Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parametr Korekta Krzywej Grzewczej


tqlis

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, w opcjach sterownika pogodowego mam możliwość owej korekty.

 

Rozumuję tak, że przy korekcie 0, wybrana krzywa grzewcza powinna mi zapewnić w pomieszczeniu 20 stopni?

 

A jak chcę 22 stopnie, to ustawiam korektę +2?

 

Po co to robić skoro i tak mam sterownik w pokoju, który wpływa na całość.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą ustala się na zasadzie trochę eksperymentu. W okresach przejściowych temperatury zewnętrznej np. 10 st. C ustala się temperaturę (dolny odcinek krzywej grzewczej)na grzejniki która zapewni temperaturę w pomieszczeniu , np. 22 st. C. Przy minus 10 st. C ustala się górny odcinek krzywej grzewczej, który zapewnia te same 22 st. C. Krzywa jest zależna od wielkości grzejników (parametry pracy grzejników przy której oddają moc nominalną). Oczywiście w zależności od sterownika pogodowego punktów regulacyjnych krzywą może być więcej. Trzeba przeczytać dokładnie instrukcję nastaw krzywej grzewczej. Ponadto ustala się początek krzywej grzewczej i maksymalną temperaturę krzywej grzewczej. przykład. krzywa grzewcza rozpoczyna się od 20 st. C na zewnątrz. Przy tej temperaturze ma być oddawane do pomieszczenia 22. st. C. Temperatura maksymalna  to np. najniższa temperatura zewnętrzna ( w zależności od strefy) np. - 20 st. C temperatura na instalacje 70 st. C. Nastawa polega na tym, że temperatura ta pomimo dalszego spadku pozostaje na tym samym poziomie.

Jeśli nie czujesz idei, to poproś jakiego instalatora o ustawienie i wytłumaczenie. Niejednokrotnie w początkowej fazie użytkowania sterownika zachodzi konieczność skorygowania krzywej.

Natomiast to co piszesz tak nie działa. Krzywa grzewcza to nic innego jak nachylenie temperatura zewnętrzna do temperatury czynnika grzewczego. mamy więc bezwymiarową jednostkę np. krzywą 0.6 oznacza to ,że na każdy jeden stopień spadku temperatury zewnętrznej temperatura czynnika wzrasta o 0,6 st. C ( przy wzroście temperatury zewnętrznej jest odwrotnie) krzywa 1,5  mówi,że na każdy stopień spadku temperatury zewnętrznej temperatura wzrasta o 1,5 st. np. temperatura zewnętrzna 20 st. C(początek grzania) temperatura na grzejnik 20 st. C. Temperatura zewnętrzna 19 st. C temperatura na grzejniki przy krzywej grzewczej 0,6 19,4. Przy krzywej grzewczej 1,5 mamy odpowiednio 21,5 st. c na instalację. Przy spadku temperatury zewnętrznej o 10 st.C mamy odpowiednio 26 st. C (krzywa 0,6) oraz 35 st. (krzywa 1,5) na instalację zewnętrzną.

załączenie regulatora zazwyczaj stosuję na 15 - 16 st. C, wyłączenie na 18 st. C. Początek krzywej grzewczej można ustawić na 25 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zawsze wiedziałem, to że wybór krzywej decyduje o temp. wody jaka będzie na zasilaniu instalacji. - To jasne.

 

Schody zaczynają się przy tych właśnie korektach krzywej.

 

Aktualnie dla obwodu grzejnikowego mam wybraną krzywą 0,6 (start charakterystyki 20 stopni), czyli przy temperaturze 0 stopni na zewnątrz w instalację pójdzie woda o temp 32 stopnie (20*0,6+20=32)

 

Jak skoryguję krzywą o +5, to przy 0 stopni na zewnątrz w instalację pójdzie woda o temp 40 stopni? (25*0,6+25=40)

 

Czy o to właśnie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik w pokoju (termostat) decyduje co robić gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka (wyłączenie pomp, przejście kotła w podtrzymanie, zamknięcie zaworów mieszających, obniżenie temperatury grzania kotła/zaworu mieszającego o określona temperature), a krzywa grzewcza odpowiada za temperaturą wody gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie i termostat włączy ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.