Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Planuję w tym roku pozbyć się starej instalacji w domu z lat "80",

Instalacja grawitacyjna, robiona z tego co było.

 

Dom 110m2, docieplony 8cm styropianu, 10cm styropiany na stropie, w planach na ten rok docieplenie dachu wełną.

 

Załączam schemat jak bym chciał, proszę o info czy to co planuje ma sens, a koniecznie chcę mieć możliwość palenia paliwem stałym, bo nie wiem czy np za 5 lat sytuacja finansowa jakoś drastycznie się nie zmieni.

 

Wymyśliłem sobie, że będzie następująco działało:

zbiornik na CWU (ZCWU) z 3 wężownicami, jedna do kondensacyjnego kotła gazowego 1-funkcyjnego, druga do pieca na paliwo stałe trzecia (nie wiem czy jeszcze w tym roku) do solarów.

przy odpaleniu pieca na paliwo stałe (PW) zawór 3-drożny (ZW3D) otwiera obieg na wężownicę CWU, jak temp. w zbiorniku osiągnie zadaną to przełącza na wymiennik ciepła (WCO) aby wspomóc CO (ICO), instalacja otwarta z pompką (P1).

Obiegiem wody w instalacji CO sterowałby piec gazowy (PG), ale miałby na powrocie dużo wyższą temperaturę niż powinna wrócić z instalacji.

Pompka P2 służyłaby do obniżenia temp wody w zbiorniku CWU w jakieś szczególnie gorące i słoneczne dni jak teraz, chociaż nie wiem czy te 50l wody w kotle faktycznie by pomogły przy zbiorniku CWU 300l.

Wiem, że układ bardzo zależny od prądu i będzie zasilacz awaryjny, który będzie zwymiarowany na 12h zasilania.

 

Czy taki układ ma sens? Jest to skomplikowane i taniej będzie zastosować jedynie piec na pelet plus solary.

Za 2 tygodnie przyjedzie majster aby o tym porozmawiać i wycenić, uprę się to zrobi jak chcę, ale nie wiem czy chcę dobrze.

post-50706-0-14232700-1438958130_thumb.jpg

Opublikowano

Strasznie skomplikowałeś, niepotrzebnie. Mając zbiornik z trzema wężownicami przy jego odpowiedniej wielkości i konstrukcji łączysz wszystko bezproblemowo. Niestety nie wykonam rysunku ale polecam temat o buforach na forum muratora.

Opublikowano

Ten układ pracy nie bardzo ma sens, kolejny pomysł który nie wypali hydraulicznie , a ze sterowaniem też będzie problem.

 

Tu nic nie da czytanie o buforach, najpierw trzeba zmienić założenia i oddzielne pytanie - czy masz dwa kominy i dwa oddzielne pomieszczenia dla dwóch kotłów? 

 

PS

Do obniżenia temp CWU na wyjściu zasobnika służy zaw 3-d i na tym zaworze ustawiasz temp wody podawanej na krany. 

Opublikowano

Bufor pozwala na podłączenie - bezproblemowe różnych źródeł ciepła (ilość i jakość źródeł - decyzja inwestora).

Kondensat - kuchnia, komin - przez ścianę.

Pytanie: czy instalacja zrobiona "z tego co było" a działająca 30 lat jest do wyrzucenia, moda, konieczność?

Opublikowano

Podgrzew cwu pewnie będzie działał bez problemów, nie bardzo wiem po co potrzebny jest ten 3D rozdzielający?  I tu od razu pytanie co będzie nim sterować i czy sterownik kotła na paliwo stałe ma taką możliwość? Uważam ze ten 3D jest zbędny wystarczy pompa z  czujnikiem temperatury . Gorzej wygląda sprawa ze sterowaniem CO o którym nic nie piszesz.. Ze schematu wynika że jest wymiennik ciepla do połaczenia układu otwartego kotła na paliwo stałe z układem zamkniętym kotła gazowego. Zakładasz że pompa kotła gazowego obsłuży instalację i wymiennik (przez powrót)? Mam poważne wątpliwości co do takiego rozwiązania i twoje założenie powinno zostać poparte obliczeniami, wymiennik stanowi duży opór  i pompa kotła może nie obsłuzyć takiego układu. Napisz coś więcej o CO (jakie ma być grzejnikowe, podlogowe czy mieszane?) i o kotle kondensacyjnym (jakie sterowanie? ).

Opublikowano

Dzięki za odpowiedzi.

 

Wyjaśniam:)

Zaworem 3d steruje termostat w bolerze (WCWU), jak osiągnie zadaną temperaturę to piec na paliwo stałe już nie grzeje CWU, a oddaje ciepło do wymiennika CO. Na okres letni sterowanie odłączone i zawór otwarty na CWU.

Pompa tego obiegu będzie uruchamiana termostatem w piecu węglowym. Druga pompka zacznie pracować jak woda w wymieniku CWU osiagnie jakąś wysoką temperaturę, ale to się zdarzy tylko w bardzo gorące dni, jak już będą solary. Zbiornik CWU chcę 300l.

Grzejniki aluminiowe w całym domu jest żeberek, które maja moc nominalną 18KW i jeszcze dołożę ok, 1,5KW, bo chcę piec kondensacyjny no i instalacja niskotemperaturowa, obecnie są pod oknami we wnękach i będę je odsuwał od scian, bo parapety zasłaniają górę grzejników.

Zamieszkaną mam 1 kondygnację, zasilanie grzejników (8 punktów) będzie maksymalnie 1,5m nad kotłem gazowym zakładam, że pompka to udźwignie. Nie wiem jak to wyglada w praktyce, ale wymienniki mają podane ok 4m3 wody na h.

Mam w ścianie otwór na komin dla kotła gazowego i 2. otwór na wentylację.

 

O podzieleniu kotłowni wiem i jest na to miejsce, właściwie to prawie gotowe. Kotłów jeszcze nie wybrałem, ale skłaniam się ku górniakowi defro 12KW a gazowy to jeszcze staram się ustalić. Znalazłem Aristona 24KW 1F z modulacją 1:10 co by było fajne, ale różne są opinie. Kotły to kwestia otwarta, założyłem maks. 5K PLN na gazowy i 2,5K na węglowy(bez sterownika, zwykły miarkownik i chyba wolę GS). Dobrze gdyby węglowy miał dużą komorę zasypową, bo mam praktycznie nieograniczony dostęp do drewna. Sterowanie i utrzymanie temperatury w domu będę chciał realizować przez sterownik pokojowy w największym pomieszczeniu, a w pozostałych zawory termostatyczne. 

 

Problem z obecną instalacją jest taki, że piec (samoróbka) ma nie wiem, może ze 25KW. Nie sposób napalić w nim i utrzymać 60* bo przygasa i kopci strasznie, a przy 80* nie da się w domu wysiedzieć. Instalacja grawitacyjna. Dodatkowo w łazience jest bojler z 500l, a praktycznie sam mieszkam i tej wody nie zużywam. Bojler to tez samoróbka bez izolacji, w łazience potrafi być 40*C, a jak nie jest rozpalone to szybko stygnie. Trochę konieczność, trochę szukanie zwiększenia komfortu mieszkania, latem CWU jest grzana elektrycznie, a to kosztuje sporo. Solary to pewnie moda ;) Docieplenie budynku uważam jest dobre, bo w poprzednim sezonie bywało, że przy -2/-3*C rozpalałem co 2. dzień, bo było 23-24*C w domu.

 

O buforach czytałem i pierwotnie taki miałem plan aby nadwyżka ciepła (piec węglowy i solary w słoneczne dni) szła w bufor, który miałby wspomagać CO. Ale tych solarów musiałoby być duzo.

Opublikowano

I takie inf powinny być podane na samym początku tego tematu.

 

Powinieneś się zdecydować na cały układ inst CO otwarty lub cały zamknięty.

Kocioł gazowy na inst CO grawitacynie nie będzie działał - musi być przepływ wymuszony

 

Jak masz dostęp do drewna to trzeba kocioł DS a nie GS + bufor - wtedy spalasz czysto i skutecznie

Należy też sprawdzić ( przebudować )  komin - jak jeden kocił kopci to drugi pewnie też będzie.

 

Solary to zabawka dla pseudo ekologów - duuużo kasy za nic.

Opublikowano

Bufor pozwala na podłączenie - bezproblemowe różnych źródeł ciepła (ilość i jakość źródeł - decyzja inwestora). - ciekawe jak połączysz kocioł kondensacyjny  z buforem ?

 

Kondensat - kuchnia, komin - przez ścianę - nie zawsze , nie wszędzie, nie wszystki kotły - tylko te do 21kW

 

@Jurgonka jak doradzasz do rób to do końca, a nie po łebkach, gdyż wtedy powstaje obciach.

Tak wyśmiewasz się z przepisów i norm, ale ich nie znasz, a szkoda.

Opublikowano

Cała instalacja jest do wymiany (poza grzejnikami), załóżmy, że solary będą bezzwrotnie dofinansowane przez gminę i brak kosztów.

Myślałem nad buforem, ale każde magazynowanie energii podobno jest nieopłacalne, duże straty no i dochodzi koszt samego bufora. Chociaż taki bufor byłby doskonałym zabezpieczeniem dla solarów na lato.

 

Czy taki układ ma sens?

 

 
Piec na paliwo stałe grzeje bufor, zawór 3drożny Z3D otwiera przepływ prze wężownicę W1 jeśli temp. w buforze jest wyższa niż temp. powrotu z grzejników, czy piec gazowy wykorzysta ciepło bufora do grzania CWU??? Tego jakoś nie mogę rozkminić.
Solary grzeją CWU, jak temp osiągnie zadaną to po przestawieniu zaworu Z3D1 ogrzewają wodę w buforze, czy wychładzaja się w letnie, słoneczne dni.
Opublikowano

@ sambor Po kolei: mówimy o dobrze ? ocieplonym 110 m2 domu.

Kocioł kondensacyjny z buforem łącze za pomocą jednej z wężownic w układzie zamkniętym. Uważam, że do tego domu 21 kw jest za duży kocioł.

Może "jadę na skróty", czasem się mylę, ale nie w tym wypadku.

Nie wyśmiewam się z żadnych norm i przepisów, różnimy się tylko czasem ich interpretacją. 

Zawsze chciałem się zapytać, a co z przepisem o zakazie montowania RCK w kominie jako montowaniu urządzenia wzmagającego pożar sadzy w kominie. A kotły na pellet wymagają RCK. I od razu stwierdzam ;) kotły na pellet też mogą wytwarzać sadzę.

Opublikowano

@norbi 7631 spróbuj - schemat bez zbiornika CWU tylko wężownica u góry bufora. Kocioł węglowy i bufor, grzejniki, wspólna woda, bez wężownicy - układ otwarty. Solar dolna wężownica - glikol. Kondensat środkowa wężownica układ zamknięty.

Opublikowano

Jak ma być robiona cała instalacja od nowa to poszukaj na forum lub w necie gotowych schematów współpracy kotła kondensacyjnego z kominkiem lub innym kotłem a paliwo stałe, na tym etapie odpuść solary .

Taki układ co proponujesz z buforem nagrzewanym przez wężownice a  następnie rozładowywanym przez inną same wężownicę nie ma sensu.

Pomijając błędy hydrauliczne na przedstawionym schemacie.

 

I tu nasuwa się pytanie co tym ma sterować?

 

W zależności od modelu kotła ( producenta) są różne niekompatybilne z sobą układy sterowania.

 

Ja mam 2 kotły równolegle wpięte w bufor , wszystko w układzie zamkniętym, całe grzanie sterowane 1 regulatorem + dodatkowy sterownik pompy drugiego kotła.

 

Co do pytania kolegi @jurgonki o RCK - ja nie mam sadzy podczas palenia pelletem a ciąg zalecany to 5-10 Pa.

Opublikowano

Podaj te przepisy, normy itp.

A jednocześnie odnieś to do pojęcia prawidłowego spalania i prawidłowych paliw.

Jak nie palisz śmieciami i kocioł masz przystosowany do danego paliwa, to RCK nie przeszkadza, a raczej pomaga,

 

Moim zdaniem gorszym rozwiązaniem niż RCK jest dmuchawa w kotle - ona też wzmaga ciąg w kominie, dodatkowo wydmuchując z kotła do komina niedopalone paliwo.

Opublikowano

Pierwszy schemat był pokręcony drugi też nie jest lepszy! Myślę że powinieneś zacząć od przeglądu komina, na początek. Powinieneś wiedzieć że połączenie w jednej instalacji kotła na paliwo stałe i kondensacyjnego kotła gazowego wcale nie jest takie proste jak to Ci się wydaje szczególnie jeżeli kocioł gazowy jest sterowany pogodowo. Bufor to niestety kolejna komplikacja instalacji i powielasz błędy o których pisałem. Zgadzam się z opinią kol Sambora że powinieneś skorzystać ze schematów jakie zamieszczają producenci i dodtosować go do swoich potrzeb, albo skorzystać z pomocy kogoś kto zaprojektuje instalacje i dobierze urządzenia. Patrząc na twoje koncepcje sukcesu nie przewiduje

Opublikowano

No właśnie. Może kwestia oczekiwań. Chciałbym tanio ogrzać dom, którego parametry podałem i mieć możliwość ogrzewania paliwem stałym jak nie będzie mnie stać na gaz.

Popatrzę na schematy i dam znać, ale wszystko co widziałem miało wymiennik cieplny płytowy albo 2 kotły w układzie zamkniętym.

 

Nie ukrywam, że po cichu liczyłem, że ktoś na forum pomoże mi taka instalację zaprojektować i dobrać urządzenia, ale wiadomo nic za darmo...

Opublikowano

Pamiętaj że zaprojektować to także jeszcze odpowiadać za to.

 

Nie ma takiej możliwości przez internet, szczególnie jak na dworze w cieniu 38- 39C

 

Schematy były wielokrotnie omawiane i na nich się bazuj, najpierw pomiń solary.

Opublikowano

Nie oczekiwałem gotowca, no bez przesady:)

Tylko jedyne co dostaję to "źle", takie "żle, bo źle".

Sterowanie to nie problem, pomińmy w tej chwili ten aspekt. "Błędy hydrauliczne" też, chociaż nie do końca rozumiem co sie pod tym terminem kryje

 

Co jest nie tak z solarami skoro będą za darmo? Za stosunkowo małą kasę w porównaniu do całej inwestycji mogę zastosować np. 100l wymiennik podłączony do zasilania wody, która będzie spuszczana do ścieków o ile wymiennik CWU osiągnie zadaną temperaturę

 

Pierwszy schemat wydaje mi się najbardziej sensowny, kwestia dobrania kotła DS o odpowiedniej mocy i odpowiedniego wymiennika

Opublikowano

Najgorzej że nie chcesz zmienić swojego pomysłu, ale zobacz tu masz kilka rys z forum, nie sugeruj się brakiem solarów, je wstawisz zawsze na dodatkowej wężownicy 

Układ pracy obu kotłów może być zamknięty lub otwarty - to jest zależne od samej instalacji i kotłów.

post-18578-0-15729000-1439044733_thumb.png

post-18578-0-45636000-1439044745_thumb.jpg

post-18578-0-42038800-1439044822_thumb.jpg

post-18578-0-02283400-1439044836_thumb.jpg

Opublikowano

W tym problem, ze nie Masz wiedzy, a chcesz by ktoś potwierdził Twoje pomysły. W swojej "karierze" zamontowałem kilka instalacji solarnych, nigdy nic nie trzeba było spuszczać do ścieków, bo za gorąco. Nawet jak użytkownik wyjechał na wakacje. Wymiennik płytowy to ostateczność i zawsze "wąskie gardło". Sens zastosowania solarów - nie licz na "obiektywne" oceny. Na krótko - potrzeba dużo ciepłej wody = solary. Np: solary i bufor = powierzchnia wężownicy uwzględnia maksymalną (jaką przewidujesz) powierzchnie solarów. Np: kocioł kondensacyjny = układ zamknięty (można to obejść ale.. tylko samemu, nikt nie zaryzykuje podania jak). Powierzchnia wężownicy musi uwzględnić niską temperaturę zasilania. Np: Kocioł węglowy = układ otwarty, bufor wyżej - obieg grawitacyjny. Itd.   

Po obejrzeniu schematów powyżej - wyłączam się, moje "pomysły" są za proste i za tanie. 

Opublikowano

Oj @jurgonka - tobie chyba upały dowaliły , przecież piszesz takie bzdury:

 

 

Np: kocioł kondensacyjny = układ zamknięty (można to obejść ale.. tylko samemu, nikt nie zaryzykuje podania jak).

 

Jak można tak pisać , wystarczy poczytać instrukcję kotła Termet Ekocondens Gold i będziesz wiedział , że w nim się oficjalnie ustawia rodzaj układu pracy, lub np w kotłach gazowych  ACV jest podobna sytuacja.

 

Kocioł węglowy, w zależności od dopuszczenia przez producenta, może pracować w układzie otwartym lub zamknięty i o tym też mówią normy,

oraz podają to producenci kotłów

Opublikowano

Oj @sambor kilka postów wcześniej miałeś problem połączenia kondensata z buforem, a widzę że nie ma problemu. (nie wypowiadam się na temat konkretnych kotłów)

O ile kocioł węglowy może być w układzie zamkniętym (o czym wszyscy wiemy) to znając zdolności użytkowników nie polecam układów zamkniętych z buforem. Wiem, że tak można, ale widziałem skutki i już nigdy nie chcę oglądać. Znam wszystkie przesądy, minusy (?) układów otwartych, lecz uważam je za lepsze - bo bezpieczniejsze. 

Opublikowano

Na wcześniejsze schematy współpracy kotła kondensacyjnego z buforem się nie zgadzam, są po prostu złe - ponadto to nie była współpraca kotła z buforem, tylko współpraca instalacji odbiorczej CO z buforem.

 

Na podane 4 schematy przykładowe, tylko w 1 przypadku jest bufor i kocioł gazowy atmosferyczny .

Kondensata i bufora nie podawałem.

Opublikowano

@sambor patrz swój wpis - post 8

Bufor pozwala na podłączenie - bezproblemowe różnych źródeł ciepła (ilość i jakość źródeł - decyzja inwestora). - ciekawe jak połączysz kocioł kondensacyjny  z buforem ?

Opublikowano

No właśnie wprost nie podłączysz kotła do bufora, ale można wykorzystać bufor do podgrzewania powrotu kotła  

Poniżej jak to widzą inni - jak widać nie jest to takie proste i tanie.

post-18578-0-14369000-1439052147_thumb.jpg

post-18578-0-38994000-1439052164_thumb.jpg

post-18578-0-60690300-1439052189_thumb.jpg

post-18578-0-91697200-1439052205_thumb.jpg

post-18578-0-57045400-1439052222_thumb.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.