Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zagrzać Całe 300L?


radek1112

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie. Wlasnie zamontowalem u siebie solary. 3 panele firmy Hewalex oraz do tego bojler 300l. Nie mialem jeszcze okazji sprawdzic jak one dzialaja, bo pogoda nie pozwala. Problem w tym, ze pale tylko w piecu i grzeje sie tylko gorna czesc bojlera (poniewaz dolna wezownica jest wpieta pod solary) i niestety nie wystarcza mi wody. Jest jakis skuteczny sposob na ogrzanie całych 300l??? Poprzednio mialem bojler galmet 200l i bylo duzo lepiej. Mam duzy piec i szkoda zeby nie wykorzystac tej energii. Czy pompka cyrkulacyjna wpieta od wylotu cieplej wody do zasilania zalatwi sprawe?

Opublikowano

Nie zagrzejesz całości, już o tym nawet wspomniałeś, że grzejesz górną wężownicę. Pompka cyr. też nie załatwi sprawy bo miesza u samej góry. Jedyny sposób to grzać górę ile się da.

Opublikowano

tak dodatkowa cyrkulacja wody załatwi sprawe i tak by było najlepiej

czyli dodatkowa pompa pomiedzy syrkulaca obecną a zasilaniem zimnej wody  i to spowoduje zagrzanie całych 300l wody

Opublikowano

Są dwa rozwiązania - albo pompa mieszająca cały zbiornik, załączana podczas grzania wody, albo grzać góną wężownicą + 1/2 zasobnika do wyższej temp a na wyjściu CW dać zawór mieszający wodę gorącą z zimną i obniżający temp do zadanej.

Opublikowano

Zainstaluj na rurze zasilającej zbiornik CWU trójnik i tam wepnij pompę z cyrkulacją. Króciec w połowie zbiornika zaślep korkiem. Niechaj pompa chodzi stale to i cały zbiornik będziesz miał nagrzany.

Opublikowano

Możesz zastosować pompę cyrkulacyjną do mieszania wody w CWU.

Wstaw trójnik na zimnej wodzie i Ciepłej wodzie.

bezpośrednio przed zasobnikiem. (przed zaworem mieszającym)

I tam zamontuj pompę .

Tak żeby pompowała gorącą wodę do zimnej.

Za pompą  zawór zwrotny.

I podepnij zasilanie tej pompy pod zasilanie pompy CWU.

Opublikowano

Wystarczy zwykła mieszająca.

Jak Cię stać i Chcesz to kup energooszczędną :)

Marki Ci nie podam bo nie chcę uprawiać na tym forum jakiejś kryptoreklamy :)

Opublikowano

Wystarczy zwykła mieszająca.

Jak Cię stać i Chcesz to kup energooszczędną :)

Marki Ci nie podam bo nie chcę uprawiać na tym forum jakiejś kryptoreklamy :)

 

Warto dodać, że w tym przypadku należy użyć pompy do cyrkulacji cwu, wykonanej najczęściej z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej. Nie mylić z pompą co która jest z żeliwa i nie może być zastosowana w tej sytuacji. Najsłabsza pompa wystarczy

Opublikowano

Nic dodać nic ująć :)

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Witam ponownie. Zamontowalem pompe cwu. Miesza wode z gory do dolu. Temp na dole jak i na gorze bojlera sie wyrownoja. Pompka jest podlaczona do osobnego sterownika-zalacza sie dopiero jak gorna czesc bojlera osiagnie zadana temp. Chodzi o to aby nie pracowala caly czas. Mam pytanie odnosnie pompki cwu. Czy jesli nie pracuje i nie pcha wody to moze z zasilania wode pchac w odwrotnym kierunku? Zawor zwrotny zamontowany za zasileniem. Moze ma byc jeszcze zaraz za pompka?

Gość Digitrax
Opublikowano

Oczywiście że ze pompą winien być bezpośrednio zawór zwrotny a przed nią filtr.

Jak go nie ma to zainstaluj.

Gość Digitrax
Opublikowano

Nie tyle co wychładza ale pobierając wodę płynie ona z zasilania (zimna) do poboru. Woda jest leniwa i płynie prędzej tam gdzie ma lżej. Dla niej łatwiej jest pokonać pompkę z filtrem niż cały zbiornik wody. Są to tzw opory przepływu.

Opublikowano

U mnie jest ten sam problem. Do tej pory myślałem, że tak dużo wody zużywamy że brakuje mi 300l wody o temp. 60 stopni na 30 minut z żoną pod prysznicem, a tu taka niespodzianka - że ja wcześniej na to nie wpadłem. A nie można przepiąć powrotu do kotła z dolnej wężownicy i zrobić połączenia między nimi.

post-40098-0-89480300-1458028924_thumb.jpg

Opublikowano

a nie będzie miało znaczenia to że wtedy powrót z CWU będzie poniżej powrotu z kotła?

Opublikowano

Problem jest trochę ... "napompowany" i tak naprawdę wcale go nie ma. Każdy kto montuje podgrzewacz z dwoma wężownicami powinien sobie odpowiedzieć na pytanie co jest głównym źródłem ciepła dla ogrzania wody w podgrzewaczu. i to źródło podłączamy do dolnej wężownicy, górna wężownica jest podłączana do dodatkowego źródła ciepła. Najczęściej dolną wężownicę podłącza się pod zestaw solarny a górną .... tu optymalnym rozwiązaniem jest kocioł gazowy. Czy tylko gazowy? Nie powinno być żadnych problemów z dostępem do cwu z górnej wężownicy gdy:

- mamy kocioł  stałopalny np z podajnikiem

- mamy na wężownicę oddzielną pompę ładującą

-  kocioł jest wyposażony w sterownik obsługujący pompę ładowania cwu

- sterownik kotłowy posiada funkcję priorytetu cwu

W każdym podgrzewaczu cwu mamy 3 strefy temperatur wody na górze strefę gorącą, na środku temperatur średnich i na dole strefę zimną i nie da się tego zmienić. Można chwilowo wyrównać  temperaturę wody w podgrzewaczu przez zastosowanie tego podmieszania, ale każdy pobór wody z podgrzewacza powoduje napływ wody zimnej i sytuacja wraca do stanu jak przed wymieszaniem. Połączenie wężownicy górnej z dolną wcale nie zwiększa ilości ciepłej wody bo jak ma tą ilość zwiększyć jak zasilacie górną wężownicę czynnikiem o  temperaturze np 60 C to po przejściu przez górną część ma już tylko 40 a po przejściu dolnej ma tylko kilkanaście czyli tyle ile woda napływająca. To jaki jest sens tego połączenia? Rozkład temperatur w podgrzewaczu się nie zmieni na górze będzie  60 na środku 40-30 na dole kilkanaście C.  I nawet jak przez jakąś chwilę uda nam się doprowadzić do sytuacji że mamy 300 l wody podgrzanej do 50C to po poborze wody z podgrzewacza np 100 l napływa woda zimna i już nie mamy 300 l wody o temperaturze 50 C tylko 100 o temperaturze 40,  100 litrów o temperaturze 30 -35 i 100 o temperaturze poniżej 30, to jak włączycie to podmieszanie to jaka wodę będziecie mieć? Rachunek jest prosty będziecie mieć 300 l wody o temperaturze ok 20 C czyli nie macie już ciepłej wody. Wszystkie te wynalazki to strata czasu na robotę i pieniędzy na materiał.

 

hqdefault.jpg

 

Dla niedowiarków zamieszczam rysuneczek z rozkładem temperatur  w podgrzewaczu. 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.