził z tym sterownikiem.

 

Popatrzę jeszcze po cenach sterowników z PIDem, dla Defro sterowniki produkuje zdaje się TECh.

Tak przy okazji - nie wiecie może jakie sa odpowiedniki Tech'a dla sterowników Defro K1v.2 oraz K1Pv.2 ?

Opublikowano

A możecie mi podpowiedzieć jeszcze czym różni się: Komfort Eko Duo, Eko Duo PZ a Eko Duo Unir R?

Opublikowano

12kW ma mniejszy palnik (średnica retorty)

Opublikowano

Serdecznie dziękuje! Powinni Wam płacić, za te wszystkie rady!

To który najbardziej nadawał by się do tego by od czasu do czasu przepalić w nim drzewem? I czy 12 kw da radę bez problemu ogrzać mój dom plus cwu (myślę o zbiorniku 300l)? 

Opublikowano

Jak chcesz od czasu do czasu palić drewnem to polecam wziaść eko duo z rusztem wodnym. Przy paleniu drewnem polecam wyłaczyć dmuchawę i sterować powietrzem przez drzwiczki, palenie powoli o stały dopływie powietrza do spalania drewna.

Opublikowano

komfort eko ma zastepczy ruszt z zeliwa,czyli od czasu do czasu jak chcesz palic drewnem  zakladasz recznie ruszt ,nie pchaj sie i nie daj sobie wcisnac kotla z rusztami wodnymi.

na tym forum jest duzo negatywnych opinii o kotlach z rusztem wodnym.

a jaka potrzebujesz moc kotla wejdz na strone http://cieplowlasciwie.pl/

Opublikowano

miro30 - wynik z tej strony był u góry; http://cieplowlasciwie.pl/wynik/wof

 

A jak wygląda kwestia zakładania ręcznego rusztu? Jest to skomplikowane? Jak długo to trwa? Właśnie sam mam bardziej przekonanie do rusztu żeliwnego, niż wodnego. 

Opublikowano

Rozmawiałem z instalatorem i on sugeruje mi piec 15 kW, odradził również piece z rusztem wodnym. 

Opublikowano

Różnica między tymi piecami to 0,2m2 wymiennika - prawie nic (wygląda na to, że kocioł 12 jest o 5cm węższy od kotła 15, stąd różnica).

 

W 12tce palnik (skoro mniejszy) jest z mniejszą mocą minimalną, a zwykle pewnie blisko tej minimalnej będzie pracował...

W razie syberyjskich mrozów kocioł powinien dać radę (przy zmniejszonej sprawności) osiągnąć większą moc - wymienniki 1,6m2 niektórzy producenci montują do kotłów o dużo większej mocy!

 

Rozważ na spokojnie.

 

Edycja: mam dom w 4 strefie, kocioł o powierzchni wymiennika 2,2m2 i podobnej konstrukcji (jakbyś do tego defro dodał jeszcze jedną półkę wymiennika niżej), grzeję 230 czy 240 metrów - w zeszłą zimę przy stałym nawiewie przez deski, którymi zabity był otwór drzwi garażowych i wiało po całym domu jak chciało przy temperaturze wewn. 18 stopni maksymalnie spaliłem 30 kg dziennie: 30 kg x 24mj/kg/3,6 / 24godz = 8,33 kW...To bez CWU. Gdyby zrobić z 18 stopni 20 i dodać CWU pewnie wyszłoby do 12kW... Przy wietrze zasuwającym po budynku.) To tak dla zobrazowania.

Opublikowano

On własnie mówił, że podłogówka i CWU czasem znacznie obciążają piec i lepiej mieć ten niewielki zapas. Sam nie wiem właśnie jak się do tego odnieść. Ma ktoś z Was dostęp do zdjęć z montażu tego rusztu lub najlepiej filmu? 

Opublikowano

@Kammil

Miałem taki sam dylemat co Ty....

Obliczenia z ciepła właściwego wyszły i praktycznie identycznie jak twoje. Zdecydowałem się na 12kW bo taki był od ręki. Nie spodziewam się by był za mały....

 

Ruszt zdejmuje się i zakłada 15 sekund.... Masz fotke po dostawie z założonym rusztem.

post-59087-0-24398000-1448404896_thumb.jpg

Opublikowano

@wwoytek mam jeszcze pytanie;

 

Chodzi o konfigurację zaworu i siłownika (VRG141+ARA661) wpisywaną w ustawienia sterownika: nigdzie nie ma jasno napisane jak ustawić parametry w sterowniku (napisz może jakie masz ty):

- czas otwarcia - tu mam 120 s (było w danych tech. siłownika)

- skok jednostkowy (max % otwarcia w jednym cyklu - ???

- minimalne otwarcie zaworu - ???

 

Możesz wspomóc bo coś mi się przedłuża to odpalenie pieca......

Opublikowano

157m2 posiada mój sąsiad, namawiałem go na komfort eko 12kW, ale uparł się i kupił 15kW i z obserwacji kociłek przewymiarowany... często wchodzi w nadzory mimo pracy z PID, dopiero po korekcie (menu serwisowe) i ustawieniu parametrów PID takich jak dla 12kW kocioł czasami wchodzi w nadzór, ja posiadam 12kW paląc z PID przy pow. domu 121m2 kocioł cały czas utrzymuje stałopalność, tylko po czyszczeniu wchodzi w nadzór raz może dwa razy (dom jeszcze nieocieplony z zewnątrz).

Opublikowano

Mam jeszcze czas do wiosny, więc się zastanowię - aczkolwiek podejrzewam, że kupując nadal nie będę pewny :)

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich mam takie pytanko czy mogli byście się wypowiedzieć na temat kotła defro ekr 10 kw lub 14 kw mam zamiar zmienić kocioł aktualnie mam Wamet z Budmet 23 kw oczywiście przewymiarowany nasz domek 120 m2 po podłodze częściowo ocieplony budowa domu 1952 r. Troszkę zmniejszył em mu palenisko i rozpalam od gory .Ale i tak nic nadzwyczajnego 16 kg na dobę przy takich temperaturach .

 

A i jeszcze zapomniałem dodać że dlatego bym się zdecydował na któryś z tych dwóch kotlow podanych wyżej ponieważ mam komin o wymiarach 14×14 cm.

Opublikowano

Mam pytanie czy ktoś próbował zainstalować aktualizację sterownika K1P do sterownika K1 bez PID? Sam posiadam K1 bez PID retorte żeliwną czy w tym przypadku również wymagana była by wymiana motoreduktora?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich mam takie pytanko czy mogli byście się wypowiedzieć na temat kotła defro ekr 10 kw lub 14 kw mam zamiar zmienić kocioł aktualnie mam Wamet z Budmet 23 kw oczywiście przewymiarowany nasz domek 120 m2 po podłodze częściowo ocieplony budowa domu 1952 r. Troszkę zmniejszył em mu palenisko i rozpalam od gory .Ale i tak nic nadzwyczajnego 16 kg na dobę przy takich temperaturach .

 

A i jeszcze zapomniałem dodać że dlatego bym się zdecydował na któryś z tych dwóch kotlow podanych wyżej ponieważ mam komin o wymiarach 14×14 cm.

Dzięki za odpowiedź

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.