Poter Opublikowano 6 Listopada 2015 #1 Opublikowano 6 Listopada 2015 Witam, w najbliższym czasie mam zamiar dołączyć zbiornik buforowy do instalacji od paru tygodni szukam informacji jak tego dokonać stworzyłem schemat podłączenia ale chcę mieć pewność że będzie dobrze działać, także proszę o opinie i podpowiedzi co zmienić lub może coś jest zbędnego lub czegoś brakuję. Jednocześnie pytam czy z pieca do bufora wystarczy rura miedziana 28mm czy powinna być większa i w którym miejscu powinnien być zawór bezpieczeństwa.
sambor Opublikowano 6 Listopada 2015 #2 Opublikowano 6 Listopada 2015 Do naczynia wzbiorczego rura Cu28 - takie są przepisy, zaw bezp daj wprost na kotle lub buforze, powrót z grzania CWU daj jak najniżej . Rura Cu 28 wystarczy
Poter Opublikowano 7 Listopada 2015 Autor #3 Opublikowano 7 Listopada 2015 Tylko CWU będzie miał dosyć krótki obieg więc dużo nie straci na powrocie temperatury czy nie ochłodzi zbytnio się jak się puści gorącą wodę w dolne partię zbiornika? I czy zawór bezpieczeństwa dać 6 bar ? i jeśli chciałbym dodać manometr to gdzie pomiędzy piec- bufor czy na bufor -co.
sambor Opublikowano 7 Listopada 2015 #4 Opublikowano 7 Listopada 2015 W układzie otwartym daje się zaw bezp 1,5bar ! Manometr to możesz zainstalować i będzie on pokazywał wartości ok zera- czyli ciśnienie statyczne słupa wody Powrót z bufora daj niżej
Poter Opublikowano 7 Listopada 2015 Autor #5 Opublikowano 7 Listopada 2015 Wprowadziłem poprawki do schematu w takim razie z manometru rezygnuje , powrotu z bufora niżej się nie da jest na dnie zbiornika. A czy w tym układzie woda z bufora będzie się cofać po wygaśnięciu pieca do pieca czy warto dodać zawór zwrotny i gdzie ?
jarekr Opublikowano 11 Listopada 2015 #6 Opublikowano 11 Listopada 2015 Woda do pieca będzie się cofać , są na to różne patenty , sam z tym walczę , wstawiłem zawór klapowy , ale nie trzyma , problem w tym że różnica ciśnień za i przed zaworem są niewielkie . Są też patenty z zasyfonowaniem ,ale to na innych forach
kupfer Opublikowano 12 Listopada 2015 #7 Opublikowano 12 Listopada 2015 Witam. Poter, nie wiem dlaczego bufor grzeje bojler cwu :huh: Lepiej bezpośrednio kotłem ;) Moim zdaniem,jeśli zawór 3d i różnicowy(powinnien być w pionie) na powrocie,woda nie powinna się cofnąć. ^_^ Pozdrawiam.
Poter Opublikowano 12 Listopada 2015 Autor #8 Opublikowano 12 Listopada 2015 cwu zaplanowałem połączyć buforem żeby gdy nie potrzeba na grzejniki to cwu będzie korzystać . tak zawór różnicowy będzie w pionie tak gdzieś wyczytałem że nie będzie cofek z bufora. lada dzień zaczynam działać w kotłowni czekam tylko na części , mam nadzieje że wszystko dobrze przemyślałem i nie będzie niespodzianek. A tak przy okazji polecam hurtownie internetową DOBO.PL o połowę taniej niż w lokalnych sklepach w moich okolicach.
Gość mak Opublikowano 13 Listopada 2015 #9 Opublikowano 13 Listopada 2015 Ten różnicowy za buforem potrzebny jest jak dziura w moście zresztą tak samo jak 3D w obiegu grzejnikowym. Ale są dwie szkoły jedni twierdzą że nie można za dużo armatury zastosować, inni że po co wydawać pieniądze na zbędne do niczego nie potrzebne i nic nie wnoszące elementy. Za buforem żadnej grawitacji nie będzie to do czego ten zawór różnicowy, podobnie jest z 3D na obieg grzejnikowy, po co regulować coś czego regulacja jest całkowicie zbędna wystarczy prosty sterownik pompy z termostatem pomieszczenia albo termostatyczne zawory na grzejnikach i efekt jest taki sam.
Poter Opublikowano 30 Listopada 2015 Autor #10 Opublikowano 30 Listopada 2015 bufor stoi i działa miałem problem z zaworem różnicowym zawieszał się ale po wymianie działa, tylko teraz pytanie jak palić-palę węglem orzech rozpalam od góry tylko jaka temperatura na piecu a powrotu, na tą chwile mam 80 a powrót to ok. 65 na jakiej prędkości pompka bufor stoi jakieś 50cm od pieca więc blisko no i prędkość dmuchawy, czytałem że lepiej miarkownik lecz heiztechnik nie posiada klapki w dolnych drzwiczkach może w przyszłości coś da się zrobić . zauważyłem ja za szybko piec nabiera temp. słychać że dochodzi do miejscowego gotowania wody, codziennie testuje i szukam najlepszej metody lecz będę wdzięczny za podpowiedzi na chwilę obecną.
Gość Digitrax Opublikowano 30 Listopada 2015 #11 Opublikowano 30 Listopada 2015 Aby gorąca woda nie cofała się z bufora do naczynia otwartego wystarczy zainstalować bezpośrednio przy zasilaniu bufora zawór zwrotny klapowy. By pass pompy ładującej bufor winien także być wykonany z zaworu klapowego oraz omijać także zawór 3D który winien mieć oznaczenie TZM. Gdy instalacja CO nie jest grawitacyjną to zawór różnicowy także zbędny.
MrTomo Opublikowano 2 Grudnia 2015 #12 Opublikowano 2 Grudnia 2015 Według mnie bardzo przekombinowany i nie do końca przemyślany układ. Po pierwsze bufor trochę mały, zwłaszcza że odbiornikiem będą grzejniki a nie podłogówka i do tego zasobnik cwu Po drugie po co te zawory 3D? Po trzecie zasilanie bufora zrobić grawitacyjnie Po czwarte odbiór przez termostatyczny zawór mieszający. Po piąte przemyśleć
mnosarz Opublikowano 29 Marca 2016 #13 Opublikowano 29 Marca 2016 Witam wszystkich , którzy marzą lub mają już bufory. Zwracam się szczególnie do osób, które mają poważne doświadczenia w tym temacie. Proszę o ocenę czy to co załączone w dwóch wariantach faktycznie zadziała: 1. Wariant "A" zawory zwrotne ZZW za pompami (na tłoczeniu) PCO1 i PCW i dodatkowa pompa PCB tłocząca ciepło z załadowanego bufora 1000 L np.latem, późną wiosną lub wczesną jesienią, gdy kocioł główny K1 nie działa jeszcze, ale jest naładowany kominkiem lub innym źródłem ciepła. 2. Wariant "B" zawory zwrotne przed pompami ( na ssaniu) aby istniejące pompy PCO1 i PCW wykorzystać, które będą wysysały ciepło z bufora 1000 L po jego załadowaniu kominkiem lub innym źródłem ciepła. W tym wariancie kocioł główny K1 musi chodzić cały rok. Obawiam się, że Wariant "B" z zaworami na ssaniu pomp PCO1 i PCW jest niedopuszczalny i układ z buforem będzie ciągle zapowietrzony. Proszę o wszelkie uwagi i błędy bo interesują mnie szczególnie krytyczne aby sprowadzić mnie do parteru. Marek CO-29-03-2016-ver.7 Wariant-A.pdf CO-29-03-2016-ver.7 Wariant-A -tryby pracy.pdf CO-29-03-2016-ver.7 Wariant-B.pdf CO-29-03-2016-ver.7 Wariant-B -tryby pracy.pdf
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.