Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co - Wybór Paliwa.


oneeye

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jestem na etapie wyboru „źródła ciepła” do domu, który obecnie jest w stanie zamkniętym, niewykończonym. 

Przeczytałem przez kilka dni tutaj ogromną ilość postów, ale niestety nie rozwiały one moich wątpliwości, ani nie pomogły w wyborze paliwa w tym konkretnym przypadku. Prosiłbym zatem o pomoc w wyborze paliwa, jak i później w doborze mocy i ewentualnie wskazanie kierunku rozwoju instalacji.

Dom – „bliźniak” – 4 kondygnacje. Piwnica, parter i piętro o takiej samej powierzchni – ok. 70 m2, do tego poddasze ok. 20m2. Nie wiem czy ma to znaczenie, parter na wysokości ok. 1.50m. Dom jest ocieplony styropianem 10cm. Parter i poddasze będzie odcięte od parteru i piętra (ścianki + drzwi) – aktualnie klatka schodowa jest otwarta i z piwnic widać poddasze ;). Dach nie jest ocieplony – to na pewno nadrobię, strop też nie jest ocieplony.

Jako, że dom nabyliśmy w takim stanie, musimy jakoś rozsądnie rozwiązać ogrzewanie, które jest zaprojektowane bez podłogówki, tylko kaloryfery.  Pomieszczeń w piwnicy jest sporo, jak i są spore, także nie ma problemu z miejscem na ewentualne bufory czy też inny osprzęt.

Zastanawiam się nad paliwem głównym i alternatywnym, aby nie ryzykować sytuacji kiedy zostaniemy bez ogrzewania. Dylemat, co wybrać jako główne, lub alternatywne.

Aktualnie do domu podciągany jest gaz (poprzedni właściciel chyba o tym zapomniał, tym bardziej że pozostałe domy na ulicy ten gaz mają), więc można pomyśleć o kondensacyjnym piecu gazowym, ale czytając Wasze forum, dużo dobrego czytałem o kotłach na Pellet czy też ekogroszek.

Rozmawiając z sąsiadem zza ściany, który grzeje gazem uzyskałem wstępne rozeznanie kosztowe ogrzewania w zimie i oscyluje ono w granicach 1400-1600 zł na 2 miesiące. Jednak jak sam przyznaje, przy mrozach musi dogrzewać się węglem. Nie wiem czy instalacja jego jest nieodpowiednia (niedopracowana), czy też nasza nieogrzewana i nieocieplona ściana była tego powodem. Jak wiadomo nie chcę bez sensu wydać pieniędzy, więc liczę że fachowcy tutaj podpowiedzą co wybrać.

Przy takiej inwestycji nie zamierzam jednak oszczędzać namiętnie – mam nadzieję jednak zmieścić się w 25-30 tyś. Po prostu chce mieć dobre ogrzewanie bez zbędnych fajerwerków ;)

Zatem czy gaz? Czy Pellet? Czy da się to połączyć? A może inne paliwo?

Nie jestem też leniwy, nie ma problemu żeby zejść do kotłowni nawet raz dziennie, ale pewnie przy kotle, będzie on zasypowy. Dobrze też było by mieć kocioł w którym mogę spalić co nieco śmieci, kartonów, drewnianych odpadów itp. Miejsce na paliwo typu, brykiet czy Pellet też jest. Czy bufor będzie potrzebny? Jaki zasobnik na CWU?

Jak widzicie dylemat spory, wiedza zerowa.

Bardzo proszę Was o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w piwnicy planujesz ogrzewanie?

 

Jeżeli nie, to czy strop i inne przegrody piwnica- parter są/będą dobrze zaizolowane?

 

Jezeli tak, to czy ściany piwnicy (rozumiem, że ta piwnica jest z tych, co prawie nie są schowane w ziemi i mają spore okna) też jest ocieplona 10cm?

 

To ważne z punktu widzenia doboru mocy źródła ciepła.

 

Tak czy inaczej, jeżeli nie boisz się kotłowni obsługowej to piec z zasypem ręcznym + bufor wydaje się dość dobrym rozwiązaniem (tak, tradycyjny piec + bufor kosztuje tyle, ile kocioł z podajnikiem, ale bufor możesz od biedy dostawić za rok), lub - jeżeli i tak ciągniesz gaz - to piec gazowy + sporawy zasypowiec na większe mrozy (nawet jak nie rozpalisz, to nie zmarzniesz, bo nagrzejesz gazem) - o ile masz dwa kominy.

 

W Twoim przypadku (ocieplenie, kubatura) nie pchałbym się w nowoczesne źródła ciepła tj. pompy różnej maści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/maps/@50.3123828,21.430966,3a,75y,196.92h,86.47t/data=!3m6!1e1!3m4!1syuFn3vufowYk_XhA7WVo5g!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

Tak to wygląda, jak widać ocieplenie piwnicy jest bardziej skąpe, aczkolwiek jest, boczne drzwi nie mają progu jeszcze i widać tam styropian. Nie potrafię określić jego grubości ale raczej można założyć że jest cieńszy niż 10cm.

Izolacja pomieszczeń typu piwnica - poddasze, niestety nie będzie bogata, ponieważ konstrukcja musi znajdować się częściowo na betonowych schodach (otwarta klatka schodowa), dlatego też planuję dach ocieplić w jak najbardziej możliwym czasie. Być może będzie to przyszły rok - najbliższa zima posłuży testowaniu, ogrzewanie będzie głównie na potrzeby wykończenia, dla robotników, wprowadzamy się mam nadzieję w lecie przyszłego roku. 

 

Jeśli chodzi o kotłownię, bać się nie boję, ale też nie chciałbym latać co chwilę i węgla dorzucać ;) 

Węgla raczej chciałbym uniknąć, nie wiem jak w naszym mieście rozwinie się temat palenia węglem - ludzie przebąkują o zakazie - nie wiem na ile to jest prawdziwe, ale wolę się zabezpieczyć, żeby za 2 lata nie zmieniać pieca/kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.