Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Grzeje Tylko Częściowo


Dzeju

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Borykam się z problemem ogrzewania podłogowego. Problem polega na tym ,że owe ogrzewanie grzeje częściowo. Mianowicie ogrzewania podłogowego posiadam około 75 m. Salon, wiatrłap, dwie łazienki korytarz oraz kuchnia. W chwili obecnej ogrzewanie działa częściowo , podłoga jest ciepła w korytarzu oraz częściowo w salonie. Natomiast podłoga w kuchni ,łazienkach i wiatrołapie jest zimna. Kontaktowałem się z cudakiem (hudraulikiem) to powiedziałem się że źle ustawiłem temp na kotle. Ustawienia są następujące minimum 29C max 31C. Cudak kazał ustawić na 38-40 ale ją nie chce robić z domu sałny chce mieć komfortową dla mojej rodziny temp. Poniżej foto rozdzielczą. Dół zasilanie góra powrót. Proszę i jakieś podpowiedzi. Z góry dziękuje.

post-61351-0-82101200-1447575199_thumb.jpg

Opublikowano

To nie jest rozdzielacz do podłogówki - brak rotametrów, którymi nastawiasz przepływ w rurach

Z resztą taki układ mieszania wody wymaga aby temp wody zasilającej mieszacz była min 20C wyższa niż temp wody na podłogę.

Opublikowano

Więc co należy zrobić ?

Gość berthold61
Opublikowano

ja mam rotametry ale wszystkie odkręcone na maxa 7 pętli razem około 650 metrów zasilanie puszczone inaczej niż u ciebie bo z dołu ale poprzez mieszacz de fakto zasila górną belkę bo tak chyba to powinno być i  temperaturę reguluję tym termostatem przy mieszaczu , niczego nie odpowietrzałem ot po podłaczeniu ok miesiąca temu grzeje i nic się nie dzieje no może poza jedną sypialnią gdzie dałem zbyt długą pętlę 132 metry trwa to 1 godz dłużej ale potem już hula 

Opublikowano

Więc co należy zrobić ?

 

Masz rozdzielacz z głowicą termostatyczną, to jak działa to Twoje ustawianie temp min/max? Wyłączana jest pompa?

 

Sprawdź prawidłowość przepływów wg tego poglądowego foto:

 

post-18583-0-47132000-1447588237_thumb.jpg

 

Nie widzę w szafce zaworu regulacji powrotu. Jest gdzieś?

 

Generalnie po sprawdzeniu poprawności montażu musisz wyregulować przepływy przez pętle. Nie masz przepływomierzy, więc "na czuja" trzeba przykręcać to co grzeje, aż do momentu gdy oporne pętle zaczną grzać. Oczywiście startujesz od maksymalnego otwarcia wszystkich pętli. Regulacja na zasadzie liczenia obrotów. Po każdej korekcie minimum dwie-trzy godziny na stalilizację układu. Jak brak efektu, to dalsza koerekta i kolejna pauza. Docelowo masz osiagnąć równe temperatury podłóg.

 

Do kontroli stan bypassu pompy. Nie masz siłowników, więc ma być trwale zamknięty.

 

Jak kolega pisał wyżej, ten typ mieszania wymaga minimalnej różnicy temp kocioł-podłoga na poziomie 20 sC. Oznacza to, że gdy chcesz na mieszaczu otrzymać 40 sC na belce zasilania, to musisz go zasilać temeraturą minimalną 60 sC. Taki typ i tego nie przeskoczysz, a samo rozwiązanie raczej trudne jest do regulacji, zwłaszcza gdy dobrowolnie pozbawiasz się narzędzi do tego służących (brak rotametrów, brak zaworu powrotnego).

 

Popraw mocowanie kapilary, by lepiej dolegała do belki (czujnik też nie wiadomo co mierzy i pytanie gdzie idzie sygnał).

 

Na trójnikach pompy widać coś w rodzaju zaworów imbusowych. Czy tak jest i czy producent przewidział je do wykorzystania w celach regulacyjnych, czy tylko do serwisowania pompy (demontażu)?

Opublikowano

Ok, dziękuje za wskazówki oczywiście do stosuje się do wytycznych i będę próbował w uregulować tą podłogę. Co do zaworu imbusowego to nie mam pojęcia :(. Na miast czynnik mierzy tem. powrotu która jest przekazywana do sterownika kotła.

Gość berthold61
Opublikowano

a nie prościej by było jak by ci ten magik zrobił to na zwykłej grupie pompowej ? żadnych problemów czy sterowań do kotła ,kocioł na 60 stopni a zaworem na belce ustawiasz żądaną temperaturę i goli jak ta lala 

Opublikowano

Może i lepiej, ale ją już nie mam do niego cierpliwości. Tak tonjuz jest zapłaciłeś martw się sam...

Opublikowano

a nie prościej by było jak by ci ten magik zrobił to na zwykłej grupie pompowej ? żadnych problemów czy sterowań do kotła ,kocioł na 60 stopni a zaworem na belce ustawiasz żądaną temperaturę i goli jak ta lala 

 

Jak regulacja zawiedzie, to jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Wywalić sekcję bypass i jest sporo miejsca na pompę i 3D.

 

Cały czas nie rozumiem jak ten sygnał z czujnika jest wykorzystywany przez sterownik. Kolega oszczędny jest w odpowiedziach.

Opublikowano

Czujnik ten działa na takiej zasadzie. Mierzy temp powrotu którą odczytuje sterownik kotła. Jeśli np na piecu temp podłogówki jest ustawiona na min 30 max 32 to jeśli na powrocie czujnik odczyta temp 32 sterownik kotła wyłącza pompę podłogówki.

Opublikowano

To raczej nie jest fabryczne rozwiązanie sterowania podłogą. Ten czujnik być może jest dedykowany do odczytu temperatury czynnika grzewczego podłogi, ale nie w ten sposób. Raczej zamysłem było wykorzystanie go do współpracy ze sterowaniem pogodowym i siłownikiem zaworu 3D.

 

Takie sterowanie pompą nie zapobiegnie przegrzaniu pomieszczeń, bo sterownik nie widzi temperatur wewnętrznych. Może być 27 sC w pokojach a pompa i tak będzie cyklicznie odpalana, bo temperatura belki przy postoju pompy i tak szybko spadnie poniżej zadanego minimum. Dziwny pomysł, ale jeśli działa...

Opublikowano

Czy da się zamontować rotametry ? Bo takie kręcenie na czuja to nie robota...

Jeśli na sterowniki w kotle mam ustawione minimum 30 max 32 to ile ustawić na zaworze przy belce?

Opublikowano

Nie mam pojęcia.

 

To jest sterowanie stałotemperaturowe i w zależności od warunków zewnętrznych "komfort cieplny" może sie rozjeżdżać bez przestawiania nastawy zaworu.

Przede wszystkim opanować należy przepływy, bo jak ich brak, to metoda sterowania jest sprawą drugorzędną. Montaż rotamertów niewykluczony, ale tu trzeba by pomierzyć belkę i dobrać rotametry do nypli lub kupić całe zestawy rotamtr-nypel do rozmiaru belki.

 

Po hydraulicznej regulacji rozdzielacza można pomyśleć o sterowaniu pompą trmostatem pokojowym w wersji radiowej. Powinien mieć najmniejszą możliwą histerezę lub algorytm PI, PID itp. Chodzi tu o poskromienie bezwładności płyt grzewczych.

 

Najlepszym jednak rozwiazaniem jest sterowanie pogodowe.

Opublikowano

Dysponuje sterownikiem pogodowy jest podłączony do kotła ale co z ustawieniami itd to nie mam pojęcia :( chyba bez fachowca się nie obejdzie :(

Opublikowano

A czym steruje ta pogodówka? Temperaturą kotła, czy masz tam jakiś mieszcza 3D lub 4D przy kotle?

 

Ja o pogodowym sterowaniu pisałem pod kątem ogrzewania podłogowego, ale do tego rozdzielacza tego nie podepniesz bez radykalnych przeróbek. Spróbuj powalczyć z tym co masz.

 

Jak podłoga nie grzeje to... czym grzejesz?

Opublikowano

Mam jeszcze grzejniki w pokojach i w łazience który nie grzeje pomimo tego, że jest odpowietrzony. Wychodzi z tego, że sterownik pogodowy steruje kalorefyrami. Stopniowo zakręcie na belce zasilającej efekt taki, że nigdzie nie grzeje. Cała podłoga zimna :( Rozumie, że na piecu minimum jakie musi być to 60 C.?

Opublikowano

Bypass zamknięty?

Pompa na jakim biegu? Próbowałeś na max?

 

Tu sporo bruździ brak tego zaworu regulacyjnego na powrocie do kotła, bo to on wymusza obieg przez pętle OP. Bez niego pompa zasysa wodę z zasilania od strony kotła i bez oporów z powrotem tłoczy ją na kocioł. Byłby zawór, to jego przykręcenie wymusiłoby lepsze krążenie na pętlach. Poszukaj na rurze powrotnej z rozdzielacza do kotła jakiegoś zaworu, może być nawet odcinający i zamknij go zostawiając minimalny przepływ.

 

P.S.

Masz pewność, że pętle są dobrze odpowietrzone?

Opublikowano

Bypass zamknięty przynajmniej nic tam nie robiłem bo nie ma tam nic czym mógłbym cokolwiek ustawić - bypass ciepły jest. Jedyne co mogę przekręcić przy belce powrotu to, to co jest widoczne na zdjęciu poniżej. Pompy są dwie ustawione na drugim biegu. Kiedyś już testowałem na trzecim nie było zmian więc powrocie na drugi bieg.

post-61351-0-48022700-1447603178_thumb.jpg

Opublikowano

Bypass będzie miał wewnętrzny zawór na klucz imbus. Szukaj go od góry lub od dołu (pod tą niebieską zaślepką).

 

Na zdjęciu masz odpowietrznik. Kazałem szukać zaworu na rurze powrotu do kotła, czyli tej, która "wychodzi" z szafki na dole i łączy sie z instalacją. Tam musi być gdzieś zawór odcinający. Na zdjęciu z postu #5 jast tam zawór regulacyjny. U ciebie brak, więc szukaj innego sposobu zdławienia powrotu do kotła.

 

Jak teraz wszystko przestało grzać to powróć do otwarcia wszystkich pętli na max. Lepsza połowa ciepłej podłogi niż zero.

Opublikowano

Ok, bypass był otwarty zamknąłem go(rozumie że ma być zamknięty na Maxa), czy ten zawór też przymknąć?

Opublikowano

Ten na powrocie. Rozumie że bypass ma być zamknięty na Maxa ?

Opublikowano

Bypass ma być zamknięty.

 

Ja naprawdę nie czytam w myślach... "Ten na powrocie" to mało precyzyjne dla mnie, bo nie wiem czy mówisz drugim zaworze bypassu od strony powrotu czy o jakimś zaworze poza szafką. Prawdopodobnie chodzi ci o bypass, więc wystarczy zamknąć jeden (drugi jeśli chczesz zdemontować rurkę bypassu co nie jest konieczne).

 

Tak jak pisałem wyżej, poszukałbym zaworu na powrocie głównym podłogi (poza szafką), który należy przydławić, by wymusić lepsze krążenie na pętlach.

Opublikowano

Ok, wszystko zrobione wg. Wskazówek wraz z zaworem powrotu poza skrzynką. Teraz czekamy na efekty. Za kilka godzin odezwę się. Bardzo dziękuję za pomoc.

Opublikowano

Witam

Niestety sytuacja nie uległa zmianie. Podłoga nadal tylko częściowo ciepła :(

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.